Boxer a umělec Pernica dal ochutnat sluníčkářům jejich vlastní medicínu. Udali ho. 5 výkladů Pernicova uměleckého díla: Neměli roušku? Co říká zákon?

Boxer a umělec Zdeněk Pernica zveřejnil ostrou satirickou koláž se třemi lokálními politiky (Hřib, Kolář, Novotný). Aktivistický novinář Ondřej Kundra z Bakalova časopisu Respekt ho okamžitě udal. Případ šetří policie. Co na to říká zákon?„Nevíte, kolik rublů je odměna? Přišel jsem kvůli koroně o peníze a potřebuju to nějak doskočit,” napsal ke koláži Pernica, předseda hnutí Slušní lidé.

Na žertovné fotomontáži jsou tři lokální politici, v popředí Pernica s velkým předmětem, který by mohl být samopal, ale klidně i moderní vysavač. Jaké jsou možné výklady tohoto uměleckého díla?


Twitter umělce Pernici

Čtěte též: Rusko vyšetřuje napojení americké právní firmy na demontáž Koněva. VIDEO, které usvědčuje starostu, kdyby chtěl zase lhát


Komiksy se také nesmí?

Pernica je boxer, zápasník a autor komiksových stripů “Gauniho primitivní komiksy”, ve kterých s nadsázkou glosuje politické dění. Tři zobrazení lokální politici vešli ve známost svým ostře nenávistným postojem k jiným národnostem (Rusko, Čína) a politickým vyznáním.


Laskavý humor a nadsázka má satiře také své místo ( Gauniho primitivní komiksy)

Jeden ze tří zobrazených politiků nechává postavit pomník esesákům (Novotný, ODS), druhý odstranil pomník osvoboditele Prahy a Osvětimi od německých nacistů (Kolář, TOP 09), třetí se netají nenávistným postojem k Čínské lidové republice a Ruské federaci (Hřib, Piráti).


Čtěte též: Rozsudek nad propagátorem pomníku vojákům SS Novotným (ODS): Dva měsíce vězení za nebezpečné vyhrožování. Při odchodu ze soudní síně: “Měl by viset!” Rezignaci na fukci starosty zatím odmítá


Udání jako politický názor

Zdeněk Pernica, boxer, uměla a performer

“Tohle explicitní vyhrožování smrtí panem Zdeňkem Pernicou by mohlo zajímat Policii České republiky a policejního ředitele Jana Švejdara,” uvedl Ondřej Kundra z Bakalova časopisu Reflex.

Policie na sociální síti reagovala hned následujícího dne ráno:
“Děkujeme za upozornění, policie už se případem zabývá.” (mimochodem Twitter České policie je skvělý!)


Pan Kundra z Bakalova Respektu před několika dny napsal, že do Prahy přijel „muž z Ruska“ s diplomatickým pasem, prý aby (snad) otrávil, nebo unesl starostu Koláře a spol. „Zdroje Respektu tvrdí, že pasažér cestoval s kufříkem, ve kterém měl mít smrtící jed ricin,“ píše Kundra. 


Vymyšlený článek?

Panuje vážné podezření, že si Kundra článek vymyslel a mohlo by to vypadat, že je v napojení na PR agenturu, která pracuje pro starostu Koláře. Záležitost je o to závažnější, že se Kundra díky svému ideologickému zápalu “nezávislého” novináře” vypracoval až na post zástupce šéfredaktora Bakalova Respektu.


Čtěte též: Časopis Respekt (novinář Kudra): Česká repubilka by se měla omluvit za holokaust!


To umělce Zdeňka Pernicu to trochu vycukalo, tak na satirické koláži na facebooku rozmazal obličeje. Podle našich informací to vůbec dělat nemusel – mimo jiné proto, že satira a nadsázka má to kouzlo, že nabízí možnosti různých výkladů (viz dále).


Čtěte též: Primátor Hřib (Piráti) – horší než povodně. Předběžná škoda: 23 miliard kvůli nenávistné ideologii. Prezident Zeman: “Já bych ho vyškolil!” Zákulisní zdroj: Chystá se odvolání Hřiba
Kulka do hlavy se smí?

Sluníčkářský novinář Kundra z Bakalovy stáje

Co ovšem nenabízí možnost výkladu je například věta: “Připravuji úkladnou vraždu člověka”, “Takoví jako on by měli viset,” “Zaslouží si kulku do hlavy,” nebo “Měl by viset,” kterými pravidelně častuje jeden z aktérů koláže starosta Řeporyjí Pavel Novotný politiky, novináře a funkcionáře.

Za to ho soud “odměnil” pokutou, ale většinou vyvázl bez trestu. To uvádíme je kvůli komtextu, protože ti nijak nesouvisí s podstatou uměleckého díla, kde je hodnocena především kompozice, zpracování a možnosti vyznění.


5 možných výklady Pernicovy satirické koláže

Co vidíme? Tři lokální politici bez roušek a tři muže, kteří je přišli zatknout?

Věta: „Nevíte, kolik rublů je odměna? Přišel jsem kvůli koroně o peníze a potřebuju to nějak doskočit,” není vyhrožování smrtí, natož explicitní, jak míní rusofobní Bakalův novinář Kundra.

Uměleckou fotomontáž lze vyložit různě. Například tak, že se tři politici lekli dvou postav v roušce a Pernica (muž se samopalem) je přichází ochránit.
Nebo jiný výklad: Věta pod obrázkem se nemusí vztahovat k Pernicovi, ale muže jí říkat muž vpravo v roušce. Pak satira vyzní takto: “Kolik je odměna za dopadení Pernici?”

Nebo: Tři vyobrazení politici nemají roušku a tři vojáci je přicházejí zatknout. Zmínka a rublech je tam protože Rusko patři mezi přední státy boje proti koronaviru a poslali k nám letadlo Ruslan s nákladem roušek.


Nebo: Muži v roušce se ptají tří politiků, diskutujících o karanténních opatřeních, jak by jim mohli pomoci s ochranou občanů. Všimněte si moudrých a starostlivých výrazů tří zmíněných lokálních lídrů boje proti pandemii.

Nebo: Záhadný předmět, který drží muž v popředí v ruce je vysavač. Pak dostane sdělení spíše z okruhu úklidu a dezinfekce.
Co říká zákon o vyhrožování smrtí

§ 353 Nebezpečné vyhrožování
(1) Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.


Podmínkou tohoto paragrafu je “důvodná obava”, což, ehm, v tomto případě rozhodně splněno není. Pernica je umělec, autor tisíců komiksových stripů. To už jsme se opravdu dostali do stavu, kdy jsou umělci a performeři trestáni za svou tvorbu?Co je politická satira:

Politická satira je významnou podskupinou satiry, která čerpá nápady a inspiraci z politické situace. Její uplatnění spočívá především v nesouhlasném útoku na politiky a poukázání tak na různé chyby, nedostatky a záporné jevy.
Slovo satira pochází z latinského „satura“ = všehochuť, míchanice (zdroj: Wikiknihovna)


Vzkazy umělci na Twitteru:

Zdeněk Černý: “Zdendo, neřeš to a trénuj. Normální člověk se buďto usměje, nebo pokrčí rameny. A pokud by měla něco šetřit policie, tak podle mého názoru to kdo platí nějakému komunálnímu politikovi ochranku!”


Čtěte též:
Četa nenávisti: Kdo mlátil s paní Procházkovou a nebojí se to přiznat. Agresivní výpad s výkřiky “Hajzle!” a “Prase!” si našel své fanoušky – mezi novináři a extrémistickými aktivisty. Obušky nechali doma, mají “holé ruce”. Tady je 10 nejdrsnějšíchclose
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh