Extremistický politik ODS, který chtěl podřezat prezidenta jako přestárlou svini, nebude vyloučen ze strany. Zůstávají otázky: Je členem organizované skupiny? Je takových lidí v ODS víc?

Politik ODS Martin Lang zůstane členem Občanské demokratické strany, byť mnozí předpokládali, že bude okamžitě vyloučen. Vedení ODS se tak zachovalo velmi shovívavě s tím, že splnil požadavky strany. Podobně nenávistným způsobem jako Lang se vyjadřovali Hitlerovi nacisté v mnichovských hospodách po desátém tupláku.

Extrémista Lang se po velkém váhání neochotně omluvil, když se předtím několikrát snažil své výroky obhájit. Například odůvodněním, že chtěl prezidenta podřezat jako starou svini a nechat vykrvácet, protože údajně “prezident smrdí bolševismem”. Stejným způsobem se vyjadřovali o svých protivnících i nacisté.

Omluvu extremista Lang navíc jen vzkázal, a to přes své kolegy z buňky ODS v Jesenicích u Prahy, jíž byl předsedou, ale po tlaku šokované veřejnosti z funkce odstoupil. Policie sleduje Langův Facebook ZDE, jestli v nenávistných projevech proti jednotlivci (prezident) a skupině osob (parlament) pokračuje, či zda si dal pauzu. Langovi (ODS) hrozí až tři roky vězení.

Na Langových stránkách na Facebooku, kde byly extrémistické výroky uveřejněny, není uveřejněná omluva, jak by možná pohoršená a šokovaná veřejnost očekávala. Již několik dní tam visí jen jediný údaj: Datum narození: 17. listopadu 1964.
Zůstávají však znepokojivé otázky. Například: Lze vyloučit, že je Lang (ODS) členem organizované skupiny, šířící nenávist? Smýšlejí stejně někteří jeho straničtí kolegové? Nebo zda šlo jen o výhrůžky, nebo podříznutí prezidenta opravdu plánoval? Co znamená Langova úvaha, že poslanci jsou zvířata, která nejsou vhodná ani na mýdlo?

Případ nyní řeší policie. “Případem se zabýváme a momentálně jej prošetřujeme pro podezření z trestného činu vyhrožování násilím proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci,“ uvedl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

ODS se profiluje jako pravicová konzervativní strana s prvky liberalismus. Největších úspěchů dosáhla pod vedením svého zakladatele a budoucího prezidenta Václava Klause (založena roku 1991), její obliba se pohybovala těsně pod 30 procenty. V roce 2006 získala dokonce 35 procent, kdy ji vedl Mirek Topolánek. Po různých skandálech však ODS spadla na 8 procent (volby 2013), nyní se pohybuje kolem 11 procent (volby 2017).

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh