Škola, nebo mešita? Muslimka stáhla žalobu kvůli hidžábu, ale ředitelka školy chce pokračovat. Peprné a přesné výroky advokáta: “Je to politický proces v režii pokřivené aktivistky Šabatové. Neziskovkám je třeba říci DOST!”

Muslimka, které škola nedovolila nosit při vyučování šátek, stáhla žalobu na vedení školy. Loni přitom uspěla u Nejvyššího soudu. Ředitelka školy Ivanka Kohoutová však nesouhlasí. Její advokát Radek Suchý shrnul důvody velmi peprně. Přelomový případ je ostře sledován, naznačí, kudy se bude Česká republika dále ubírat.Ředitelka Ivanka Kohoutová plná emocí po osvobozujícím rozsudku v roce 2017. Zdroj: Jan Šinágl

Soudce Richard Waltr

Šokující rozsudek Nejvyššího soudu soudce JUDr. Roberta Waltra v Brně ostře rozdělil společnost.

Ředitelka zdravotní školy v pražských Vršovicích Ivanka Kohoutová měla podporu prezidenta Zemana, který ji rok předtím udělil vyznamenání. “Je to statečná žena v boji s netolerantní ideologií”, uvedl tehdy přezident.


Ředitelka Kohoutová přijímá státní vyznamenání od prezidenta Zemana

Různé druhy muslimského oděvu žen

Armáda ideologických neziskovek s generálkou Šabatovou

Na druhé straně stály vlivové aktivistické neziskové organizace, jimž se postavila do čela tehdejší ombudsmanka Anna Šabatová (se sídlem také v Brně).


Bývala ombudsmanka a aktivistka Anna Šabatová

Případ se tak vrací k Obvodnímu soudu Praha 10. Ten se však bude muset popasovat se stanoviskem soudce Nejvyššího soudu JUDr. Roberta Waltra podle něhož “škola nesmí diskriminovat některý z náboženských směrů.”


Evropský soud pro lidská práva v případu Dogru v. Francie v roce 2008 rozhodl, že náboženské skupiny, které chtějí manifestovat náboženskou příslušnost ve školských zařízeních narušují práva a svobody ostatních.


Na chodbě během soudu na Praze 10 v roce 2017

Muslimka Ayan Jamaal Ahmednuurová ze Somálska se rozhodla žalobu stáhnout údajně proto, že byla diskriminována při hledání zaměstnání.

Co na to říká advokát paní ředitelky?


loading…

Advokát Suchý: Je to drsný politický boj

Advokát ředitelky Ivanka Kohoutová JUDr.Radek Suchý shrnul důvody, které vedly k odmítnutí ukončení sporu v rozhovoru, z něhož vyjímáme:

JUDr. Radek Suchý

“Paní ředitelka Kohoutová byla v podstatě obětním beránkem, na kterém si vlivná politická lidskoprávní lobby vyzkoušela, kam až může zajít…”


“Že tady ale vláčeli doktorku Kohoutovou sedm let po soudech, v médiích, vystavili ji atakům ze strany státní mašinérie, politických neziskovek a šikaně ze strany ombudsmanky Šabatové, to je jim jedno. Tak zjevně vypadá jejich pravda a láska k člověku v praxi.”
Šabatová? Neskutečná hanebnost!

“Šlo o politiku. Ne o osud jedné somálské imigrantky, o které vlastně vůbec nic nevíme. Jsem přesvědčen, že tu nejnegativnější roli ve věci sehrála především Anna Šabatová, která na tomto případě opět prokázala, jak lze zneužít úřad k aktivismu a prosazování vlastního pokřiveného vidění světa.

Zdravotní škola ve Vršovicích

“Její nestandardní postup (Šabachové, pozn. red.) ve věci si dovolím s klidným svědomím označit za neskutečnou hanebnost.”


“Ředitelka Ivanka Kohoutová věří stejně jako já ještě ve spravedlnost, a nezapomeňme, o co v této kauze vůbec šlo, pokud byla doktorka Kohoutová jako ředitelka obviňována z porušování zákona, ne-li Listiny základních práv a svobod.”
Soudy nesmějí propagovat ideologii

“Není možné zneužívat naše soudy k prosazování jakékoli ideologie. Nám jde jen o to, aby soud nestranně a nezávisle posoudil naše argumenty a důkazy a znovu ve věci rozhodl.”


“Českou televizi už neberu vážně. Ani já, ani doktorka Kohoutová s jejími redaktory nekomunikujeme. Co se týče oněch neziskovek, liberální progresivisté se nezastaví před ničím.”
Úchylná teorie multikulturalismu

“Nicméně mám pocit, že se civilizované státy, respektive spíše občané těchto zemí, začínají probouzet, a nenechají si již od všelijakých novodobých kazatelů dobra a pravdy vnucovat úchylné teorie o multikulturalismu či 150 pohlavích.”


“Buďme na pozoru, umírající kobyla kolem sebe kope. Dokud ale budeme tolerovat pumpování peněz horem dolem do těchto politických nevolených organizací, obávám se, že budeme muset nadále ještě snášet podobné excesy, jako byl ten se šátkovou kauzou.”


Kejkle maďarského spekulanta

“Je potřeba politické neziskové organizace bedlivě sledovat, zejména pak to, odkud a na co čerpají peníze, ať již ze státního rozpočtu či ze zahraničí z fondů kdejakého maďarského spekulanta. Samozřejmě nejúčinnější by bylo, aby jim takové prostředky nebyly poskytnuty z veřejných peněz vůbec. Není k tomu důvod.”


“Výroky paní Šabatové jen svědčí o neschopnosti i té sebemenší sebereflexe. Její vítězoslavné výroky po rozhodnutí Nejvyššího soudu jsem snášel špatně za situace, kdy známe informace z policejního spisu o průběhu kontroly na Střední zdravotnické škole. Úřad vedla špatně, aktivisticky a díky bohu již žádnou funkci nezastává.”


Celý rozhovor Parlamentní listy ZDE


Dočetli jste až sem? Sdílejte tento článek!close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh