Ve stínu koronaviru: Válka je blízko! Napětí mezi USA a Čína roste. Americký torpédoborec teď narušil čínské území. Čína hrozí odvetou. Unikla zpráva, v níž Peking počítá s možností válečného konfliktu


Peking včera ostře odsoudil provokace armády USA v Pacifiku a pohrozil, že USA vážně porušují mezinárodní právo, suverenitu a bezpečnosti Číny. Americký torpédoborec USS Barry vnikl do čínských vod u Paracelských ostrovů.



Americké námořnictvo v Pacifiku

Poslední kapka

Vzájemné obviňování Číny a USA o původu koronaviru poslední kapkou v konfliktu, který sílí a blíží se bodu zlomu. Na technologické frontě už se bojuje, když USA dělají všechno proto, aby Čína zcela neovládla síť 5G skrze svou firmu Huawey.

Skutečná vojenská konfrontace však hrozí na námořní frontě jižního Pacifiku. Síť 5G i ostrovy v Pacifiku jsou dvě výzvy, z nichž se Čína nemůže stáhnout a ve kterých jí USA nemohou poskytnout prostor.

Obě třecí plochy jsou přímo spojeni s geopolitikou mocí a globální strategií obou supervelmocí.




Americké lodě v jihočínském moři

Torpédoborec vyhnali

Americký ministr obrany Mark Esper včera zveřejnil, že torpédoborec USS Barry byl zadržen a vyhoštěn při plavbě ve vodách kolem Paracelských ostrovů, což je skupina útesů a atolů, která je předmětem sporu s Čínou a Vietnamem.

Torpédoborec USS Barry se zúčastnil bojů v Perském zálivu a při intervenci v Lýbii. Na palubě mívá střely střely s plochou dráhou letu Tomahawk, protiletadlové řízené střely, střely chránící loď proti protilodním střelám a raketová torpéda, kanóny, kulomety, kulomety a vrhače torpéd. Je vybaven přistávací plochou pro protiponorkový vrtulník.


USS Barry. Je určen jako základna pro střely Tomahawk.



Zpráva tajných služeb: Zde jsou scénáře války

Není známo, co z toho arzenálu měl torpédoborec na palubě, když ho zastavily lodě čínského námořnictva.

Oleje do ohně přilila i zpráva čínských tajných služeb, zaměřená právě na riziko vojenského střetu s USA i s předpokládanými scénáři.


Čína po vyhoštění torpédoborce USS Barry upozornila, aby se Spojené státy „zaměřily na domácí prevenci a kontrolu covid-19 a více přispěly k mezinárodnímu boji proti pandemii, než aby destabilizovaly regionální mír a bezpečnost”.


Prezident USA Trump nemá zájem na válce s Čínou, je ovšem otázka, do jaké míry má armádu pod kontrolou. Podle pozorovatelů je plně pod nadvládou Deep State, struktury hlubokého státu.


Prezident Číny Si a prezident USA Donald Trump



Výbušné ostrovy

Zpráva, kterou před měsícem zveřejnil čínský prezident Si Ťin-pching, obviňuje Washington z prohloubení sporu ohledně koronaviru s tím, že podněcuje anti-čínskou propagandu schopnou převést se do otevřené války.


Čína uvedla, že její lodě americký torpédoborec USS Barry pronásledovaly, donutily zastavit a pak ji vykázaly. Své stanovisko doplnila varováním, že čínská armáda bude chránit svrchovanost a národní bezpečnost, jakožto i mír a stabilitu v Jihočínském moři.

Paracelské ostrovy leží 230 km jižně od Číny, která od roku 1974 toto souostroví ovládla. Vietnam však také uplatňuje svá práva na ostrovy, což v regionu vyvolává neustálé napětí.


Paracelské ostrovy


Iluze velmoci

Námořnictvo USA pořádá v oblasti kontrolní manévry, což je jediný způsob, jak si zachovat důvěryhodnost americké supervelmoci, která, aby si udržela kontrolu nad jižním Pacifikem, musí především zaručit suverenitu spojenců, jako jsou Tchaj-wan, Japonsko, Filipíny a Jižní Korea.


Nyní USA přibralo na svou stranu také svého bývalého nepřítele – Vietnam. Tato síť aliancí představuje poslední možnost zachování iluze nadřazenosti USA. Toho lze dosáhnout pouze tím, že bude USA provokovat Čínu.






close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh