Drsné! Premiér Babiš: “Transparency international je zkorumpovaná organizace!” Poprvé od chvíle, kdy začal soud. Kdo platí tuto “neziskovsku” a proč vedou stopy do Bruselu a Sorosovy kapsy


Premiér České republiky Andrej Babiš označil neziskovou organizaci Transparency International (TI) za zkorumpovanou. Uvedl to v rozhovoru pro televizi Prima v nedělním pořadu TV Prima jen pár dní poté, co začal soud, ve kterém chce neziskovka po českém premiérovi omluvu za stejný výrok. Informaci přinesl server Novinky.

„Transparency International je zkorumpovaná, udává mě spolu s Piráty do Bruselu,“ řekl Andrej Babiš, podle kterého tato kontroverzní organizace čerpá peníze právě z fondů Evropské unie, čímž je podstatně zpochybněna její nezávislost.


Výroční zpráva Transparency International, ukázka. Částky jsou tisících korunách. Je tu nejen Sorosův Open Society Fund, ministerstvo vnitra, velvyslanectví USA, ale také Fond nezávislé žurnalistiky, nechvalně proslulý z kauzy Hlídací pes

Celá výroční zpráva Transparency International ZDE (od strany 45)


U soudu proti Babišovi poukazuje Transparency International na to, že český premiér o ní pronáší hanlivé výroky opakovaně. Babiš si to nemyslí: “Výroky jsou ostré, ale přiměřené,” vzkázal český premiér soudu po svém advokátovi. Soud na první den procesu vydával vstupenky, protože předpokládal velký zájem o sledování jednání. Síň však byla poloprázdná.


Ředitel TI David Ondráčka

Velmi ostrý názor má na činnost Transpareny international odborník Stanislav Novotný: “Ředitel Ondráčka je pro mě symbolem korupce. Jeho organizace Transparency International bere dotace od ministerstva vnitra, od státu, tedy nechává se platit od instituce, kterou má kontrolovat,” říká Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií a bývalý policejní prezident.
Kdo platí Transparency international

Transparency International je mezinárodní nezisková nevládní organizace údajně bojující proti korupci. Mezi její dárce patří Open Society Fund Praha a Open Society Institute v Budapešti amerického finančníka George Sorose, Velvyslanectví USA, Price Waterhouse Coopers, Freedom House z prostředků americké vlády, German Marshall Fund USA, Fond bratří Rockefellerů a další, povětšinou americké fondy, firmy a jejich filiálky v ČR…*

Je nutno zdůraznit, že George Soros nemá nic společného s americkou vládou. Vydal desítky milionů dolarů na snahu zabránit znovuzvolení George Bushe a je nepřítelem prezidenta Donalda Trumpa. Jím placené “neziskovky” však stojí v pozadí mnoha demonstrací a pádů vlád v různých zemích, například na Slovensku.


Útoky na českého premiéra jsou vedeny spíše ze strany Německa (Evropské unie). Není však známo, že by byla Transparency International financována z fondů EU. Tento zdroj se však dá snadno obejít právě skrze Sorose.

Důvodem německého (zde sorosovského) tlaku na premiéra Babiše je premiérův příklon k americkým zájmům (nákup US stíhaček a vrtulníků), dostavba jaderné elektrárny Temelín a jeho odpor ke zrušení Benešových dekretů a imigrantským kvótám.
Korupce Transparency internacional?

Transparency International založil v roce 1993 bývalý vysoký funkcionář Světové banky, německý advokát Peter Eigen. Dnes má TI takřka 100 národních poboček, řízených mezinárodním sekretariátem v Berlíně. Eigen v ní působí dosud jako poradce.

Rozpočet Transparency International na rok 2019 je 23 milionů euro (půl miliardy korun). Činnost Transparency International ČR je financována napůl z grantů a darů a napůl ze státního rozpočtu.


V roce 2007 byla Transparency International ČR podezřelá ze zpronevěry státní dotace v souvislosti s pořádáním Mezinárodní protikorupční konference. Tehdejší ředitelkou TI ČR byla Adriana Krnáčová (budoucí primátorka), také vyškolená na školách George Sorose.

Ve funci ji nahradil nynější ředitel David Ondráčka. Ten měl být v roce 2008 ve vládě za ANO ministrem vnitra, ale nakonec z toho sešlo. Jeho firma TI však pobírala od ministerstva vnitra dotace dál.


* Britské listy
close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh