MY JSME TO ŘÍKALI! Hamáček políbil prsten, ale málo. Prezident Zeman ovládne “svou” ČSSD ať s Hamáčkem, nebo bez Hamáčka. Zmarněná šance šéfa ČSSD

Všechna čest! Šéf ČSSD Jan Hamáček propásl životní šanci, kdy mohl zabít dvě mouchy jednou ranou a elegantně vyhrát celou partii. Tedy tu svou partii, ne tu úplně celou. Tu plně ovládá prezident Zeman a nezadržitelně míří k ovládnutí strany ČSSD, kterou kdysi stvořil a dovedl k výšinám.

Jak již uvedl portál Argumenty a Fakta Hamáček měl unikátní příležitost včera v Lánech políbit prsten a odejít jako vítěz ZDE. Hamáček však prsten jen tak ofuněl, možná trochu ožužlal… a pak končil v slzách. Vždyť on se ani nepokusil chytat nějaké mouchy. Kdyby aspoň promáchl! On tam jen tak seděl, civěl a připravoval se na to, aby se nerozplakal v přímém přenosu.

Klíčová schůzka v Lánech 4. července 2019. Premiér Babiš, prezident Zeman a šíf koaliční ČSSD Jan Hamáček.

Mělo to vypadat takto: „S prezidentem jsem se dohodl, že ministra Staňka odvoláme, až pokud se prokáže, že jím odvolaný ředitel Národní galerie ukradl, nebo neukradl milion korun. To je moje rozhodnutí. A vy to respektujte, nebo ne, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat.“

Místo toho Hamáček fňukal, že neví, co dál a že svolá sněm. Na tom sněmu bude odstřelen. K moci se dostane křídlo Milana Chovance, které udělá přesně to, co měl Hamáček udělat už dávno: Přimkne se k prezidentovi Zemanovi.

Rozložení sil ve sněmovně

Po pohledu na kariéru bývalého ministra vnitra Milana Chovance je celkem jasné, kdo Hamáčka do této prekérní situace navrtal. Špek, na který Hamáček skočil je tento: “Přece si, Honzo, nenecháš tím ovarem, který porušuje ústavu, diktovat, jaké chceš mít ve vládě ministry!”

Ve skutečnosti neměl Hamáček žádný manévrovací prostor – buď políbit prsten a ukázat svaly, nebo odejít jako “slabý, zneuznaný demokrat”. Pane prezidente, tleskáme.


Zemanův další tah

Nevyužít obrovské popularity prezidenta Zemana (polovina voličů) by mohl jen hlupák, a tím, jak se zdá, Hamáček je. Chovanec jím není. Další kroky jsou celkem nasnadě. Žádné předčasné volby nebudou, Chovanec se z postu šéfa ČSSD se Zemanem dohodne – a třeba i na tom, že ministra kultury nakonec odvolají (i když o tom redakce AF dost pochybuje).

Milan Chovanec, s největší pravděpodobností budoucí šéf ČSSD

Každopádně cenou za podporu prezidenta Zemana bude absolutní loajalita.  Prezident Zeman tak z této zdánlivě nepřehledné situace vyjde jako absolutní vítěz – a jeho sbírka motýlů bude kompletní.

Zeman na konci této šarády bude mít pod kontrolou nejsilnější stranu hnutí ANO, strategické ČSSD, komunisty a SPD. Když to přepočteme na mandáty, je to 127 křesel ze sněmovny, která jich má 200. Plus možná nějací odpadlíci z ODS. Plus možná Lidovci, kteří se vždy manévrují směrem ke středu. Tomu se říká „landslide“, tedy česky „vyhrát na celé čáře“.

Partie, kterou tu Miloš Zeman rozehrál je brilantní a je opravdu škoda, že mu za čtyři roky skončí volební mandát. Je to radost sledovat. Již nyní je však jasné, že státník Zemanova kalibru odejde jen tak a nenechá nějaká odkaz v podobě perfektně připravené budoucnosti.

Ministr kultury, o kterého tu opravdu nejde

I v rámci nyní probíhající dílčí pidipartie na této pidišachovnici (piškvorky?) si Zeman již nyní připravuje svého nástupce, kterému předá v roce 2023 hlavní šachovnici této nekonečné partie ve vyhraném postavení.

Kdo jím bude? Sázkou na jistotu by byl Václav Klaus starší, kterému však bude v době voleb 82 let. Pak tu máme jeho syna, k němuž zatím mnohé směřuje.

Je ale jasné, že prezident Miloš Zeman už to jméno zná.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh