To je plýtvání! Česká televize chce další miliardy. Hádka v zákulisí Rady. Ředitel na koberečku. Dostane svou roční odměnu 2,42 miliony? Mazaný trik se ztrátovým rozpočtem

Česká televize je pod palbou kritiky ze všech stran kvůli silné neobjektivitě a plýtvání veřejnými penězi, ale chce další a další peníze na provoz. Ředitel ČT Petr Dvořák se na posledním zasedání Rady pokoušel podstrčit verzi rozpočtu, nad kterou se mnohým protočily panenky.

Rada řediteli Dvořákovi jeho rozpočet vrátila. Druhý pokus bude mít 11. prosince. Lze jen stěží předpokládat, že během pár dnů přijde ředitel Dvořák na to, co se mu nepodařilo osm let: Jak dosáhnout SKUTEČNĚ vyrovnaného rozpočtu.


Vedení ČT několik posledních let deklaruje, že hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Také za to dostává ředitel Dvořák odměny ve výši desetinásobku měsíčního platu, tedy 2,42 milionů korun ročně. Problém je v tom, že rozpočet vyvážený není. Naopak je každoročně v mínusu přes 700 milionů korun. Rozdíl vedení ČT lepí tak, že bere z peníze z fondu, určeného na jiné projekty.

“Je to až nedůstojné,” řekl portálu Agumenty & Fakta zdroj ze zákulisí Rady České televize, která schvaluje rozpočet. “Česká televize je dlouhodobě ve velké ztrátě, kterou lepí z rezervy, našetřené předchozím vedením. A vydává to za vyrovnaný rozpočet,” prozrazuje zdroj.

“Mohlo by se to postavit i tak, že pokud ředitel Dvořák nepředloží skutečně vyrovnaný rozpočet, nedostane svou dvoumilionovou odměnu.”


Během přestávek a jiných příležitostí k neformálním hovorům při posledním zasedání probíhala mezi některými členy rady a generálním ředitelem velmi ostrá výměna názorů.

“Dalo by se to považovat za nehoráznost. Ten rozpočet není vyvážený ani náhodou. Před výslednou cifrou by mělo být velké červené mínus,” říká zdroj.


Petr Dvořák je ředitele ČT od roku 2011 a každý rok se ztráta prohlubuje. Celkově si z rezerv, určených mimo jiné na digitalizaci, přetáhla přes dvě miliardy korun. Hospodaří s rozpočtem 7 miliard korun ročně.

Čím dál hlasitěji se spekuluje o odvolání ředitele Dvořáka a vedení České televize. Cesta k tomu kroku vede přes poslaneckou sněmovnu. Ta zatím ředitele drží jen díky hlasům poslanců ANO.

Podle poměrně divoké verze je ředitel Dvořák do České televize nasazen finanční skupinou PPF, aby televizi dovedl “zu grund”. PPF nedávno koupila konkurenční televizi Nova.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh