Jak agentura Milion přesvědčila 50 tisíc lidí, že demonstrují za nezávislost justice. Několik tipů, o čem by demonstrace měla být, aby to dávalo smysl

Na Václavském náměstí se dnes sešlo nejvíc lidí ze série demonstrací, pořádaných ambiciózní agenturou Milion chvilek pro demokracii. Podle odhadů pěkných 50 tisíc, což je v podstatě plná horní polovina náměstí a sen každého demonstrátora, který si může s uspokojením odškrtnout rubriku “splněno”.

Kolik přítomných opravdu věřilo, že jde o protest proti možné závislosti justice, není známo. Nicméně o těch opravdu podstatných věcech, jako například o feminizaci soudů, podjatosti sociálních pracovnic, masovému odebírání dětí otcům, opatrovnické mafii nepadlo pod koněm ani slovo.

Mnohé takové soudní spory přitom připomínají inkviziční procesy 50. let – a v zemi, která se považuje za demokratickou, by neměly mít místo.
Stejně tak zůstalo mimo pozornost organizátorů a řečníků, že údajně nezávislé soudy často rozhodují tak, jak jim diktují média, a při jejich rozsudcích běhá mráz po zádech. Jmenujme například kauzy Kramný (vražda v Egyptě, odsouzen bez důkazů), Balgar (vražda pošťačky, pachové stopy), Nečesaný (napadení kadeřnice, pachové stopy) nebo nyní nově případ Žondra (pořezání tenistky Kvitové, nezákonná rekognice).

Nebo že jsou mnohdy soudní spory tak dlouhé, že časem zmizí sama jejich podstata, nebo jejich účastníci zemřou stářím.

Podle mnoha odborníků je to právě nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která by mohla zoufalý stav české justice zlepšit a po několika bezkrevných předchůdcích (Kněžínek, Pelikán…) je tu konečně někdo, kdo vzbuzuje naději. Koneckonců to byla právě Benešová, která upozornila na možnost, že je u nás možné si objednat trestní stíhání. Toto tvrzení bude třeba podpořit příklady a důkazy, ostatně stejně jako další její výrok, že u nás funguje cosi jako justiční mafie. Každopádně: Konečně něco, co aspoň trochu připomíná svěží vítr.
Řečníci pod koněm v čele s mazaným kotlíkářem, hysterickým písničkářem lásky a brankářem ve výslužbě místo toho, aby skutečné problémy justice aspoň pojmenovali, pokračovali v budování oslího můstku mezi změnou ministra a agentem StB na postu premiéra. Mnozí z nich jistě s překvapením zjišťovali, že když je dobře definovaný nepřítel, stávají se z nich opět miláčky davu.

Podobné demonstrace vedly před několika měsíci na Slovensku k pádě vlády, ale tam byl premiér Fico závislý na přízni svých koaličních partnerů. Agentura na pořádání demonstrací tam ve spolupráci se závislými médii vytvořila mistrovský můstek mezi vraždou archeoložky, jejího milence, italskou mafií a vládou. Souvislosti mezi těmito zřejmě nesouvisejícími body se nepodařilo dosud uspokojivě vysvětlit, což už je v podstatě všem jedno.

Vedoucí agentury Milion chvilek pro demokracii aktivista Mikuláš Minář (Mi-Mi) si ověřil, že je schopen díky přičinlivosti svých soudruhů na sociálních sítích svolat demonstraci proti čemukoli, a to buď na objednávku opozice, nebo případně na podporu své vlastní strany, která se bude bezesporu jmenovat stejně, jako jeho agentura.
Nezbývá než doufat, že budou tyto demonstrace pokračovat a budou se věnovat opravdu vážným problémům české justice. Tedy: Dehonestace otců, masové předávání dětí do péče matek, feminizace justice, prorůstání justiční a mediální sféry, odpudivé délce soudů a podobně.

Držme jim palce.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh