Případ pořezané tenistky Kvitové: Ze spisu se ztratil klíčový důkaz, že odsoudili nepravého! Je samota víc než struna?
Ze spisu případu pořezané tenistky Petry Kvitové zmizelo cédéčko se záběry z kamer na jejím domě v Prostějově. Podle nich v době údajného útoku nikdo do domu nevešel, ani z něj nevyšel.
Je navíc velmi znepokojivé, že tento důkaz nebyl soudem brán v potaz. Pokud totiž kamery nikoho nezaznamenaly, případ se nemohl stát tak, jak ho popisuje tenistka. Rozsudek přitom stojí a padá s jejím tvrzením. Za napadení a poranění wimbledonské vítězky byl na osm let vězení odsouzen dělník Radim Žondra.
Spis je nyní na Krajském soudu v Brně u soudkyně Dagmar Bordovské, která ho odsoudila a nyní sepisuje odůvodnění rozsudku. Ostře sledovaný případ provázela řada podivných okolností.
„Zmizení cédéčka, které zřejmě obsahuje klíčový důkaz neviny odsouzeného, je velmi znepokojivé,“ sdělil Security magazínu Václav Peričevič ze spolku Šalamoun, který se případem zabývá. Video však již viděla i advokátka odsouzeného, existuje i jeho přepis.
Tenistka Kvitová vypověděla, že dne 20. prosince 2016 do domu pustila násilníka, který ji pořezal na levé ruce, ve které drží tenisovou raketu. Předtím prý dotyčný mluvil s Kvitovou do mluvítka u vchodových dveří do domu a dožadoval se vstupu. Kamery by ho musely zaznamenat. Na záběrech však podle svědků není.
Pokud se stal případ jinak, než jak vypověděla tenistka, zůstává otázkou jak. Podle záznamu z kamer Kvitová nikomu neotvírala, a musela být tedy v době údajného útoku ve svém bytě sama.
Zranění levé ruky mohlo ukončit Kvitové tenisovou kariéru, která v té době (rok 2016) skomírala, a navíc si obnovilo zranění nohy (zánártní kůstka) a těžce ji zasáhl rozhod se snoubencem.
Zranění znamenalo vážné ohrožení smluv se sponzory ve výši desítek milionů korun. Například za rok 2018 si Kvitová vydělala takřka 100 milionů korun.
Za napadení a pořezání tenistky byl i přes jasný důkaz o nevinně odsouzen před pár týdny (dne 26. 3. 2019) na osm let vězení dělník Radim Žondra. Podle svědků byl navíc v té době činu na stavbě vzdálené od domu Kvitové 60 kilometrů.
Soudkyně Dagmar Bordovská cédéčko se záznamem z domovních kamer prokazující Žondrovu nevinu v soudní síni odmítla pustit, ač ji o to advokátka obviněného vysloveně požádala.
Kromě svědectví Žondrovy advokátky, která video viděla, však existuje i přepis obsahu videa, v němž se vysloveně uvádí, že „do domu nevešel nikdo, kdo odpovídá popisu podezřelého“.
Rozsudek stojí a padá s výpovědí tenistky Kvitové. Ta je však opředena mnoha záhadami. Kvitová nejprve Žondru jako pachatele neoznačila, nepoznala ho na fotografiích a policie následně případ odložila.
Do mezinárodně sledovaného případu se pak vložil specializovaný policejní tým Tempus a vše zázračně vyřešil. Kvitová až poté nejprve (po mnoha měsících) nečakaně poznala Žondru na fotografiích (na kterých ho krátce po činu nepoznala) a následně to potvrdila i na rekognici.
Postup kdy policie nejprve ukazuje fotku a až pak provádí rekognici je nezákonný – může dojít k zásadnímu ovlivnění poškozeného, v tomto případě Petry Kvitové.
Stejně tak zvláštní je důkazní materiál, poskytnutý policií. Na snímcích zvonků na jedné fotografie je zvonek s vizitkou Kvitové, na jiné je zvonek bez jmenovky.
Zmizení klíčového důkazu, který mohl prokázat nevinu odsouzeného byl nedávno zaznamenán v kauze Petra Kramného (vražda v Egyptě). Tehdy byly v Ústavu soudního lékařství v Ostravě předčasně a za podivných okolností zničeny vzorky odebrané z těl údajně zavražděných žen (matky a dcery).