Radní Lipovská jde do boje: “Diváci chtějí omluvu za ty, které Česká televize dlouhodobě ponižuje. Proč v ČT kašlou na kodex? Proč neověřují informace?” “Budu chtít detailní vyúčtování!” Šokující odhalení: ČT má utajeného ombudsmana!

Radní Hana Lipovská to vzala pěkně od podlahy. Krátce po svém zvolení rozhýbala bažinu České televize nevídaným způsobem a z její důslednosti až mrazí. Blýská se na lepší časy? Stížnosti diváků konečně ve hře. Kdo je utajený ombudsman České televize a proč se dosud skrýval?Tleskáme! Nová členka Rady České televize Hana Lipovská konečně začala klást ty správné otázky a vrací tak divákům naději, že jejich televize bude opět jejich. Že si se svou televizí opět začnou rozumět.


Koláž, kterou radní Lipovská doprovodila svůj příspěvek na facebooku o svém tažení za novou, lepčí Českou televizi

“Ověřená fakta vs. argumentační klam,” tak nazvala radní Lipovská svůj příspěvek na facebooku, ve kterém zveřejňuje stížnosti čtenářů, o kterých dosud neměla veřejnost ani tušení. Výhrady se týkají především dvou pořadů: “Události a komentáře” a “Reportéři ČT”.

Za pozornost stojí především důslednost, s jakou nová radní přistoupila ke své funkci. Ta se projevila například před několika dny, kdy si chtěla prostudovat smlouvu generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Radní Lipovská byla zvolena do Rady parlamentem před několik týdny spolu s novinářem a šachistou Pavlem Matochou (zvolen místopředsedou Rady) a moderátorem oblíbené internetové televize XTV Xaverem Veselým.


Nové trio má tah na branku a spolu s radním Romanem Bradáčem (zvoleným o kolo před nimi) tak dali vzniknout silnému týmu, který dává naději na rozvíření stojatých vod největší a také nejzatuchlejší české veřejnoprávní instituce.Diváci se bouří a chtějí odpovědi

“Za necelé dva měsíce mého funkčního působení v Radě ČT jsem e-mailem přijala na čtyři desítky stížností”, uvádí Lipovská.


Zajímavé jsou především tyto dvě oblasti:

A) Stížnosti vyjadřující obecnou nespokojenost diváků především s pořady publicistiky. Dobře je vystihuje upřímný povzdech jednoho z diváků: „Já mám tu Českou televizi rád, ale už si s ní vůbec nerozumím.“

B) Stížnosti věcné, faktické, poukazující na konkrétní chyby a selhání v konkrétních pořadech ČT. Za naléhavé považuje radní opakované stížnosti na pořad “Události a komentáře” a pořad “Reportéři ČT”.


V této souvislosti radní Lipovská mimo jiné požaduje:

a) omluvu divákům České televize
b) omluvu dotčeným osobám, včetně těch, které byly Českou televizí zavádějícím způsobem dlouhodobě a systematicky dehonestovány
c) vyvození důsledků z neprofesionální práce redaktorů a jejich nadřízených
d) profesionalizaci týmů dotyčných pořadů, zejména ve smyslu dodržování zásad právního státu a běžných standardů novinářské práce, které byly hrubě porušeny.
Hrubé porušení práce redaktorů ČT

Za příklady hrubého porušení novinářské práce radní Lipovská požaduje:

a) neodstatečné ověřování informací z více zdrojů
b) nedostatečné uvádění všech dostupných relevantních informací
c) seznámení s pojmem argumentační klam, včetně záměrného vynechávání informací, a argumentační klam ad hominem (pozn. red.: Ad hominem je argument, kterým se moderátor snaží vyvrátit respondentovo tvrzení poukazováním na jeho názory či jednání, případně i na jeho skutečné či domnělé nedostatky. Argument ad hominem se obvykle považuje za demagogický a neplatný.)
d) nedostatečné seznámení se s faktem, že o tom, zda někdo spáchal trestný čin nerozhoduje Česká televize, ale pouze a výlučně nezávislý soud
e) nedodržování Kodexu ČT


Čtěte též:
Česká televize jako zombie? Nová radní Hana Lipovská: “Nebudu se dívat, jak ČT umírá, já ji nechci jít na pohřeb. Teď budu sledovat tok peněz.” O šíření nenávisti, útocích na rodinu a blízké

“V mezidobí jsem se zabývala také studiem smluv uzavřených ČT. Na dnešním jednání Rady ČT (22. června) požádám o předložení detailního vyúčtování nákladů na vybrané konkrétní činnosti ČT,” slibuje radní Lipovská.

Současný systém stížností považuje radní Lipovská za zcela nevyhovující.
Utajený ombudsman

Ombudsman ČT Čestmír Franěk. Psát mu můžete na adresu ombudsman.ct@ceskatelevize.cz

“Na téma stížností jsem na Kavčích horách krátce hovořila s ombudsmanem ČT panem Čestmírem Fraňkem, který nabídl, že se spolu budeme nad stížnostmi diváků setkávat dvakrát měsíčně,” uvádí Lipovská šokující novinku, že má Česká televize svého ombudsmana. Ten se dosud skrýval tak dovedně, že o jeho existenci neměli diváci ani tušení.


Radní Lipovská se také setkala s ředitelem programu Milanem Fridrichem, který se bývalým manželem moderátorky ČT Nory Fridrichové, která je nynější partnerkou sportovního redaktora ČT Roberta Záruby, který je bývalým manželem moderátorky ČT Světlany Witowské, která se nyní partnerkou předního politického lobisty Ondřeje Koláře.


“Upřímně doufám, že se mi pro začátek podaří napravit alespoň některé křivdy a pochybení. Aby si diváci se svou televizí opět začali rozumět”, plánuje radní Hana Lipovská.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh