Maršál Koněv slaví narozeniny: “Byl to skvělý vojevůdce, hrdina epických rozměrů. Když osvobodil Prahu, zabránil masakru,” říká Josef Skála (KSČM). “Je to zrůda. Spláchl bych ho do záchodu,” říká Pavel Novotný z extrémistického křídla ODS

Že je to ostuda, na tom by se shodli. U sochy maršála Koněva se u příležitosti 122. výročí narození velkého vojevůdce sešli 28. prosince zástupci dvou táborů. Jedni se přišli poklonit osvoboditeli Prahy, druzí si přinesli houkačku, vlajky NATO a plivali na domnělé “agenty Kremlu”.


Pietní shromáždění u sochy maršála Koněva. Zdroj: Raptor TV a iDnes. Celé video najdete na facebooku Raptor TV ZDE

“Maršál Koněv je hrdina epických rozměrů. Velel vojskům, která zachránila životy statisíců lidé v Praze. Je třeba se s pokorou poklonit a vzdát mu úctu” řekl televizi Raptor pan Josef Skála, spisovatel, historik a místopředseda KSČM v impresivním černém širáku a kabátu až na paty.


Maršál Koněv s Alexandrem Dubčekem (uprostřed Dubčekova manželka) v roce 1968.

Jiného názoru je zástupce extrémistického křídla ODS, starosta Řeporyjí Pavel Novotný, toho času v podmínce, který navzdory voličům prosadil, že bude v jeho obci postaven pomník nacistům.

Před 200 miliony diváky ruské televize Rossia pak Novotný obvinil moderátora, že je narkoman. Podle některých pozorovatelů to může budit dojem, že narko-starosta Řeporyjí mohl přejít z umírněné “trávy” na radikálnější LSD.
“Koněv byl špatný vojevůdce. Sochu bych spláchl do záchodu, ten člověk si nezaslouží elementární lidskou úctu. Je to lidská zrůda. Je to ostuda,” míní Pavel Novotný, toho času vykonávající veřejně prospěšné práce kvůli opakovanému vyhrožování smrtí různým lidem.

Pavel Novotný (ODS) na pietním shromáždění poplival fotografa Víta Hassana, kterého si spletl s agentem Kremlu. “Poplival a poslintal mi foťák a bundu,” postěžoval si fotograf Hassan portálu Arfa.cz.

Shromáždění v Praze 6 se zúčastnilo asi tisíc lidí.
Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (28. prosince 1897 – 21. května 1973) byl nejvýznamnější vojevůdce II. světové války, maršál Sovětského svazu, hrdina SSSR a hrdina ČSSR. Zcela zásadním způsobem se podílel na porážce Hitlerova Německa. Velel vojskům Rudé armády na východní frontě, dobyl Berlín a osvobodil od okupace německými nacisty velkou část východní Evropy, včetně Prahy.

Maršál Koněv nesouhlasil s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa roku 1968. Je pohřben u kremelské zdi. V Rusku se těší hluboké úctě.

Extremistický starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) chce pomník maršála Koněva, osvoboditele Prahy, zrušit.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh