Kauza Nečesaný: Rekordní odškodné – také kvůli úmrtí dědečka. Sex vyšetřovatele se svědkyní. Je ministerstvo spravedlnosti informační kancelář?

Přesná částka, kterou požaduje Lukáš Nečesaný (27) a jeho příbuzní od státu je přesně 45 milionů Kč a její výše souvisí s úmrtím v rodině během vyšetřování. Argumenty & Fakta to zjistily z dobře informovaného zdroje. Pokud Lukáš Nečesaný a jeho rodina uspějí, půjde o nejvyšší částku, jakou kdy kdo v České republice získal za trestní stíhání.

Požadovaná částka se netýká jen trestního stíhání, kterému Lukáš Nečesaný čelil kvůli údajnému napadení kadeřnice z Hořic polenem. Během stíhání Nečesanému mu zemřel dědeček, na jehož zdraví se postup státu podepsal.


Kauza se vlekla skoro šest let a provázel ji zoufalý nedostatek důkazů. Třikrát zazněl rozsudek „vinen“. Nečesaný definitivně byl zproštěn viny až na pátý pokus před několika dny.

Působí dojmem, že nešlo ani tak o Lukáše Nečesaného, jako spíše o jeho otce Luďka Nečesaného (49), generálního ředitele krajské nemocnice Liberec a bývalého kandidáta na starostu. Mohlo jít o jakousi pomstu.


Sex vyšetřovatele se svědkyní

Postup policie a soudů byl v kauze mimořádně podivný, Nečesaný byl obviněn bez přímých důkazů, během případu se vynořovaly podivné okolnosti – jako milenecký poměr vyšetřovatele a svědkyně, nebo záhadný návrat paměti napadené.


Rekognice, která byla klíčovým důkazem, proběhla velmi zvláštně. Napadená kadeřnice Ludmila Brantová je na nemocničním lůžku, sotva mluví, je velmi unavená. Nejprve ukáže na pachatele č. 6 (Nečesaný měl číslo 5).

Při další rekognici, která proběhne hned vzápětí s přeházeným pořadí snímků, kadeřnice Nečesaného nepozná (ač jí policista předtím ukazoval Nečesaného, jako že je to on) a říká, že tam pachatel není.

Když jí vyšetřovatel ukáže přímo fotku Nečesaného, říká kadeřnice jasně: „Ne“. Když jí vyšetřoval znova a znova ukazuje fotku Nečesaného, říká paní jasně: „To není on, hergot.“


Exkluzivní video z rekognice zde


Svědkyně Jana Tichá prozradila policii, během jedné romantické chvilky se jí měl hradecký vyšetřovatel Jušta přímo v posteli svěřit, že Lukáš Nečesaný je nevinný a důkazy na něj narafičil on sám.

„Pan Jušta mi na můj výslovný dotaz doslova odpověděl, že to mladý Nečesaný neudělal, že je vlastně stíhán kvůli otci, protože měl někdo zájem na tom, aby otec Nečesaného odstoupil z funkce ředitele liberecké nemocnice. A že v tom kadeřnictví přenášel pachové stopy,“ vypověděla na policii.

Vyšetřovatel to popírá.


Zajímavý článek o mileneckém poměru vyšetřovatele Milana Jušty se svědkyní  Janou Tichou (21) ZDE


K osvobození Lukáše Nečesaného došlo za skandálních okolností, kdy soudce Jiří Lněnička v odůvodnění uvedl, že rozhodnutí je z jeho pohledu špatné, ale že vzhledem k procesní situaci nemá jinou možnost. Za tento výrok pak dostal výtku od předsedy Nejvyššího soudu.

Během případu rodina Nečesaných úzce spolupracovala se spolkem Šalamoun, kterému opakovaně vyjádřila svou vděčnost.


Úmrtí dědečka

Portál Argumenty & Fakta exkluzivně zjistil, že Lukáš Nečesaný požaduje od státu částku ve výši 20 milionů korun, jeho otec Luděk Nečesaný 10 milionů, jeho matka Šárka také 10 milionů korun.

Ostatní členové rodiny: Marie Nečesaná (babička), Jaroslav Šoltys (dědeček), Markéta Šoltysová (babička), Adam Nečesaný (bratr) a Veronika Nečesaná (manželka) žádají celkem 5 milionů korun.


Penězi nelze vyčíslit ponížení, bolest, ústrky a devastaci rodinného života, kterému musela rodina Nečesaných čelit během posledních takřka šesti let. Situace je o to bolestnější, že proti obviněnému nebyl jediný přímý důkaz, kromě záhadného rozvzpomenutí se napadené kadeřnice.

Částka je mimořádně vysoká také proto, že před rokem zemřel dědeček Lukáše Nečesaného a otec Luďka Nečesaného pan Luděk Nečesaný st. Stíhání a vazbu svého vnuka snášel velmi těžce a události se vážně podepsali na jeho zdraví.


Luděk Nečesaný (otec Lukáše) dal před pár měsíci výpověď v liberecké nemocnici, kterou předtím vedl, aby se mohl plně soustředit na případ.

Rodinu rozhodně nelze podezírat z touhy po penězích. Luděk Nečesaný je jako bývalý generální ředitel Krajské nemocnice Liberec, manažer a specialista přes vedení nemocničních zařízení finančně plně zabezpečen – mimo jiné díky své práci pro zahraniční klienty z arabských zemí.

Peníze opravdu nejsou tím důvodem, proč se vydali znovu do boje.


Ministerstvo spravedlnosti jako informační kancelář?

Žádosti o odškodné podala rodina Nečesaných letos 26. září, o den později již o tom ministerstvo spravedlnosti předalo zprávu České tiskové kancelář (ČTK).

„Téhož dne už to bylo v médiích, alespoň vidíme, jak fungují komunikační kanály ministerstva spravedlnosti,” uvedl Lukáš Nečesaný.


Za zcela skandální považuje tento přístup ministerstva spravedlnosti také spolek Šalamoun.

“Působí to dojmem, že je ministerstvo spravedlnosti informační kancelář,” řekl portálu Security magazín místopředseda spolku Václav Peričevič a dodal, že nemělo být zvykem, aby ministerstvo spravedlnosti komentovala každou žádost o odškodnění před ČTK a ještě „obratem“.

„ČTK prohlubuje újmu Lukáše Nečesaného, protože obsahem svých zpráv a zkresleným sdělením vyvolává zejména u laické veřejnosti pocit, že Nečesaný čin spáchal, jen se mu to nepodařilo prokázat,“ uvádí Peričevič.


Zatajení důležité informace

Zpráva ČTK například neobsahovala údaj o trestu, který dostal důtku za svůj přístup soudce Jiří Lněnička.

„Místo toho, aby se ministerstvo spravedlnosti staralo a to, že má Lukáš Nečesaný stále vyznačeno odsouzení ve svém rejstříku trestu, vydává nepřesné a neobjektivní zprávy pro ČTK. Tento postup ministerstva spravedlnosti prohlubuje stigmatizaci pachatele jako zde Lukáše Nečesaného,“ říká Peričevič.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka k tomu uvádí: „Informaci jsme zveřejnili na základě opakované žádosti ČTK.“


Rekordní odškodné (zatím): “jen” 5 milionů Kč

Rekordních bezmála 370 milionů korun vyplatilo Ministerstvo spravedlnosti ČR žadatelům o odškodnění v roce 2018. V porovnání s předchozím rokem je to dvojnásobek. Nejčastěji šlo o odškodnění za průtahy při soudním řízení, nezákonné trestní stíhání nebo neoprávněné exekuce.

Největší známé odškodné získal v roce 2013 Jan Šafránek, který byl neoprávněně stíhán za znásilnění, ve vazbě strávil 291 dní, tedy skoro rok. Skutečný pachatel byl vypátrán v roce 2006. Soud přiznal Šafránkovi náhradu za nemajetkovou újmu ve výši 4,88 milionu korun. Žádal 35 milionů.

Překonání Šafránkova rekordu je však na spadnutí. Pokračují soudy zdravotní sestry Věry Marešové, které média přezdívala “Sestra smrt”, ale pak byla osvobozena. Zatím vysoudila necelý milion na Blesku a Aha. Soudí se s TV Nova a TV Prima, celkem chce 35 milionů korun

V minulosti náhradu za nezákonnou vazbu ve výši 2,7 milionu korun vymohla někdejší ministryně pro místní rozvoj a dnešní eurokomisařka Věra Jourová.


Nepřehlédněte

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh