Je ti teplo, děvenko? Teorie globálního oteplování má problém: Vědci varují před novou novou dobou ledovou. Až minus 50 stupňů Celsia! Co na to Greta, chudák? – A přejeme všechno nejlepší k 17. narozeninám!

Lidstvo čeká malá doba ledová, oznámili vědci z NASA a potrvá přibližně do roku 2050. Slunce přechází do období hibernace v rámci svých cyklů, trvajících vždy 11 let. Na rozdíl o předchozích cyklů se však má ten současný poněkud protáhnout.

Tyto závěry jsou v příkrém rozporu s názory příznivců globálního oteplování. Podle nich je kvůli klimatu lidstvo na hraně vyhynutí. Důkazy však chybí. Ikonou tohoto názoru je švédská dívka Greta Thunbergová (17, narozeniny měla předevčírem, tedy 3. ledna).

Prezident USA Donald Trump se ke Grétě vyjádřil před několika dny na mezinárodním ekonomickém fóru v Davosu.


Trump o Gretě na konferenci v Davosu

Na tiskovém konferenci novinář z amerického protivládního deníku Washington Post položil ohledně Grety prezidentovi USA Donaldu Trumpovi otázku: “Myslíte si, že děláte děláte dost, abyste zastili zhoršující se klima?”
Trump: “Kolik je jí let?”
Protivládní novináři a novinářky v sále zašvitořili: “Sedmnáct!”
“To je dost,” opáčil Trump.
“Jaká je vaše odpověď?” naléhali novináři.
“Mno, vytlačila mě z časopisu Time,” říká Trump.
Protivládní novinář: “Jistě jste o ní slyšel od ostatních světových vůdců a obchodních vůdců, podle kterých Greta má co říct, že má své poselství.”
“Ne. Ale někdy bych rád slyšel její proslov, ale dosud jsem ho neslyšel,” odpověděl Trump.
“Někteří lidé ten problém postavili na zcela nerealistickou úroveň, až k bodu, že nemůžete žít svůj život. Podle posledních údajů však máme co do čistoty vody a ovzduší velmi dobrá, skvělá čísla. Myslím, že Greta je v tomhle mimo obraz. Vedeme si lépe než kdykoli předtím,” uvedl Trump v Davosu.


Velké solární minimum nastává přibližně každých 400 let, a nastává právě teď. Naposledy se odehrálo podle NASA v letech 1650 až 1710. Tehdy zamrzla řeka Temže i proslulé amsterdamské kanály.Výzkum NASA podporují závěry univerzity Northumbria v anglickém Newcastelu. Podle nich teploty klesnou v průměru o jeden stupeň Celsia.

„Zažijeme mrazy, jaké jsou nyní v Kanadě, kde teploty dosáhly -50 stupňů Celsia. Ale to je jenom začátek velkého solárního minima, více toho zažijeme v následujících 33 letech,“ uvedla profesorka profesorka Valentina Zharkova z Northumbrijské univerzitě v anglickém Newcastlu.


Fenomén Greta se vytrácí a podle některých pozorovatelů to souvisí s jejím věkem. Už to není “rozzlobená školačka”, ale mladá žena, která by si měla co nevidět najít partnera.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh