Tajemství této fotografie: Jak jsme dobyli Říšský sněm, když Hitler plakal v bunkru. Vlajka nad troskami. Příběh Jevgenije Chalděje, fotografa ikonického snímku

Před 75 lety pozdě večer 30. dubna 1945 vojáci sovětské armády vztyčili Vlajku vítězství nad budovou Říšského sněmu v Berlíně. Fotografie, která zaznamenala „moment“ vyvěšení vlajky, obletěla celý svět. Kdo zmáčkl spoušť? A jaký je jeho příběh?
Vlajku nad budovou Říšského sněmu sovětští vojáci vztyčili 30. dubna 1945 po těžkých bojích ve stejný den, kdy si Adolf Hitler v bunkru pod Berlínem prostřelili hlavu.


Dobytí Berlína 2. dubna 1945Bitva o Berlín v barvě. Skvělé video, 3 miliony shlédnutí

Nesmrtelný teď!

Autorem ikonického snímku je fotograf Jevgenij Anaňjevič Chalděj (1917 – 1997). Také on se účastnil bojů o Berlín a také on riskoval život, aby mohl pořídit snímek, díky kterému se stal nesmrtelným.


Snímek sovětského fotografa Jevgenije Chalděje byl pořízen dva dny po historické události, tedy 2. května. Jde o rekonstrukci dva dny poté, protože 30. května nebylo kvůli střelba možné, aby se fotograf dostal na střechu.


Západní propaganda později vydávala ikonickou fotografii za podvrh, aby rozmělnila sovětský úspěch při dobytí Berléna. Sovětská strana ale nikdy nezastírala, že byl snímek pořízen až 2. května.


Fotograf Jegenij Chalděj v červenci 1945

Berlín 1945. konec dubnaTuhé boje, jasný cíl

Kdo je voják na fotografii? Historická fakta: Na střechu s vlajkou šla 30. dubna 1945 skupina tří vojáků v čele s četařem Ivanovem, který byl smrtelně zraněn při útoku na vrchní patra budovy. Jeho fotografie se nedochovala, ani není znám jeho osud.


Vlajku nesli dál jeho vojenští kamarádi Kantarija a Jegorov. Procházeli patry Reichstagu, zatímco kolem nich svištěly kulky a kolem se ozývaly výbuchy.


Jevgenij Chalděj 1944Noha vítězství

Meliton Varlamovič Kantaria byl tím hrdinou, který společně s Jegorovem (držel ho prý také za nohu) vztyčil sovětskou vlajku vítězství nad berlínským Reichstagem 30. dubna 1945 ve 23.40, tedy 20 minut před půlnocí.


Vyvěšení Vlajky vítězství na Říšském sněmu se stalo pro celý svět a tehdy pro sovětské vojáky mezníkem v nejtěžší berlínské útočné operaci, která předznamenala konec Velké vlastenecké války a 2. světové války.


Fotograf – hrdina

Chalděj byl jediným sovětským válečným fotografem, který svým aparátem zachytil druhou světovou válku od napadení SSSR nacisty v roce 1941 až do vítězného boje o Berlín.

Byl autorem slavných portrétů Josifa Stalina, po válce fotografoval i proces s nacistickými válečnými zločinci v Norimberku.


Pro Československo znamenal hlavně osvobození. Co bude dál je teď.
close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh