Flegr na osm let do basy? “Desetitisíce mrtvých v ulicích, mrazírenské vozy plné mrtvých těl… Děti jako nebezpečný odpad…” Top 10 výroků v médiích. Kontroverzní parazitolog teď čelí trestnímu oznámení kvůli šíření poplašné zprávy

Trestnímu oznámení teď čelí parazitolog Jaroslav Flegr, který v souvislosti s pandemií koronaviru opakovaně děsil z médií veřejno “desetitisíci mrtvými v ulicích”, “mrazírenskými vozy s mrtvými těly”, že by se “s dětmi mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem” a podobně. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až osm let vězení.

„Mohou být až desetitisíce mrtvých!” Nestrašte, reagoval Šmucler a odešel. CNN, Prima News, 21. 9. 2020.

Kdyby to smazal cenzor na youtube tak stejné video zde


Vendula Záhumenská s manželem

Trestní oznámení na Jaroslava Flegra podala dne 26. 11. Mgr. Vendula Zahumenská, Ph.D., právnička Centra pro podporu občanů.

Deník Arfa.cz má trestní oznámení exkluzivně k dispozici. V deseti bodech obsahuje základní výroky, kterými parazitolog posledním měsíce děsil veřejnost v souvislosti s pandemií koronaviru.


Tisíce mrtvých v ulicích?

Parazitolog Jaroslav Flegr (62) na sebe výrazněji upozornil letos v září v show Jana Krause, kam přišel propagovat knihu, kterou napsal pro svou kočku. Tehdy diváky zaujal jeho výstřední zjev a na sociálních sítích se začaly šířit snímky jeho údajného dvojníka z kultovního filmu Studna ze seriálu majora Zemana.


Virolog Flegr při jednom ze svých děsivých mediálních vystoupení

Od té doby začal být zván jako odborník na pandemii do různých televizí, přestože jeho specializací nejsou pandemie. Jeho výroky obsahovaly děsivé vize budoucnosti, což mohlo především u starších lidí působit traumaticky.


Jeho katastrofické vize se zhusta míjely s realitou, což média včele v Českou televizí neodradilo, aby ho zvaly dál jako hosta. Nezneklidnilo je ani Flegrovo podivné jednání, gesta a grimasy a ani výrok: “Za mrtvé může Babiš.”


Flegr se navíc nechal slyšet, že svých výroků nelituje. a že šířil poplašné zprávy záměrně. “Nelituju toho, protože si myslím, že to zachránilo spoustu životů,” nechal se slyšet Flegr. Podle některých odporníků však mohl způsobit pravý opak.


loading…

Odborník na orální sex?

Flegr je považován vědeckou obcí za podivína. Věnuje parazitologii a evoluční psychologii. Od roku 1993 zkoumá psychiku a chování tisíců studentů, gravidních žen, dárců krve a desetitisíců vojáků… Na Přírodovědecké fakultě UK v Praze přednáší „úvod do evoluční biologie”.


Je držitelem recesistické “Ig Nobelovy ceny” za zjištění související s výzkumem toxoplazmózy, a že vlastnictví koček ohrožuje duševní zdraví.


Flegr je autorem publikací jako: “Orální sex: Nová a možná nejnebezpečnější cesta přenosu toxoplazmózy”, “Kamasutra v praxi: Využití sexuálních pozic v české populaci a jejich souvislost s potenciálem ženského koitálního orgasmu”, “Zvyšuje infekce toxoplazmou sexuální masochismus a poddajnost? Ano i ne.” a dalších (viz níže).


Docent Flegr v Show Jana Krause

loading…

Top 10 výroků pana Flegra v médiích

 1. „Je potřeba šlápnout na brzdu. Hrozí tisíce až desetitisíce mrtvých.“
  (Zdroj: Flegr: Mohou být až desetitisíce mrtvých. Nestrašte, reagoval Šmucler a odešel. CNN, Prima News, 21. 9. 2020)
 2. Z grafu vyplývá, že když dnes máme asi tři tisíce hospitalizovaných, tak už 24. 10. jich budeme mít šest tisíc – s tím už teď nic neuděláme, ti lidé jsou již dnes nakažení. A jestli se opatření nezačnou skutečně vymáhat nebo nezaberou, tak 31. 10. oslavíme deset tisíc pacientů v nemocnicích.“
  (Zdroj: iDnes, Duškova čísla jsou nereálná, je hůř, míní Flegr.)
 3. „My si nechceme připustit, že by tady, v teploučku, v tý naší krásný střední Evropě schovaný za těma pohraničníma horama mohlo taky přijít něco, kdy teda lidi budou umírat a kdy teda doktoři nebudou moct ty umírající lidi zachránit nebudou moct jim ani poslat sanitku, protože prostě sanitka nebude a volný postele nebudou…
  I kdyby teď všechna ta opatření zabrala, tak to má velkej dojezd a já se bojím, že opravdu do toho prosince, než začne ta třetí vlna tak si nevodpočinem.“
  (Zdroj: Třetí vlna přijde už před Vánocemi. Virus bude mnohem agresivnější, na roušky je pozdě, varuje Flegr. Televize Seznam, 30. 10. 2020.)
 1. „Nakonec to stejně uděláme, protože když bude umírat tisíc lidí denně, tak se ten život stejně zastaví.“
  (Zdroj: Flegr: Až 2000 mrtvých na covid denně. Stejně nakonec zavřeme všechno! Parlamentní listy, 22. 10. 2020)
 2. „Protože někdo potřeboval, aby měl o pár pitomejch procentních bodů ve volbách lepší výsledky. Tohle se zametalo pod koberec. … To jsou tisíce mrtvých od 1. listopadu a dva tisíce mrtvých od prosince denně.“
  (Zdroj: Flegr: Až 2000 mrtvých na covid denně. Stejně nakonec zavřeme všechno! Parlamentní listy, 22. 10. 2020.)
 1. „Jen pro názornost: V minulém týdnu byl denní přírůstek pozitivně testovaných 1095 osob, v nadcházejícím týdnu bude zákonitě už minimálně 4000 osob a v tom dalším už více než 10 000 osob. Počty osob v nemocnici i počty osob ve vážném stavu porostou obdobně, jen o něco rychleji.“
  Zdroj: Růst počtu nakažených předběhl exponenciálu. Za dva týdny tu je zákonitě 10 tisíc případů denně.“ Zdroj: IDnes
 2. Protože ty lidi, když budou vidět ty mrazírenský vozy nebo chladírenský vozy před těma nemocnicema, tak do práce chodit nebudou… a zdá se, jako to ještě nemám úplně potvrzený, že to bych chtěl, aby dělali pořádně statistici, ať se na to podívají, mám prostě dojem, že mám dojem, že stoupá i ta smrtnost.“
  (Zdroj: Reflex, Flegr: Za mrtvé může Babiš, v ulicích uvidíme mrazáky na mrtvoly, moje předpověď se plní a bude daleko hůř. 20. 10. 2020.)
 1. „Pokud se vláda nebude chovat rozumně, tak to bude trvat donekonečna. Přijde třetí vlna, čtvrtá, pátá.“
  (Zdroj: Japonsko vstupuje do třetí vlny covidu. Bude i v Česku, tvrdí vědec. TV Nova, 13. 11. 2020)
 1. S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem – když se nákaza dostane na seniora, tak je extrémně ohrožený na životě.“
  (Zdroj: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem, řekl Flegr k prevenci nákazy. CNN Prima News, 30. 10. 2020)
 2. Facebookový profil pana Jaroslava Flegra, kde svoje názory opakovaně zveřejňuje.

Čtěte též: Docent MUDr. Balík: “Tady žádná pandemie nikdy nebyla.” Média šíří paniku, lidé umírají na jiné, závažnější nemoci. “Nyní máme na celou republiku pouhých 25 vážně nemocných pacientů.”

V trestním oznámení se dále uvádí:

Je zřejmé, že tyto výroky nejen že měly potenciál vyvolat děs u řady spoluobčanů, ale nepochybně přispěly, neboť se pan Flegr zaštiťuje svojí odborností, ovlivnit vládu při rozhodování.

Je to patrné kupř. z opakovaných výroků ministra vnitra Jana Hamáčka, který kupř. pronesl: „Tady nám hrozí kolaps zdravotnictví. Reálně hrozí Itálie, hrozí New York. Chápu, že vláda v některých věcech dělá chyby, špatně komunikuje, ale to gros je naprosto jasné: pokud to neuděláme, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly.“

Zdroj: „Pokud nic neuděláme, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly.“ Hamáček tvrdě hájí nová opatření. Echo 10.10.2020.Některé z výroků politiků (konkrétně ten naprosto nereálný o „mrazácích“ od pana Hamáčka), pan Flegr následně podpořil a tím ho prostřednictvím své autority vědce legitimizoval:

„Protože ty lidi, když budou vidět ty mrazírenský vozy nebo chladírenský vozy před těma nemocnicema, tak do práce chodit nebudou… a zdá se, jako to ještě nemám úplně potvrzený, že to bych chtěl, aby dělali pořádně statistici, ať se na to podívají, mám prostě dojem, že mám dojem, že stoupá i ta smrtnost.“

Zdroj: Flegr: Za mrtvé může Babiš, v ulicích uvidíme mrazáky na mrtvoly, moje předpověď se plní a bude daleko hůř. Reflex, 20. 10. 2020.


Pan Flegr v posledních dnech, kdy se stalo zcela zřejmým, že zejména jeho výroky o desetitisících mrtvých jsou nereálné, začal veřejně tvrdit, že šířil poplašné zprávy záměrně a že lidi úmyslně děsil nepravdivými informacemi:

“Já se bojím, že jsou lidi příliš málo vystrašení. Já jsem teď dělal dotazník, který mi vyplnilo už 38 tisíc lidí, na kterém se ukázalo, že ti, kdo mají úzkost, tak mají menší pravděpodobnost, že se nakazí koronavirem.”

“Úzkost nebo deprese není legrace, tím nás vybavila příroda právě pro tyhle případy. To, že se toho lidi přestali bát, naštěstí teda většina ne, ale ta křiklavá menšina tady je, tak to je tragédie. Kdyby se lidi víc báli, tak tady nemuselo být přes 7 tisíc mrtvých,” prohlásil Flegr.

Zdroj: Schválně jsem strašil a do toho se ještě spletl, přiznal Flegr. Zachránil jsem ale spoustu životů, chválí se. Mix24.cz, 25. 11. 20


„Nelituju toho, protože si myslím, že to zachránilo spoustu životů… Kdybych se vrátil měsíc dozadu, tak udělám to samý, protože je mi líto těch životů.“
Zdroj: Flegr: Straším vás schválně! Málo se bojíte covidu. A tohle teď přijde. Parlamentní listy. 25. 11. 2020


Skutkové podstaty, které by mohly být naplněny na základě výše specifikovaných skutků

§ 357 trestního zákoníku – Šíření poplašné zprávy

(1) Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

(2) Kdo zprávu uvedenou v odstavci 1 nebo jinou nepravdivou zprávu, která je způsobilá vyvolat opatření vedoucí k nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa anebo bezdůvodnou záchrannou práci integrovaného záchranného systému sdělí soudu, orgánu Policie České republiky, orgánu státní správy, územní samosprávy, nebo jinému orgánu veřejné moci, právnické osobě, fyzické osobě, která je podnikatelem, anebo hromadnému informačnímu prostředku, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.


(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 opětovně,
b) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny,
c) způsobí-li takovým činem značnou škodu,
d) způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti orgánu státní správy, územní samosprávy soudu nebo jiného orgánu veřejné moci, nebo,
e) způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti právnické nebo fyzické osoby, která je podnikatelem.


(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo
b) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu.


Podle komentáře k trestnímu zákoníku se „poplašnou zprávou se rozumí taková zpráva, jež je způsobilá vyvolat u části obyvatelstva nějakého místa podložené obavy z možných budoucích událostí, které by zásadně negativně ovlivnily jejich život a vedly k ohrožení jejich života nebo majetku.


Může jít např. o hrozbu úniku nebezpečných látek, výbuch jaderné elektrárny, výbuch nástražného výbušného zařízení, protržení vodní nádrže apod. Poplašná zpráva musí být zprávou nepravdivou (arg. slova “která je nepravdivá” v tomto odstavci). Pokud by byla takto šířena zpráva, která sice vyvolává znepokojení, ale je pravdivá, nepůjde o trestný čin.“


Rozšiřováním poplašné zprávy se míní jednání pachatele, které zajistí, že se o takové zprávě dozví alespoň část obyvatelstva, např. šíření takové zprávy prostřednictvím tisku, rozhlasu, televize, filmu, rozesíláním SMS většího počtu osob, dále i prostřednictvím veřejné počítačové sítě (internetu). Spadá sem i šíření takové poplašné zprávy na demonstracích či shromážděních obyvatel apod.


Publikace pana Flegra

1. Zvýšená hladina 25 (OH) D3 u zrzavých lidí: může být zrzohlavost adaptací na temperátní klima?
2. Orální sex: Nová a možná nejnebezpečnější cesta přenosu toxoplazmózy.
3. Spravedlivost pleti je lepším prediktorem zhoršeného fyzického a duševního zdraví než zarudnutí vlasů.
4. Kamasutra v praxi: Využití sexuálních pozic v české populaci a jejich souvislost s potenciálem ženského koitálního orgasmu
5. Zvyšuje infekce toxoplazmou sexuální masochismus a poddajnost? Ano i ne.
6. Prediktory infekce Toxoplasma gondii v české a slovenské populaci: Možná role úrazů souvisejících s kočkami a rizikového sexuálního chování při přenosu parazitů.
7. Žádné důkazy o souvislosti mezi infekcí Toxoplasma gondii a finančním rizikem u žen.
8. Proč některé ženy dávají přednost submisivním mužům? Hierarchicky odlišné páry dosahují u evropských městských lidí vyššího reprodukčního úspěchu.
9. Mistrovské dílo epigenetického inženýrství – jak Toxoplasma gondii přeprogramuje mozek hostitele tak, aby změnil strach na sexuální přitažlivost…

“Vědecká” bibliografie J,F. má asi 126 titulů. Platíme je z našich daní.
V této době cenzury sociálních sítí je nutno zůstat v přímém kontaktu
close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh