Mohly to být druhé Lidice! Obec Nehvizdy dnes vzpomíná na seskok parašutistů Kubiše a Gabčíka u hřbitova. Atentát na Heydricha přinesl strašlivou pomstu Německa

Dne 29. prosince 1941 ve 2.24 hodin přistáli na území Nehvizd nedaleko hřbitova parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík – členové skupiny Anthropoid. Média o tomto památném dni takřka neinformují.

Kubiš s Gabčíkem půl roku po výsadku v Protektorátu Čechy a Morava provedli atentát na zastupujícího německého říšského protektora Reinharda Heydricha, klenot Říše. Tuto událost připomíná pomník před obecním úřadem.


Stručný dokument České televize

Atentát byl proveden 27. května 1942. Gabčíkovi selhal samopal, ale Kubiš použil granát. Heydrich zemřel na následky atentátu 4. června 1942. Jan Kubiš a Jozef Gabčík zaplatili za svůj čin životem, když spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje.


Skromný pomník hrdinům

Němci v kostele zavraždili sedm parašutistů. Byli to: Jan Kubiš, Jozef Gabčík, Josef Bublík, Jan Hrubý, Adolf Opálka, Jaroslav Švarc a Josef Valčík.


Nehvizdy byly blízko vypálení podobně jako Lidice a Ležáky. Zachránila je statečnost místních strážníků. Parašutisté po seskoku ukryli svoje vybavení v zahradní kůlně, po jeho nalezení se ale místní četníci rozhodli záležitost neohlásit.


Později si vybavení Kubiš po částech vyzvedl, zbytek byl zakopán. Úředníci gestapa vesnici prohledávali a kopali i v kompostu se schovanými zbytky výbavy, ale byla zahrabána dostatečně hluboko. To zachránilo život třem tisícům místních obyvatel. Proč byly pak byly Němci vybrány právě Lidice není známo, zřejmě jen kvůli názvu.


Auto Heydricha po atentátu

V reakci na atentát nacisté zavraždili několik tisíc Čechů, mj. vypálili obce Lidice (10. června 1942) a Ležáky (24. června 1942). 24. října 1942 zavraždili nacisté v koncentračním táboře Mauthausen 262 nejbližších spolupracovníků parašutistů z řad českého odboje.Hrdinové, kteří se postavili německému teroru

Nehvizdy je městys ve Středočeském kraji v okresu Praha-východ, asi 22 km od centra Prahy. Žije zde přibližně 3 400 obyvatel. Mezi významné stavby v obci patří farní kostel sv. Václava, ležící v centru městyse a pomník na místě seskoku členů výsadkové skupiny Anthropoid.


Němci zabili v Lidicích 340 lidíclose
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh