To je nehorázné! Vedení České televize si platilo horentní odměny za vyrovnaný rozpočet a přitom nasekalo dluhy za tři miliardy, aby ho dosáhli. Ostrá bitva ve sněmovně

V poslanecké sněmovně zaznělo vážné obvinění, že si vedení České televize vyplácí horentní odměny za vyrovnaný rozpočet. Toho však dosahuje jen díky tomu, že bere z úspor minulého vedení. Částka tři miliardy korun přitom byla určena pro digitalizaci.

Pavel Juříček (ANO) upozornil na nehorázné odměny vedení České televize

“Odměny, které si v České televizi vypláceli za vyrovnané hospodaření, jsou tak vysoké, že by mi připadalo podpásové, abych o jejich výši před vámi hovořil,“ sdělil poslancům miliardář Pavel Juříček, poslanec za ANO.


Veřejně známé jsou odměny, které dostává ředitel České televize Petr Dvořák od Rady České televize. Ročně je to desetinásobek měsíčního platu, tedy 2,42 miliony korun. Měsíčně si tak přijde na pěkných skoro půl milionu.

Zveřejnění platů a odměn vedení a hlavních moderátorů již dříve ředitel Dvořák odmítl s tím, že “na to veřejnost ještě nedozrála”.

Oficiálně Česká televize hospodařila s “vyrovnaným” ročním rozpočtem takřka sedm miliard korun. Pokud se prokáže, že vedení přesouvalo ze zásob, určených na jiné účely, peníze tak, aby mělo záminku na rozdávání odměn, pak jde o nejvážnější obvinění, které v této kauze padlo.


Je to řízený propad?

V poslanecké sněmovně se strhla ostrá bitva kolem schválení zpráv České televize. Poslanci se jasně polarizovali ohledně budoucnosti televize, která je prokazatelně neobjektivní a plýtvá veřejnými prostředky.

Taťána Malá (ANO) poukazuje na finanční problémy v platbě za dopravu v České televizi

Množí se hlasy, že propad České televize je řízený, a že jde o zákulisní záměr.


Do toho se ukázalo, že ředitel České televize Petr Dvořák tajně volal některým poslancům hnutí ANO, aby si zajistil jejich podporu.

Právě hlasy poslanců ANO jsou pro budoucnost České televize klíčové. Šéf strany a premiér Andrej Babiš je hlavním terčem dezinformačního zpravodajství České televize.


Kritici z ANO hlasití

Mezi poslanci ANO zatím opticky převažují kritici práce České televize, ale výsledek případného hlasování se predikovat nelze. Premiér Babiš to prý nechal svým straníkům na volné úvaze a odjel do Bruselu.

Stanislav Berkovec (ANO) kritizuje hospodaření ČT

Mezi nejhlasitější kritiky z ANO patří Pavel Juříček, který držel v parlamentu dlouhou řeč a označil Radu ČT, za panoptikum. Podle něj je v ČT třeba razantně otočit kormidlem a konečně zavést pořádek.

Radu ČT již dříve krtizoval poslanec Stanislav Berkovec (ANO), když odkazoval na auditorní zprávu, podle které je hospodaření České televize katastrofa.

Zprávu si nechali vypracovat poslanci hnutí ANO. Rada má ČT kontrolovat, ale ve skutečnosti se chová jako její psík.

Mezi kritiky ČT z řad ANO patří také bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO).

Jaroslav Foldyna (ČSSD) je hlasitý kritik České televize

Z jiných stran je hlasitým kritikem ČT poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který byl prvním, kdo “propálil” ostudný průběh semináře o České televizi, pořádaném před několika dny v parlamentu.

Z ČSSD velmi negativně hodnotí práci České televize poslanec a bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).


Tomio Okamura (SPD) je velmi častým terčem dezinformací České televize

Za SPD ostře kritizoval Českou televizi Tomio Okamura, který upozornil na nežádoucí lobbistické aktivity ředitele Dvořáka a propagandistické pořady Newsroom a 168 hodin.

Již dříve se proti hospodaření ČT ostře vyslovila poslankyně Ivana Nevludová (SPD). Jejich spolustraníci jsou v kritice České televize zajedno.


Komu propaganda vyhovuje

Na stranu České televize se postavili ti, kterým dosavadní propaganda a netransparentnost hospodaření vyhovuje.

Mimo jiné předseda mizející strany TOP 09 Miroslav Kalousek, který překvapil neobratným kotrmelcem, když srovnat hospodaření ČT se státním rozpočtem. Za ČSSD se zastával České televize poslanec Roman Sklenák.

Za KDU-ČSL hájil práci České televize Jan Bartošek, který všechny postrašil jakousi hybridní válkou.

Ostatní, včetně Pirátů, ze drželi stranou.


Diskuze stále pokračuje do večera.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh