Ruská tajná služba zatkla špióna, který za peníze donášel české rozvědce informace o zbraních. VIDEO. Ta je pak posílala do USA. Případ odhaluje skandální lokajství českých tajných služeb vůči cizí zemi
Ruská tajná služba FSB zadržela poradce agentury Roskosmos Ivana Safronova (30) kvůli podezření ze špionáže. Safronov měl za úplatu předávat tajné zprávy české tajné službě ÚZSI (Úřad pro zahraniční styky a informace). Ta pak získané poznatky předávala do USA.
Kauza ukazuje na skandální vazby českých tajných služeb na Spojené státy. Rozvědky ÚZSI a BIS nedávno označil prezident Miloš Zeman za zcela zbytečné a naznačil, že jejich činnost je pro zájmy České republiky spíše kontraproduktivní.
“České tajné služby ÚZSI a BIS v podstatě fungují jako servis pro USA, a to za peníze z rozpočtu České republiky,” uvedl pro deník Arfa.cz zdroj ze zákulisí českých tajných služeb.
Zbraně pro Blízký východ
Na Ivana Safronova dnes byla soudem v Moskvě uvalena dvouměsíční vazba. Za vlastizradu mu hrozí dvacet let vězení. Dříve pracoval jako novinář.
Po sérií vyhazovů se Safronov překvapivě uchytil jako poradce významné ruské vesmírné agentury Roskosmos. Ta důrazně popřela, že by Safronovovy informace pocházely od ní.
Obhájci zadrženého Safronova potvrdili, že případ souvisí s předáváním informací o ruských dodávkách zbraní na Blízký východ a do Afriky českým tajným službám, které je pak postoupily Spojeným státům.
Proč české úřady mlčí?
Safronov prý byl kontaktován českou tajnou službou ÚZSI v roce 2011, informace donášel až do roku 2017. V té době pracoval pro prestižní ruské noviny Kommersant. Safronovem zveřejněné informace často ohrožovaly bezpečnost Ruska. Před dvěma lety dostal z novin výpověď.
Ruská média zaznamenala, že se české úřady zdržely jakéhokoli konkrétního vyjádření k případu zadrženého donašeče: Ministr vnitra Jan Hamáček (pod něhož ÚZSI rozpočtově spadá) ke kauze uvedl: „Bez komentáře.“ Zástupci ÚZSI sdělili: „K předmětnému tvrzení Vám nemůžeme poskytnout jakýkoliv komentář.“
Prezident Zeman: ÚZSI a BIS jsou zbytečné
Prezident Miloš Zeman poznačil tajné rozvědky ÚZSI (zahraničí) a BIS (domácí) za zcela zbytečné. Kritizoval je mimo jiné v souvislosti s nedávným případem údajného ruského agenta s ricinem na českém území.
Falešnou informaci o agentovi z ricinem vypustil Bakalův dezinformační týdeník Respekt, obě rozvědky ji následně nepřímo potvrdily.
Zpráva o agentovi s ricinem se později ukázala jako zcela nepravdivá, ale silné lobistické skupině se podařilo prosadit vyhoštění dvou ruských diplomatů. Případ vzbudit pohoršení ze strany Ruska a vážně poškodil již tak silně narušené rusko – české vztahy.
Vyznamenání od CIA
Šéf BIS Roman Koudelka se stal nejen po kauze ricin terčem kritiky mnoha odborníků, mimo jiné o proto, že půl roku předtím přijal v centrále americké tajné služby CIA medaili “za spolupráci”.
Šéf ÚZSI Marek Šimandl (od roku 2018) sice žádné oficiální ocenění od amerických tajných služeb nedostal, nicméně mnohé naznačuje mimořádnou míru propojení.
Na podporu Safronova uspořádali v Moskvě jeho příznivci protest, ve kterém interpretovali zatčení údajného donašeče jako politicky motivovanou akci. Policie zatkla 25 lidí. Ruské úřady zdůrazňují, že zatčení Safronova nijak nesouvisí s jeho předchozí novinářskou prací.