Pravda nebo lež? Agent gestapa Otto Kolar není můj příbuzný, tvrdí starosta Kolář. Pokud však jde o pomluvu, vyvrátit se ji nepodařilo

Kolar Otto, agent gestapa, věk kolem 35 let, dříve československé, pak německé národnosti. Po internetu se začala šířit zpráva, že jde o příbuzného starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09). Věrohodnost zesilovala nápadná podoba s jeho otcem.Starosta Ondřej Kolář na sebe upozornil v posledních dnech, kdy zakryl plachtou sochu maršála Koněva a šířil dezinformace ohledně osvobození Prahy Rudou armádou. Zprávu, že je agent gestapa jeho předek, označil za pomstu a popřel její pravdivost.


Zatykač Úřadu národní bezpečnosti v Českých Budějovicích (ze dne 25. 11. 1945)

Vazbu na agenta gestapa Otto Kolare odmítl i otec starosty Ondřeje Koláře (35) pan Petr Kolář (57), také velmi aktivní rusofob, propagátor německé představy Evropské Unie a šedá eminence za postavou Jiřího Drahoše, bývalého kandidáta na prezidenta.

“Je to nesmysl. Můj otec se jmenoval Josef,” uvedl pan Petr Kolář pro Aktualne.cz. Jenže…


Vlevo agent gestapa Otto Kolar, vpravo propagátor německého pojetí Evropské unie Petr Kolář, který důrazně popírá příbuzenský vztah a označuje vše za pomluvu

Agent gestapa Otto Kolar však nemohl být v žádném případě jeho otcem, ale – pokud je tam opravdu příbuzenská vazba – jeho dědečkem. Proč Petr Kolář neprozradil jméno svého dědečka, není jasné.

Lobbista Petr Kolář se narodil v roce 1962, tedy až 17 let smrti svého údajného otce gestapáka Otto Koláře.


Nevysvětlení pana Petra Koláře ochotně šířil nejen portál Aktualne.cz a další média.


Co víme o agentu Kolářovi

Kdy se narodil agent gestapa Otto Kolar? Zatykač Úřadu národní bezpečnosti v Českých Budějovicích (vydaný dne 25. 11. 1945) uvádí, že je “asi 35 roků starý”. Agent Otto Kolar se tedy narodil “asi” v roce 1910.

Kdy zemřel? Víme jistě jen to, že Otto Kolar byl (jak je uvedeno v zatykači) v roce 1942 přeložen do Prahy. Pak je tam ručně vepsána poznámka “Zemřel v Rakousku”. Kdy tam byla ta poznámka vepsána – nevíme. Předpokládejme tedy jako rok úmrtí 1945.


Pokud měl tedy agent Otto Kolar cca ve věku 30 let (kolem roku 1940) syna (Josefa?) a ten pak syna (Petra?) také ve 30 letech (cca 1960) vycházelo to generačně přesně – Petr Kolář se narodil v roce 1962.


Jmenoval se tedy praděd starosty Ondřeje Koláře Otto? A pokud ano, byl to ten Otto, který spolupracoval s gestapáky? Nevíme, to nám otec a syn Kolářovi tají.


Poznámka: Redakce Argumenty & Fakta přikládá okrajový význam důrazu na aktivity předků té které osoby. Děti nenesou odpovědnost za činy svých rodičů. Výše uvedený text není míněn dehonestujícím způsobem. Jeho ambicí bylo uvést na pravou míru dezinformace, šířený jinými médii. Pokud se text někoho dotkl, omlouváme se.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh