Vymklo se to! Desítky člunů s migranty denně. Už si s sebou vozí i pejsky. VIDEO. Ostrov Lampedusa: “Už to nevydržíme!”. Útěky nakažených koronavirem z táborů. Na ostrov míří armáda

Italský ostrov Lampedusa teď čelí největšímu náporu migrantů za poslední roky. Přistává tu několik člunů denně, přijíždí třikrát víc uprchlíků než loni, drtivá většina jsou mladí muži. Někteří migranti si vozí domácí mazlíčky a značkové oblečení.VIDEO: Na výletě s pejskem. Z Tuniska je to na Lampedusu 100 km

Migranti v šortkách, sluneční brýle a cigarety v ruce byli zadrženi pobřežní hlídkou a přistáli na sicilském ostrově. Původně to vypadalo jako jedna z mnoha lodí zadržených pobřežní stráží na Lampedusa.

Na lodi, která před pár dny přistála na sicilském ostrově, bylo nejen jedenáct přistěhovalců, včetně tří žen a také pudl na vodítku a hromada zavazadel.
Podle italského tisku se migranti přestrojili za turisty, aby se mohli lépe vmísit do davu

Šortky Niké, sluneční brýle Ray ban

Tři ženy, jedna z nich s velkým slaměným kloboukem, četná zavazadla. Žena s pudlem na vodítku místnímu tisku sdělila, se jí v Itálii líbí.


„Byla jsem 15 let v Itálii, poté jsem se vrátila do Tuniska. Nyní jsem se do Itálie vrátila, protože se mi tu líbí. Doufám, že si najdu práci a svobodu, protože Tunisku jsou věznice. Dohromady jsme si koupili loď. Každý z nás dal nějaké peníze a jeli jsme sem,“ sděluje Tunisanka.


Klobouk jako na výlet

Značkové brýle

Prsten, upravené nehty…

Šortky Niké a roztomilý pudlík

Mladí vojáci jak nůž máslem

Migranti – mladí muži ve věku vojenské služby -procházejí kontrolami jak nůž máslem, drtivá většina z nich je obratem převážena do vnitrozemí. Na ostrově se v ubytovnách pro 95 osob tísní více než tisíc migrantů.
Mladí muži v plné síle

Před převozem do vnitrozemí a pak dál do Evropy

Italský ostrov Lampedusa leží ve Středozemním moři jen 100 km od Tuniska a ve stejné vzdálenosti od Sicílie. Tato vzdálenost se dá zvládnout na motorovém člunu za 4 hodiny – tedy něco jako výlet.


Italská vláda rozhodla, že na Sicílii pošle vojáky, aby kontrolovali tamní zařízení pro uprchlíky kvůli dodržování karantény.


Situace na ostrově se vymkla kontroleÚtěk z karantény

Po převozu na Sicílii jsou migranti umístěni v ubytovnách. Před několika dny uprchlo z jedné ubytovny 300 migrantů, všichni muži, všichni Tunisané, všichni v karanténě. Povalili bránu a utekli, rozptýlili se po okolí. Některé se stále nepodařilo dopadnout a potulují se krajinou.


Migrantů přibylo navzdory tomu, že italské přístavy byly téměř tři měsíce zavřené kvůli hysterii kvůli údajné epidemii koronaviru. Kvůli tomu na čas přerušily i lodě neziskových organizací, nicméně podle všeho jen na oko.


Do Itálie se za posledních pět let dostalo podle ohadů více než milion migrantů. Transformace Evropy běží na plné obrátky.


Zdroje: Corriere dela Sera – Lampedusa, Corriere dela Sera – útěk
close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh