Podivná “vražda” poradkyně prezidenta Václava Havla, alkoholičky Jany Chalupové, která se podle patologa “upila k smrti”. Odsoudili hluchoněmého kulturistu. Nastrčili to na něj kvůli majetku?

Zvláštní vývoj má případ záhadného úmrtí poradkyně prezidenta Václava Havla paní Jany Chalupové, která vládla oddělení milostí. Za odsouzeného Martina Fabiána (28) se postavil Svaz neslyšících a nedoslýchavých. Spolek Šalamoun nyní žádá obnovu procesu.

Hluchoněmý Fabián s údajnou zálibou v románu Pán prstenů podle rozsudku vylákal opilou Chalupovou (+61) do táborského lesoparku Pintovka. Tam ji údajně shodil ze srázu. Chalupová však nezemřela na následky poranění, ale kvůli selhání organismu. Před smrtí vypila skoro litr rumu, což ostatně dělávala často.


Hluchoněmý kulturista Martin Fabián

Soud postavil rozsudek na děsivé větě: “Pachatel vraždu realizoval ve své mysli”. Stejnou větu obsahoval mimo jiné i rozsudek ve známém případě Petra Kramného (Vražda v Egyptě). Zdá se, že na základě tohoto tvrzení lze odsoudit každého za cokoli.


Byt Chalupové v domě v ulici Františka Křížka

Pod rozsudkem Martina Fabiána, který na první pohled zarazí mimořádnou výší trestu (15,5 roku), je podepsán soudce Petr Černý, místopředseda Soudcovské unie. Dodejme, že pro soudy všech stupňů platí zásada presumpce nevinny obviněného.


Upila se k smrti

Jana Chalupová, poradkyně prezidenta Havla

Případ nebyl vyšetřován jako trestný čin, protože z lékařské zprávy jasně vyplynulo, že se zemřelá Jana Chalupová (parafráze) upila k smrti.

K otevření kauzy došlo až po dvou letech na základě upozornění svědka, který měl s Fabiánem spor o dívku a dlužil mu peníze. V tu dobu se Fabián a pozůstalé dcery Chalupové přeli o její byt v pozůstalosti. Rozsudek padl loni v říjnu, nyní se Fabián odvolává.

Přímo u údajného pokusu o vraždu nebyli žádní svědci. Fabián vypověděl, že byl doma a ležel, protože mu nebylo dobře.


Fabián bydlel u Chalupové v Praze na Letné v jejím rozlehlém bytě, jehož pokoje pronajímali. Před smrtí se o ni několik let staral. Chalupová na něj půl roku před smrtí přepsala správcovství bytu, učinila tak přes protesty svých tří dcer. S těmi měl Fabián vyhrocené vztahy.


Chalupová řídila Havla

Jana Chalupová pracovala pro prezidenta Václava Havla na pozici ředitelky útvaru pro styk s veřejností. Podepsala se na několika stovkách milostí, z nichž některé byly za hranicí zdravého rozumu.

Prezident Havel podepsal řadu sporných milostí

“V kanceláři prezidenta republiky působilo zvláštní oddělení pro agendu milostí. Vládla v něm Jana Chalupová, která měla na rozhodování Václava Havla velký vliv a v podstatě rozhodovala,” vzpomíná John Bok, dříve disident, nyní předseda spolku Šalamoun.

Například byla Chalupová podepsána pod milostí jejich společné známé disidentky Marty Chadimové z roku 1995, odsouzené za padělání listin (měla zálusk na dům a zahradu na Loretánském náměstí).


Podle soudu měl Fabián zálibu ve filmu Pán prstenů, jisté to však není, protože se na to hluchoněmého kulturisty nikdo neptal

Chalupová též prosadila milost pro úchylného vraha Zdeňka Rangla, jehož se svého času obávali snad všichni vězni v českých kriminálech, a který po propuštění zabil nevinného člověka kladivem.

Po ukončení spolupráce s prezidentem Havlem propadla Chalupová naplno alkoholu a v posledních letech života z ní byla troska, když denně vypila několik litrů vína a rumu. Společnost jí dělal právě Martin Fabián, který se věnoval posilování.


Svědek všechno odvolal

Žádné přímé důkazy, že by se Fabián nějak podílel na smrti Chalupové, nejsou. Hluchoněmý svalovec byl odsouzen k mimořádně vysokému trestu na 15,5 roku vězení na základě výpovědi svědka, s nímž se přel o dívku a který zaktivoval i tři pozůstalé dcery Chalupové.

Hlavní svědek policii na začátku případu “pod poučením” sdělil, že pokud bude třeba nějaké svědky, tak je sežene. Později však svou výpověď odvolal s tím, “že to tak nemyslel” a “že s Martinem jen tak klábosili”.

Soudce Petr Černý je místopředseda Soudcovské unie

Během soudního procesu soud nepřizval k jednání tlumočníka do znakové řeči. Fabián kvůli svému postižení nerozuměl ani slovo. O sluch přišel krátce po narození, když mu v nemocnici píchli prošlou vakcínu a dostal infekci. Fabiánovo mlčení u soudu si soud vyložil, že “když neprotestuje, tak se vším souhlasí”.


Důkaz podle Wikipedie

Soud se ve zcela nevídané míře opřel o Fabiánův facebook, který policie podrobila pečlivému zkoumání a objevila na něm mezi mnoha tisíci příspěvky větu: “V úterý budu killer”. Později se ukázalo, že “killer” není zmínka o vrahovi, ale jde o název posilovacího cviku.

Rozsudek byl kromě zmínky o “killerovi” postaven na zálibě Fabiána ne světě fantasy. Chalupovou údajně označoval přezdívkou Gloom, což si soud vyložil tak, že jde o postavu z románu Pán prstenů. Ta se však běžně česky píše jako Glum. Postava Gloom je květinka z dětských Pokémonů.


Martin Fabián se účastnil také soutěží siláků

Soudce Černý si dal ve vypracování rozsudku zvlášť záležet na říší fantazie, kterou si zjevně vyhledal na wikipedii. Svůj rozsudek pak vyplnil elfy a jinými pohádkovými bytostmi.

Případ může působit dojmem, že na jeho výsledku měli velký zájem dcery paní Chalupové a pak také svědci, kteří Fabiánovi dlužili peníze, a lhali, že vraždu údajně plánoval.


O budoucnosti Martina Fabiána má nyní rozhodnout Ústavní soud.


S kolegy kulturisty (Fabián zcela vpravo dole)

Nepřehlédněte:

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh