Koronavirus: Svět děsí první případ nakaženého psa. Mohou domácí mazlíčci šířit koronavirus mezi lidi? Experti přinášejí odpověď

Pes rasy pomeranian z Hongkongu vyvolal zděšení veřejnosti poté, co u něj vědci našli koronavirus, způsobující nemoc COVID-19. Majitelé začali nasazovat psům a kočkám roušky. Sdílejte tento článek, aby se předešlo panice.

Nejprve onemocněla jeho majitelka, poté byl pes převezen do nedalekého zařízení pro karanténu zvířat. Následující testy provedené na výtěrech odebraných ze psího nosu a krku nečekaně odhalily koronavirus.


Nakažený pes rasy pomeranian. Velmi vzácné a drahé plemeno

Psi a kočky v rouškách?

Začátkem března 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila, že nový koronavirus COVID-19 je globální pandemií. V panice kvůli šíření viru se lidé obávají nejen o své vlastní zdraví, ale o zdraví svých psů, koček a dalších domácích zvířat.Podle nepotvrzené fámy byl nový koronavirus přenesen z netopýra na člověka, jiná falešná zvěst vypráví o hadech, jiná o luskounech.


Fotka, která začala epidemii

Majitelé se ptají

Před několik dny pes pomeranian z Hong Kongu vykázal známky zotavení a krevní testy prokázaly, že již nemá žádné známky nákazy. Uzdravila se i jeho majitelka.

K přenosu zřejmě došlo tak, že pes doma olízl nějaký předmět, kterého se jeho infikovaná majitelka dotkla.
Psi, kteří nosí obličejové masky, se objevily na fotografiích napříč sociálními médii. Majitelé domácích zvířat ptají: “Mohou psi dostat koronavirus?”, “Měli bychom se bát, že onemocní?”, “Mohli by psi šířit koronavirus mezi lidmi?”.
Psí koronavirus

Psi se mohou nakazit určitými typy koronavirů, jako je například psí respirační koronavirus. Lidský virus, který má po světě už více než pět tisíc obětí, však není považován za hrozbu pro psy.

Experti Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedli: „I když v Hongkongu došlo k jednomu případu nakažení psa, neexistuje žádný důkaz, že pes, kočka nebo domácí zvíře přenášejí koronavorus, způsobující onemocnění COVID-19.”


Ne! Je zcela zbytečné, aby váš pes nosil roušku

Přenos na člověka

Pes z Hongkongu vykázal „infekci velmi nízké úrovně“ koronavirem, způsobující onemocnění COVID-19, která mohlo znamenat, že se jednalo o přenos z člověka na zvíře. Zřejmě však jen vzal do tlamy nějakou hračku (míček), kterou měla předtím jeho panička v ruce.

Nejsou však zaznamenány žádné jiné případy nakažení domácích nebo jiných zvířat infekcí COVID-19 nikde na světě, včetně ohnisek jako je Itálie.Rada na závěr

Psi nepotřebují obličejovou masku, aby se chránili před novým koronavirem COVID-19. Pokud máte stále obavy nebo si všimnete změny v zdraví vašeho psa, promluvte si s veterinárním lékařem.

A nejdůležitější ochrana ze všech: Majitelé by za žádných okolností neměli opustit své psy, kočky nebo jiná domácí zvířata kvůli obavám z koronaviru.


Zdroje:

https://nypost.com/2020/03/14/hong-kong-dog-with-coronavirus-tests-negative-after-quarantine/

https://theconversation.com/hong-kong-dog-causes-panic-but-heres-why-you-neednt-worry-about-pets-spreading-covid-19-133304

https://www.scmp.com/news/hong-kong/health-environment/article/3065016/coronavirus-pet-dog-belonging-covid-19-patient

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh