Německo dluží České republice 100 miliard euro za II. světovou válku, ponížení a smrt více než 250 tisíc Čechů. Ty prachy by bodly

Životy takřka 100 milionů lidí stála Evropu snaha Německa pod heslem “Drang nach Osten” ovládnout svět. Za to bylo Německo jako poražený agresor odsouzeno k zaplacení škod. Ty prachy by bodly.

Německé poválečné reparace byly upraveny postupimskou konferencí a pařížskou smlouvou z roku 1945. Vítězné mocnosti vyčíslily Německu”pokutu” s jasnými pravidly a sancemi. Československem byly uplatněny nároky ve výši, která by byla v dnešním přepočtu 100 miliard euro.  II. světová válka však skončila už před 74 lety, ale pořád kde nic tu nic, jen drobky.
Německo tak bylo za válku finančně potrestáno vlastně jen tím, že mu Spojené státy vyzobly válečné zásoby zlata (asi tisíc tun). Tento majstrštryk se Spojeným státům podařil tak, že Německo přesvědčily, aby jim daly po válce zlato do úschovy, protože by jim ho mohli ukrást Rusové. Od té doby německé zlato nikdo neviděl.


Svět se mezitím posunul v čase a mizí generace těch, kteří II. světovou válku zažili “na vlastní oči”. Dnes je pamětníkům 80 let a víc, jsme čím dál tím víc odkázáni na dokumenty, filmové záběry. Stále silnějším se tak stává největší slabina dějin – jejich výklad.


Již nyní to díky mediálnímu výkladu vypadá tak, že II. světovou válku vyhrály Spojené státy, kterým trochu přicmrdávala Anglie. Skutečný vítěz nad Německem, tedy Sovětský svaz, je líčen již takřka jako v podstatě poražená mocnost.
Proto je dobré si připomenout čísla a řídit se radou: “Když nevíš, spočítej oběti”.
Zdroj

Celkové ztráty na životech způsobené II. světovou válkou (tedy Německem) představují více než 72 milionů lidí. Nejvíce obětí měl Sovětský svaz, a to 23 milionů, tedy třetinu všech. Pak je z evropských zemí Německo: 8 milionů. Následuje Polsko z 6 miliony a Jugoslavie s milionem. Československo přišlo o 365 tisíc občanů (z toho přes 250 milionů Čechů).

Pro srovnání: Nejhlasitější vítězná mocnost, tedy USA, zaznamenala ztráty “pouhých 415 tisíc”, což je srovnatelné s námi a absolutně nesrovnatelné se Sovětským svazem. Vše nasvědčuje tomu, že zatímco Sověti za osvobození Evropy a světa padaly jako mouchy, Američané vedli “taktickou válku”.


Čas trh oponou a Německo už je zase v podstatě fajn.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh