POKRYTO! Firma Huawei podepsala smlouvu s Africkou unií. Sítě 5G bude na černém kontinentě stavět čínský gigant

Zatímco Evropané a Američané a vnímají Afriku jako zdroj nestability, migrace a terorismu, Čína v ní vidí v první řadě obchodní příležitost. „Mít dobré vztahy se všemi 54 africkými státy je pro Čínu velmi důležité,“ říkají čínští představitelé.

Před pár dny smlouva s Ruskem, nyní Afrika. Čínský technologický gigant podepsal smlouvu s Africkou unií, podle které bude obří zakázka na výstavbu internetové sítě 5G patřit firmě Huawei.

Africká unie je obdobou Evropské unie sdružující africké státy pro spolupráci na různých úrovních. Sídlo Africké unie v etiopské Addis Abebě postavila v roce 2012 právě Čína a to na vlastní náklady (pět miliard korun). Včetně kompletního IT vybavení.

Sídlo Africké unie, kterou postavila Čína jako dar

Huawei je v Africe velmi činný. Začal v Africe působit už v roce 1998 a nyní operuje v čtyřiceti tamních zemích. Jeho 4G sítě pokrývají polovinu celého kontinentu. Nyní jsou na řadě revoluční 5G sítě. Ukázkou bude africký fotbalový šampionát Africký pohár národů, který začíná za pár dní, tedy 21. června.

Čínské firmy (odhadem 80 procent z nich jsou státní) si v posledních letech zajistily přístup k africkým ropným polím a nalezištím drahých kovů.

Huawei má zastání také u vrcholných ruských představitelů. Tento týden největší ruský operátor MTS s Huawei podepsal smlouvu na zřízení 5G sítě.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh