Prezidenta je třeba podřezat a poslance pozabíjet, vybízí extremistický politik ODS. Na svém názoru trvá, ač mu hrozí tři roky vězení. Je to neonacista, nebo mu jen hráblo?

Nenávistné výroky extremisty Martina Langa (53) z ODS vůči prezidentovi a parlamentu na Facebooku by měly poslat jejich autora do vězení. Horší urážky už snad ni nejde vymyslet. Kolik podobně smýšlejících členů je v ODS?

Výzva Martina Langa (ODS) na Facebooku (ODS). Příspěvěk již odstranil, ale na jeho obsahu trvá.

Kromě různých výzev k likvidaci prezidenta a poslanců vlivný regionální politik ODS pan Lang naznačuje, že by měl být prezident republiky podřezán jako svině a pak z něj uděláno mýdlo. Totéž dělali němečtí nacisté s vězni v koncentračních táborech. O poslancích se vyjádřil tak, že jsou “smradlavá prasata”. Stejně se nejen o vězních vyjadřovali němečtí nacisté.

Podobný případ s vyhrožováním smrtí prezidentovi se například stal v Rakousku. Na tři roky do vězení pro duševně narušené pachatele poslal zemský soud v Rakousku muže, který v dopise vyhrožoval v roce 2011 smrtí tehdejšímu prezidentovi Fischerovi.
Kandidát na rakouského prezidenta Alexander Van der Bellen dostal kvůli výhrůžkám smrtí v roce 2016 policejní ochranku. Výhrůžky přišly z neonacistických kruhů.
Za vyhrožování na čtyři měsíce do vězení s dozorem byl odsouzen muž z Žatce, který roku 2016 vyhrožoval na Facebooku zastřelením kuchaři.

Protože u nás není prezident ani parlament nijak zvlášť chráněn proti extremistickým výrokům (je na tom stejně jako úředník či policista), spadá případ Lang pod paragraf 352 Trestního zákoníku: Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. (1) Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. (2) Kdo užije násilí proti skupině obyvatelů nebo jednotlivci nebo jim vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví… pro jejich politické přesvědčení… bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

Dehonestace prezidenta České republiky Miloše Zemana jde napříč médii a politickým spektrem, když bují především mezi stranami, které samy sebe označují za “demokratické”. Nato nenávistná kampaň nemá obdobu nikde na světě – snad jen ve Spojených státech. Tam “státotvorná” média napojená na tzv. “Demokratickou stranu USA” označují prezidenta Donalda Trumpa za šovinistu, misogyna, extrémistu atd., zkrátka za úchyla.

Lang (ODS), který bývá považován za “sluníčkáře”, se za své extremistické výroky nejen neomluvil, ale naopak ještě přitvrdil, když na dotaz deníku Blesk uvedl: „Hitler vyvolával nenávistné štvavé kampaně vůči židům a Slovanům. Bolševický režim vůči církvím, sedlákům a podnikatelům. No a prezident Zeman vyvolává štvavou kampaň nejen vůči církvím.“
Martin Lang zastupitelem za ODS v Jesenici u Prahy a ředitelem firmy LG Systems, která se zabývá spotřebou energií v domácnostech. Svou vlastní energii nasměroval hodně divným směrem a vyvolává tak dojem, že je ODS extremistická strana.

Předseda ODS Fiala tyto projevy nenávisti a extremismu ve své straně odsoudil, ale nechal na uvážení jesenické organizace, jak s tím naloží. Prezident Zeman předal případ policii.
Text Langova příspěvku nijak nenaznačuje, že by byl při jeho psaní opilý, nejsou v něm překlepy ani velké gramatické chyby a přes nesporné emoce autor zcela jasně věděl, co píše.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh