Nehoráznost! Evropské unii se nelíbí polské zákony a hrozí tvrdým trestem. Vyžene Jourová Polsko z EU? Poláci: “Když nás potrestáte, odejdeme.”

Polsko se ostře ohrazuje proti zásahům Evropské unie do vnitřních záležitostí státu. Evropské unii se nelíbí nové polské zákony související s justicí a hrozí, že Polsko potrestá přiškrcením dotací.

Výsledek sporu Polska s Evropskou unií bude mít dopad na všechny členské státy. Ukáže, do jaké míry jsou majetkem Evropské unie, která jim může diktovat a vnucovat svou vůli.

Někteří polští politici považují hrozby EU za nehoráznost. Podstata problému je v tom, zda jsou evropské zákony nadřazeny nad zákony členských států. Tedy – zda jde o opravdu suverénní státy, nebo jen o jakési evropské regiony podřízené Německu.


Rozhovor Věry Jourové pro Český rozhlas

Je čím dál jasnější, že si Evropská unie (Německo) dotacemi kupuje poslušnost a podřízenost jednotlivých států. Tyto dotace jsou v podstatě investicí “do svého území”. Podle zákulisních informací si EU dotace časem zčásti vybere zpět – například formou různých ekologických daní pod vlajkou klimatické hysterie.


Jourová a její komando

Polský problém řeší za Evropskou unii česká komisařka Věra Jourová (ANO). “Máme veliké obavy, že parametry právního státu berou v Polsku za své ,“ sdělila Jourová.


O vážnosti situace svědčí i to, Věra Jourová a její tým jeli do Polska na inspekci, což bylo na polských sociálních sítích komentováno jako: “Přijelo trestní komando z Bruselu”.

V Polsku vládne strana Právo a spravedlnost, která ve volbách v říjnu 2019 získala úctyhodných 44 procent hlasů. Volil ji tedy takřka každý druhý Polák. Reforma justičního systému byla pilířem jejího volebního programu. V roce 2015 strana Právo a spravedlnost zvítězila ve volbách se ziskem 38 procent.


Situace eskalovala loni v prosinci, kdy polský parlament schválil zákon umožňující postihnout soudce, kteří se stavějí proti soudní reformě. Zákonu předcházela slovní přestřelka několik dopisů mezi Jourovou a polským ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobrem.

“Tuto záležitost považujeme za kompetenci Polska, ne unie,” uvedl ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro.

Soud EU již nařídil Polsku změnit kritizované zákony, čemuž však polská vláda vyhověla pouze z části. Polský zákon snižující důchodový věk soudců je podle evropského soudu v rozporu s unijním právem.


Bude nás trestat? Odejdeme

Polsko už několikrát naznačilo, že je připraveno z Evropské unie odejít – stejně jako to udělala před několika dny Velká Británie. Podle některých komentátorů Poláci používají ve vztahu k EU “švejkovskou” metodu, kdy chce unii naštvat tak, až je sama vyhodí.

Pro Poláky má velký význam jejich suverenita. Prošli si dvěma světovými válkami a jejich minulost z nich udělala velké patrioty.


Bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk opakovaně upozorňuje, že se konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost snaží dostat Polsko pryč z Evropské unie. Polská vláda ignoruje nařízení EU a Tusk předpokládá, že to vyústí až do úplného zpochybnění členství Polska v Evropské unii.

“Podle mého názoru je situace velmi, velmi vážná,” uvedl Tusk.

Polsko vstoupilo do Evropské unie 1. května 2004, tedy ves stejný den jako Česko, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Slovensko a Slovinsko.


Americká nota

Polsko mezitím pilně posiluje vazby se Spojenými státy, které Evropskou unii považují za německý projekt a její existenci neuznávají. Opakovaně zdůraznily, že nebudou jednat s Evropskou unií jako celkem, ale výhradně s jednotlivými státy.

Polská vláda již souhlasila, že na svém území za vlastní peníze vybuduje pro USA vojenskou základnu a vojáky bude živit. Polský prezident koupil loni od USA za miliardy dolarů nepotřebnou vojenskou techniku.




close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh