Panický nákup zbraní kvůli epidemii koronaviru a strachu z rabování hlásí USA. Nárůst o 300 procent. První zatčený po falešné zprávě: “Mám koronavirus”

Ve Spojených státech se dramaticky zvýšil počet lidí kupujících střelné zbraně. Před obchody se zbraněmi vytvářejí dlouhé fronty.


Někteří Američané doufají, že tímto způsobem budou schopni chránit sebe a své blízké před možnými nepokoji kvůli epidemii koronaviru.


Fronta před obchodem se zbraněmi

Majitel jednoho z největších obchodů se zbraněmi ve Spojených státech uvedl, že za 61 let podnikání viděl něco podobného neviděl ani v roce 2012 po masakru na základní škole Sandy Hook.
Poloautomatické pušky

„Lidé cítí, že je třeba chránit sebe a své rodiny,“ uvedl. Poznamenal, že typ zbraně, kterou zákazníci preferují, odráží jejich základní obavy. Téměř nikdo nenakupuje lovecké zbraně. Místo toho si lidé vybírají pistole a vykupují poloautomatické pušky AR-15.


Poloautomatická puška AR-15

Přední internetový prodejce munice Ammo.com sdělil, že prodejní špička vznikla poprvé koncem února s nárůstem prodeje o 53% a explodovala s nárůstem o 276% do 15. března.
„Víme, že některé věci ovlivňují prodej nábojů, zejména politické události nebo ekonomicka nestabilita, když lidé cítí, že mohou být porušována jejich práva. Poprvé vidíme, že virus vede k tak prudkému nárůstu prodeje,“ uvedl Alex Horsman, marketingový manažer pro Ammo.com.


Strach z rabování

Ve státě Washington a Kalifornie, v místech ohnisek COVID-19, se prodej zbraní zvýšil kvůli obavám Asiatů, že by mohli čelit násilí na svých rodinách. Čína je v USA považována za zdroj koronaviru.


„Lidé panikaří, protože se necítí v bezpečí. Bojí se, že by vypuknout vzpoura a rabování, nebo že lidé by mohli zaútočit na Číňany,“ uvedl David Liu, obchodník se zbraněmi na předměstí Los Angeles.
Falešný koronavirus

Střelné zbraně jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech po dopravních nehodách. Podle studie School of Public Health na Michiganské univerzitě způsobují střelné rány nejčastěji smrt ve skupině 14 až 17 let.


Policie v Texasu zatkli osobu za nepravdivé tvrzení na sociálních sítích, že je nakažena koronavirem. Je stíhána za šíření poplašné zprávy. Policie neuvedla, zda šlo o muže či ženu.


K dnešnímu dni USA hlásí 152 obětí koronaviru a 10 tisíc nakažených. Deník New York Times varuje, že na koronavirus v USA může zemřít až 1,7 milionu lidí.


Zdroje:

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/16/us-sales-guns-ammunition-soar-amid-coronavirus-panic-buying

Zatčení kvůli falešné zprávě, že má koronavirus


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh