Kde se skrývá uhlobaron Bakala? Druhý požár vydavatelství Economia krátce za sebou. Dezinformační impérium v plamenech. Vznítily se mastné usazeniny. Policie bije na poplach

Vydavatelství Economia v Karlíně, které patří kontroverznímu uhlobaronovi Zdenkovi Bakalovi, se podruhé v krátké době ocitlo v plamenech. Poprvé hořelo krátce před Vánoci 20. prosince. Podruhé dnes (29. ledna). Miliardáře Bakalu stíhá policie kvůli podezření ze škod dosahujících desítky miliard korun.


Vydavatelství Economia je dlouhodobě v problémech, podle odhadů vykazuje ztrátu desítek milionů ročně. Bakala, přezdívaný “Český Sörös” (podle mecenáše protivládních revolucí) je považován za šedou eminenci českých neoliberálních médií – mimo jiné se zásadním vlivem v České televizi.


Požár vydavatelství Economia 29.1.

Při dnešním požáru (29.1) vydavatelství Economia hořela vzduchotechnika. Po osmé večer zasahovaly tři hasičské vozy. Vyšetřovatel odhadl škodu předběžně na 500 tisíc Kč. Příčinou požáru bylo vznícení mastných usazenin v klimatizaci. Zraněn nebyl nikdo.

V budově podle dostupných informací nikdo z novinářů nebyl, protože dosud nedošlo k úplnému odstranění škody z předchozího požáru a redakce pracují z domova. Z přilehlé restaurace evakuováno cca 40 osob, mezi nimi někteří novináři Economie.


Požár vydavatelství Economia 29.1.2020

Pod vydavatelství Economia patří média, která jsou mnohými experty považovány za dezinformační a šířící propagandu. Jsou to například proněmecký a proamerický neoliberální týdeník Respekt a stejně vyhraněný portál Aktuálně.cz. Pod Economii spadají také Hospodářské noviny, týdeník Ekonom a weby iHNed.cz, Centrum.cz a Atlas.cz.


Bakalova rezidence na Modravě (Šumava) připomíná protiatomový kryt

Pamětníci připomínají, že opakující se požáry bývají předzvěstí konce vydavatelských domů. S požárem je spojen například útěk vydavatele Františka Savova (vydavatelství Mladá Fronta) do Velké Británie, nebo před lety požár budovy na Florenci krátce před prodejem zde sídlících deníků Hospodářské noviny a Večerník Praha.


“Zavání to pojistným podvodem, ale je třeba si počkat, jak se situace vyvine,” řekl portálu Argumenty & Fakta zdroj z vydavatelství Economia s tím, že se tamní novináři obávají o práci a poohlížejí se jinde.


Při požáru vydavatelství Economia loni v prosinci vyhořela trafostanice. Nedošlo sice k žádným zraněním, ale hasiči měli plno práce, aby oheň zvládli. Celá budova se ponořila do tmy. Redaktoři se přesunuli do kaváren a hospod. Další týdny pracovali většinou z domova.Prezident: Bakala je tunelář

Policie Bakalu podezřívá ze spáchání několika trestných činů, například porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informací a postavení v obchodním styku a způsobení úpadku.

Prezident Zeman opakovaně prohlašuje Bakalu za tuneláře, kterého by rád viděl ve vězení. Redaktorům Economie prezident Zeman vzkázal:

“Já bych se jako novinář styděl brát peníze, které nepochybně pocházejí z vytunelování OKD. Některým novinářům ale tyto peníze nesmrdí,” uvedl prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov.


Miloš Zeman: “Já bych se styděl brát plat z peněz, získaných podvodem.”

Miliardář Bakala čelí obvinění, že záměrně dovedl k úpadku společnosti Ostravsko – karvinské doly (OKD) připravil o práci tisíce horníků. Podle odhadů způsobil škodu řádově desítek miliard korun.Bakalovo mediální impérium je (bylo) nedílnou součástí schématu internet – tisk – Česká televize. Tento konstrukt má (měl) v popisu práce prefabrikaci svého výkladu reality, jejíž těžiště je v neoliberalismu a neomarxismu. Vydavatelství Economia je v podstatě tištěnou (a elektronickou) názorovou verzí České televize.

Nakladatelství Economia koupil Bakala v roce 2010 prý za 2 miliardy korun. Už roce 2006 koupil od Karla Schwarzenberga (TOP 09) týdeník Respekt, který je považovaný za stěžejní titul vydavatelství. Prodaný náklad Respektu v červnu 2019 byl 40 tisíc kusů včetně elektronické verze (pro srovnání: konkurenční Reflex 45 tisíc). Druhý Bakalův týdeník Ekonom prodává pouhých 11 tisíc ks týdně, z čehož polovina je předplatné).

Bakalovy tituly se vyznačují ostrou, až extremistickou kritikou prezidenta Zemana a vlády, všechny nositele jiného názoru pranýřují z úhlů pohledu na hranici fikce a často i za ní.


Kontroverzní uhlobaron Bakala dlouho napojen na Karla Schwarzenberga z TOP 09, nyní se prý jeho vazby inklinují spíše k Pirátům a napojené hnutí Praha sobě, kteří jsou českou verzí německých Zelených.

Na Economii napojená Česká televize “drží basu” – ukázkovým příkladem je cenzura projevu prezidenta Zemana, ve kterém vydavatele Economie Bakalu označil za “zbytečný kámen, na stoupající cestě” stejně jako podnikatel Viktor Kožený, na něhož je vydán mezinárodní zatykač.


Cenzura projevu prezidenta

Kde se skrývá Bakala?

Kde se nyní Bakala skrývá, není známo. Trvale je hlášen v šumavské obci Modrava. Kromě nové luxusní vily tam vlastní horskou chatu.

Většinu času tráví Bakala ve Švýcarsku ve vile na břehu Ženevského jezera a vede pestrý společenský život. Na večírky prý k němu přijíždějí ropní magnáti, představitelé evropské šlechty a údajně i světové celebrity.

Nyní probíhá v USA soud Bakaly proti slovenskému finančníkovi Pavlovi Krúpovi kvůli demonstracím před Bakalovým domem v Jižní Kalifornii. Krúpa se údajně najal firmu Davy na objednávku (Crowd on Demand), kterou někteří pozorovatelé považují za obdobu české verze Milion chvilek pro demokracii. Demonstranti volali hesla pro Bakalovi a na podporu horníků OKD.

Podle časopisu Forbes je Bakala desátým nejbohatším Čechem, s majetkem 18 miliard korun. Provozuje několik nadací.


Zdroj:
Ztráta vydavatelství Economia 40 milionů za rok: https://www.mediaguru.cz/clanky/2019/06/economia-loni-snizila-trzby-spadla-do-ztraty/Nepřehlédněteclose
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh