Kauza generál Ludvík Svoboda: “Nebetyčně hloupý výlev aktivistického moderátora Železného nesmí zůstat bez odezvy. Diváka nezajímá, co si myslí kdejaká novinářská nula,” říkají experti. Omluví se moderátor dceři generála (94 let)?

“Nábřeží, které se bůhvíproč dodnes jmenuje po komunistickém prezidentu Ludvíku Svobodovi,” uvedl moderátor Jakub Železný v České televizi v pořadu Události a komentáře. Generál Ludvík Svoboda je jeden z největších hrdinů našich dějin.VIDEO (10 vteřin) Nábřeží, které se bůhvíproč dodnes jmenuje po komunistickém prezidentu Ludvíku Svobodovi,” říká šokovaným divákům moderátor Železný během rozhovoru na téma srážky vlaků

Po tomto výroku aktivistického novináře Jakuba Železného, na který upozornil deník Arfa.cz, se vzedmula vlna pobouřeného nesouhlasu od televizních diváků, politiků, mediální odborníků a dalších.

“Především je zcela neakceptovatelné, aby novinář dával najevo nebo nějak propagoval svůj soukromý úpolitický názor. To platí dvojnásob ve veřejnoprávní televizi,” řekl deníku Arfa předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný.
Aktivismus za hranicí histerie

“Aktivismus několika místních novinářů a moderátorů je už dávno na hranici hysterie. A bude hůř, protože volby se blíží,” říká zdroj ze zákulisí České televize.

“Železný, Fridrichová, Moravec, Wolner, Witowská… a někteří editoři, to je jádro skupiny, která pod falešnou vlajkou novinářské nezávislosti zneužívají Českou televizi pro své osobní ideologické preference. Zda to dělají kvůli tomu, že jsou tak hloupí, nebo je to na objednávku, o tom lze jen spekulovat.”


Dcera generála si zaslouží omluvu

“Moderátor Železný se buď omluví paní profesorce Zoe Klusákové a její rodině, nebo bude tento exces řešit Rada České televize,“ sdělil místopředseda sněmovny Filip Dvořák (KSČM) s tím, že mu píší rozhořčení diváci, volající po vyhazovu aktivistického moderátora, který se ideologické postoje propaguje opakovaně.


Profesorka Zoe Klusáková – Svobodová

Dcera generála Ludvíky Svobody paní Zoe Klusáková, přežila válku jen zázrakem. Němci po ní slídili po celé zemi, jejího bratra Miroslava zavraždili v koncentračním táboře Mauthausen, když mu bylo 17. Podle pamětníků ho Němci ukopali k smrti.

Zatímco generál Svoboda bojoval proti německým vrahům, byla popravena skoro celé jeho širší rodina, válku přežila je Zoe a její maminka Irena (manželka generála Svobody). Docentka Zoe Klusáková – Svobodová přednášela politickou ekonomii a světovou ekonomiku na několika univerzitách.
Prohlášení o “nábřeží, které se bůhvíproč dodnes jmenuje po komunistickém prezidentu Ludvíku Svobodovi,” z hubky aktivistického moderátora prostě vyhřezlo, protože nemělo nic společného s probíraným tématem (srážka vlaků).Železný nedávno vyvolal vlnu odporu svým prohlášením, že “kdo se dotkne Milady Horákové, toho vyhodí ze studia”.


Zneužití Horákové a porušení kodexu ČT

“Nehledě na historickou roli paní Horákové je zcela nehorázné, aby dával moderátor veřejně najevo své ideologické postoje a ještě takto arogantním a agresivním způsobem. Moderátor má moderovat, ne kázat,” říká zdroj ve zákulisí České televize.


Podněty kvůli výroku aktivistického moderátora Železného míří jak na Radu České televize, tak na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Jde o jednoznačné porušení kodexu ČT a dokonce v přímém přenosu. Kodex byl Železným porušen i v případě Horákové.
Diváka nezajímá, jakou ideologii moderátor vyznává

„Je to další ukázka ‚novinářského aktivismu‘, který nyní zaplavuje i českou zpravodajskou žurnalistiku, a to pohříchu i ve veřejnoprávní České televizi. Podobné rádoby intelektuální exhibice moderátorů v rámci zpravodajství by prostě neměly být akceptovány.”


V 90. letech moderoval v ČR počasí Ján Zákopčaník, člen Tovaryšstva Ježíšova a končil vždy slovy “Slunce v duši”. Jakub Železný má jiné božstvo.

“Diváka nezajímá, co si moderátor myslí o ideologického rozměru pojmenování nábřeží,“ uvedl nedávno zvolený místopředseda Rady České televize Daniel Váňa.


“Komentář moderátora Železného je je nebetyčně hloupý,“ uvedl člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov s tím, že zřejmě nejde o porušení zákona.

“Česká televize už dlouho není objektivní a vybírá si jen určitá témata, jež nahrávají jen jedné straně,” říká mediání odborník Jiří Mikeš.


Čtěte též:
Zákulisí České televize: Zuřivost a panika. Budou padat padáky! Nejčastěji skloňovaná jména: Wollner, Fridrichová, Moravec, Železný… Drsná urážka nového radního Xavera

Zdroje: PL

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh