Jejda! Systém na dálniční známky za 400 milionů? Kdepak. Největší masové sledování lidí v dějinách České republiky! Objednaly si ho tajné služby BIS. Totální ztráta soukromí za peníze daňových poplatníků

Komedie kolem e-shopu na prodej elektronických dálničních známek získala šokující rozměr. Cena 400 milionů nebyla jen za nějaký e-shop, ale především na obří systém na sledování lidí. Objednala si ho zpravodajská služba BIS.

Tato šokující informace vyplynula z tajné nahrávky, na níž se domlouvá dnes již bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO) a advokát Martin Janoušek. Ten v případu zastupuje společnost CGI, která vyhrála zakázku na auditora mýtného systému.

Až na základě této nahrávky vyšlo najevo, že zakázka na dálniční známky byla jen záminkou pro největší systém na sledování lidí v České republice jaký tu kdy byl. Nahrávku zveřejnil portál Seznam Zprávy.


Systém zachytí tvář řidiče a pošle ji do datového centra (ilustrační koláž)

Zakázka na dálniční známky tedy nebyla vůbec předražená a Kremlík tedy neměl být odvolán – figuruje v případě jen v roli obětního beránka. Kolem kauzy se strhla mela, protože antibabišovská média vytušila, že by mohla oslabit premiéra Babiše, za jehož hnutí ANO byl Kremlík do funkce ministra dopravy nominován.


O návštěvě šéfa BIS Koudelky v USA, o motivaci podivné zprávy a čínském nebezpečí a oddanost ředitelce CIA Gine Haspelové jsme psali ZDE:


Případ vyústil v komickou akci, kdy skupina programátorů vytvořila přes víkend jakýsi dětský e-šopík, který lze koupit za pár korun. Tato dětinská šaráda měla sloužit jako důkaz, že Babišův ministr rozhazuje peníze daňových poplatníků.


E-shopík vytvořený nadšenci přes víkend ZDE


V Číně už to běží na plné obrátky

Bratr větší než StB

Tady ale – jak se později ukázalo – ve skutečnosti vůbec o nějaký e-shop nešlo. Na začátku byla částka 400 milionů, která je na první pohled vysoká – například na Slovensku stál systém 75 milionů korun.

Primárním cílem antibabišovských médií však nebyla BIS, ale premiér Babiš. Až komedie s e-shopem a partou programátorů však strhla na zakázku dálničních známek pozornost, kterou nikdo neočekával.



Nejdražší na celé zakázce byl právě sledovací systém, objednaný BIS, a především obrovské množství dat 24 hodin denně proudících z kamer ve vysokém rozlišení. Data bylo třeba někam ukládat a analyzovat. Cena za E-shop byla jen zlomkem celkové částky.

” Je to celý systém a nestál 400, ale 100. Všechno ostatní je nějaký provoz na 4 roky… BISka chtěla informace v nějakém formátu,” uvádí právník Janoušek za uniklé nahrávce.


Šéf BIS Roman Koudelka s medailí za spolupráci od americké CIA

Zpravodajská služba BIS si tak v podstatě objednala sledování lidí ve velkém, podobné tomu, jaké známe například z Číny. Takto masivní sledování lidí není možné ani v USA, s jejíž tajnou službou CIA česklá BIS spolupracuje.


Pomocí tohoto systému, objednaného zpravodajskou službou BIS, zachytí kamery ve vysokém rozlišení nejen dálniční známku, tvář řidiče, spolujezdce, prostě všechny osoby v autě, ale i detaily věcí v autě – například (při vysokém rozlišení) včetně dokumentů, které si čte spolujezdec.

V nahrávce k tomu říká právník Janoušek (auditor), že to byl požadavek BIS: “Aby to mohli zaznamenat a muselo to být v mnohem vyšším rozlišení ty fotky, obličej, a muselo se to udělat v podstatě online, asi do dvou minut… A to je samozřejmě mnohem dražší.”


Medaile pro Koudelku (BIS) od americké CIA. Krátce na to vznikla zpráva BIS, že u nás řádí ruští a čínští agenti

Software na rozeznávání obličejů dokáže k tváři přiřadit jméno, takže v okamžiku, kdy vyjedete na dálnici je ztráta soukromí absolutní. BIS by tak mohla vyhodnocovat kontakty, kdo s kým dělá obchody, kdo s kým a kam jede, jaký politik má vedle sebe na sedadle v autě neznámou ženu, milenku, kdo a kdy použil jaké auto, v jakých vozech jezdí, i když není auto napsané na jeho jméno.




Tajná nahrávka o BIS

Rozhovor Kremlíka a Janouška se odehrál 1. února ve Špindlerově mlýně, tedy deset dní po odvolání Kremlíka z funkce ministra dopravy. Za jakých okolností byla nahrávka pořízena, není známo, zřejmě ji pořídil jeden ze zúčastněných.

Oba muži se dobře znají. Janoušek je advokátem firmy Rowan Legal, kde Kremlík před deseti lety pracoval jako koncipient.


Uvádíme doslovný přepis rozhovoru (jen relevantní část).

Martin Janoušek: “Mediální historky o tom, jak je to e-shop za 400, tak to není. Je to celý systém a nestál 400, ale 100. Všechno ostatní je nějaký provoz na 4 roky… BISka chtěla informace v nějakém formátu.”

Vladimír Kremlík: “A tys viděl ty požadavky BISky, nebo neviděl?”

Janoušek: “Na začátku jo. To potvrzení NBÚ, to tam dali?”

Kremlík: “Ty požadavky BISky vy jste viděli?”

Janoušek: “To jsme viděli, nějaký přehled co chtějí…”

Kremlík: “Oni tam chtěli fotky, jakoby RZ auta, obličej toho auta, a to aby se používalo, aby k tomu měli přístup.”

Janoušek: “Přesně tak. A aby to mohli zaznamenat a muselo to být v mnohem vyšším rozlišení ty fotky, obličej, a muselo se to udělat v podstatě online, asi do dvou minut. Zatímco na kontrolu známek by to stačilo, kdyby se to ukládalo a posílalo se to třeba ve dvě ráno, kdy jsou mnohem levnější datové toky, třeba. Ale když to chceš ve vysokém rozlišení a hned, tak je to samozřejmě mnohem dražší.”


Celá nahrávka zde


Podle posledních informací exministr Vladimír Kremlík na ministrerstvu dopravy zůstává jako náměstek.

Zakázka na IT systém k elektronickým dálničním známkám a nejmasovějším špehování lidí v dějinách České republiky má být zrušena.



close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh