Pěkně! Klaus mladší navrhuje zákaz financování politických stran ze zahraničí. Německo a USA už sahají do kapsy, aby mu to neprošlo

Hysterie se včera strhla v parlamentu ohledně údajné hybridní války, kterou prý vede Rusko a Čína. Někteří poslanci z TOP 09, Pirátů a Lidovců dnes navrhovali vytvořit McCarthyovský vyšetřovací výbor pro hybridní hrozby. Anti-babiš nefunguje, tak to zkoušejí tudy.“Velice si přeji, aby česká politika nebyla ovlivňována naprosto žádnou zemí, aby o ní rozhodovali čeští občané a jejich zákonní zástupci. Bez ohledu na to, jestli se jedná o Čínu, nebo Rusko, nebo Saudskou arábii, kde vás občas rozsekaj na ambasádě, když jste novinář. Aby se to vztahovalo na všechny země,” řekl v parlamentu předseda hnutí Trikolóra Václav Kalus mladší.
“Z tohoto důvodu Trikolóra navrhne zákon, který už máme napsaný a lednu ho přineseme. Zákon, který zakazuje financování politických stran ze zahraničí, včetně různých nadací,” řekl Václav Kalus mladší.


Dárci jednotlivých strna v roce 2018. Nás zajímá první řádek číselné tabulky.

“Dary od zahraničních subjektů jsou významnou složkou příjmu českých politických stran, byť oficiálně tvoří jen několik málo procent z celkové sumy,” řekl redakci Arfa.cz předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný.

Na čele žebříčku zahraničních dárců českým politickým stranám je Německo, následované Spojenými státy. Přesná suma není známa a nikdy nebude, žádný zákon tomu nezabrání. Co je však známo je motiv.

Zahraniční nadace podporují české politické strany, které pak hájí jejich zájmy, v případě Německa je to prosazování integrace do Evropské unie, imigrantská politika, zkonfiskované majetky šlechty a sudetských Němců. USA má zájem o obchod se zbraněmi a dostavbu jaderné elektrárny Temelín.


Zájmové vazby na zahraniční dárce lze snadno sptřit právě u těch tří stran, které chtějí zřídit protiruskou komisi: U TOP 09 jsou vazby na Německo (majetky šlechty a EU) i USA (Bakala), u Pirátů na Německo (EU, imigrace) a u Lidovců Německo (Sudety).


Hrou na protiruskou a protičínskou strunu se snaží zachránit klesající volební preference politické subjekty v jiných zemích, například v USA, kde byla po Trumpově vítězství za tímto účelem sestavena komise, která nezjstila nic. Údajný ruský vliv bylo tématem i v nedávných volbách ve Velké Británii.

Protiruskou hysterii ve věci hybridních hrozeb může eskalovat výpověď údajného ruského hackera Sergeje Nikulina, který byl zatčen v České republic, nyní je ve vězení USA a čeká ho soud.

Joseph Raymond McCarthy (1908 – 1957) byl americký politik, republikán, který byl během začínající studené války známý svými tvrzeními o velkém počtu komunistů, špionů a přívrženců Sovětského svazu v americké federální vládě a jinde. Jeho neschopnost svá tvrzení prokázat nakonec vedla k tomu, že mu byla udělena důtka od amerického senátu, což byl výsměch vzhledem ke škodě, kterou napáchal. Jeho pokračovatelem byl nedávno zesnulý senátor John McCain.close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh