Kauza Kramný znovu u soudu: Novinář Blesku, který si historku o vraždě vycucal z prstu, čelí vážným obviněním. Kdo ukradl utajené dopisy?

Novinář deníku Blesk Etienne Bláha se bude dne 11. 7. 2019 zodpovídat před soudem v souvislosti s případem Kramný, který otřásl republikou. Novinář je formálně obžalován pro “porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí”. Ve skutečnosti však jde o víc.

Vyrozumění obdržel Bláha, který už v deníku Blesk nepracuje, v těchto dnech.

Bláha strávil v Egyptě v roce 2013 několik týdnů s Petrem Kramným (40), který byl následně odsouzený na 28 let za vraždu manželky Moniky (†36) a dcery Klárky (†8). Novinář tehdy předstíral, že se s Kramným sblížil. Ve skutečnosti – jak se později ukázalo – chtěl z člověka, kterému na vysněné dovolené za záhadných okolností zemřela žena a dcera, jen vytáhnout podklady pro své články.

Obrázek, který čtenářky baví

V nadsázce lze říci, že to byly právě články redaktora Blesku Bláhy, které Kramného “udělaly”, rozuměj – poslaly ho za mříže. Bláha v nich popisoval realitu ne jaká byla, ale jaká by podle něj mohla být. Například vyfotil pokoj jinde v hotelu a vydával ho za “pokoj smrti”, nebo dělal na vlastní pěst “rekonstrukci” úplně jinde.

Novinářovy šílené verze příběhu se následně chytila i policie, postupně se na ni nabalil i soud a jím pověření soudní znalci. Případ vykazuje mimořádně rysy koordinace médií a policejně – justičního aparátu. Na konci této mašinerie je (s nejvyšší pravděpodobností) nevinný člověk, který sedí kvůli pověsti, vytvořené médii.

Bláha už v Blesku nepracuje, musel redakci opustit krátce po kauze Kramný. Podle interních zdrojů bylo vedení redakce spokojeno s pozorností, kterou Bláhova verze případu vyvolala, nicméně mělo pochybnosti o její pravdivosti. Prodaný náklad byl ale nejsilnějším argumentem. Kramný se dostal na titulní stranu přibližně dvacetkrát a na prodejích vydělal vydavateli odhadem pět milionů korun.

Maminka Petra Kramného

Verze Kramný je vrah, ač pro ni nebyly a dosud nejsou žádné důkazy, byla mnohanásobně prodejnější, než jakákoli jiná. Například virtuální historka, že vraždila Monika Kramná, by prodaným nákladem takřka nehnula (viz například kauza Široký důl, kde žena zabila sekerou čtyři své děti a na první straně to vydrželo jediný den).

Čtenářky Blesku zkrátka bavil příběh o vraždícím monstru s divnými vlasy a elektrickými kabely v pazourech pod pyramidami u Rudého moře. Zatím se však nenašel jediný důkaz, že je tato verze pravdivá. S jistotou víme jen to, že je velmi dobře prodejná.

Nejpravděpodobnější verzí události, potvrzené deseti znaleckými posudky, je ta, že obě ženy zemřely v důsledku otravy jídlem. Ostatně stejným způsobem zemřel v Egyptě (ve stejném rezortu) v roce 2018 britský manželský pár. Také je našla jejich dcera mrtvé v hotelovém pokoji. Oficiální egyptská verze zněla “otrava toxickými pesticidy”, nicméně britská strana je přesvědčena, že šlo o otravu jídlem.

Soudkyně Gilová

Novinář Etienne Bláha čelí obvinění z přečinu vyzrazení listovního tajemství, když sepsal několik článků z dopisů, které kdo ukradl Kramného známé z auta. Podle interního zdroje se k dopisům Bláha dostal tak, že je někdo poslal do redakce a vedení je Bláhovi položilo na stůl s instrukcí “Udělej z toho něco”.

Na základě těchto zkušeností a silných pochybností o pravdivosti verze, že vraždil Kramný, se údajně v redakci Blesku změnil systém kontroly. Nyní je prý kladen mnohem větší důraz na pravdivost, než na prodejnosti článků. Podle posledních údajů klesl prodaný náklad Blesku pod 200 tisíc denně kromě pátku (TV příloha), kdy prodává 280 tisíc (údajně jsou z března 2019). Blesk i tak zůstává suverénně nejčtenějším tuzemským deníkem, kdy prodává dvojnásobek toho, co např. MF Dnes.

Soudní znalec Šteiner, největší kapacita celého případu

Pokud bude Bláha uznán vinným, nic to samozřejmě nezmění na Kramného věznění. Může to však být další střípek do mozaiky, kterou znají ti, kteří jsou do případu zasvěceni. Kramného případ je nyní ve stádiu obnovy, když se čeká na stanovisko nadřízených soudu k podjatosti soudkyně Gilové, která Kramného odsoudila.

Bude to ale potíž, protože klíčový důkaz, který měl dokázat Kramného nevinnu, byl nedávno zničen v Ústavu soudního lékařství v Ostravě. Paralelně probíhá i soud se dvěma soudními znalci (Matlach a Fargaš), kteří odmítli oficiální verzi vraždy elektrickým proudem.

Čtenářky bulváru jistě potěší, že Petr Kramný za mřížemi často navštěvuje holiče a také pečlivě cvičí. Ještě v Egyptě měl mírnou nadváhu, nyní přebytečná kila shodil a nabral svaly. Chodí mu od žen desítky dopisů.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh