TĚHOTNÁ VRAŽEDKYNĚ Janáková: Vím, kdo NENÍ otcem mého dítěte. Je na svobodě a nebezpečná. Uteče za kopečky? Lítá v tom vězeňský kuchař…

Nebezpečná vražedkyně Petra Janáková, kterou soud včera pustil na svobodu kvůli těhotenství, dva měsíce před otěhotněním tvrdila, že má tajný poměr s kuchařem z vazební věznice v Hradci Králové.

“Vztah vězeňkyně s kuchařem ve vazební věznici považuji za vyloučený,” řekl portálu Arfa.cz pan Václav Peričevič ze spolku Šalamoun. Všude (kromě cel) jsou kamery, oddělené vycházky jednou denně, žádný kontakt s jinými vězni (kromě těch z cely), jídlo okénkem, vše se děje za přítomnosti stráží. “Vězni jsou schopni si vymyslet cokoli, aby se dostali ven,” dodává Peričevič.

Vražedkyně Janáková zřejmě ani neví, čí je sperma, kterým otěhotněla. Podle své tchyně však Janáková požádala svého manžela (který dostal 28 let ve stejné kauze), aby se vzdal otcovství. Janáková otěhotněla v době, kdy už byli více než rok oba za mřížemi.


Nad případem těhotné propuštěné vražedkyně se vznáší znepokojivá otázka, jak se dostala ke spermatu, které ji pomohlo na svobodu. Nejpravděpodobnější je možnost, že ho dostala jako zásilku od jiného vězně (tzv. koňování). K otěhotnění stačí malé množství, v uzavřené lahvičce vydrží spermie naživu hodinu i déle.

Janáková je nebezpečná vražedkyně, jejíž návrat do společnosti označila soudní znalkyně za takřka nemožný. Proto dostala tak vysoký trest.

Podle zákona by se měla Janáková vrátit do vězení rok po narození dítěte. Je tu však velká pravděpodobnost, že zmizí i s dítětem (nebo bez) v zahraničí.
Soud to musel vědět, když jí pouštěl na svobodu. Policie Janákovou nehlídá, podle posledních zpráv odjela z vězení přímo domů do Jilemnice. Ve vězení by si po případném návratu odseděla ještě 28 let. Ven by se dostala v 58 letech. Je nepravděpodobné, že se dobrovolně vrátí.

Janáková s manželem ped soudem. Foto: Novinky.cz

Janáková dostala doživotí za chladnokrevnou vraždu sběratele známek, které střelila zezadu do hlavy v autě, které řídil její manžel. Tělo pak pohodili v kukuřičném poli (našlo se, když kukuřici posekali). Mimo to Janákovi plánovali vraždu nejméně dalších čtyř lidí. Trest jí byl následně snížen na 30 let, odseděla si dva roky.

Vazební věznice Hradec Králové

Soudní znalkyně popsala Janákovou jako chladnokrevnou ženu bez známek lítosti a sebelítosti, který se snaží jakýmkoliv způsobem dosáhnout cíle. Podle posudku trpí poruchou osobnosti, její myšlení je výrazně egocentrické, disociální a agresivní. Je citově chladná, nemá morální zábrany.

„Šance na resocializaci Janákové a její návrat do společnosti, aniž by hrozilo riziko, že bude trestný čin opakovat, je nízká, ne-li vyloučená,“ uvedla znalkyně před soudem v říjnu roku 2018.


Podle Janákové bývalé tchyně, matky Jaroslava Janáka, který za stejný čin dostal 28 let, Janáková chtěla, aby se její bývalý manžel úředně vzdal otcovství.

Chodba věznice v Hradci Králové

“Psala Járovi dopis, že je těhotná a že potřebuje napsat papír, že Jára není otcem nenarozeného dítěte,” řekla TV Nova její bývalá tchyně.

Na dotaz TV Nova na bývalého manžela, odpykávajícího si trest, Janáková odpověděla: “Jděte i s mým bývalým manželem do pr…!”


Případ propuštění těhotné vězeňkyně je v historii českého vězeňství zcela ojedinělý. V tomto případě jde navíc o vysoce nebezpečnou osobu, která může podle znaleckého posudku vraždit znovu.

Pro ostatní ženy ve vězení (podle statistik je za mřížemi něco přes tisíc žen) je případ brutální vražedkyně Janákové jasným návodem, jak se dostat na svobodu. Koňování čekají v českých věznicích zlaté časy.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh