Koronavirus: Lidé s krevní skupinou A jsou zranitelnější vůči onemocnění COVID-19, tvrdí zásadní studie

Vědci z nemocnice na Wuhanské univerzitě odhalili, že lidé s krevním typem A jsou na onemocnění koronavirem výrazně náchylnější než lidé s krevním typem O.

Tento týden se v České zvýšily případy nakažení, což vedlo k rozsáhlé panice ohledně šíření nemoci.

Vědci analyzovali 2 173 pacientů s koronaviry, včetně 206 lidí, kteří zemřeli po nakažení virem.


Základní přehled vlastností krevních skupin

Krevní skupina O byla spojena s nižším rizikem úmrtí ve srovnání s ne-O skupinami. Naopak krevní skupina A byla spojena s vyšším rizikem úmrtí ve srovnání se skupinami, které nejsou A.


Vědci, provádějící výzkum

Na základě zjištění vědci naznačují, že lidé s typem A mohou potřebovat zvýšenou osobní ochranu, aby se snížila pravděpodobnost infekce.
“Pacienti infikovaní Sars-CoV-2 s krevní skupinou A mohou potřebovat přísnější dohled a agresivnější léčbu,” uvedl vedoucí výzkumu profesor Wang Šing-huan z wuhanské nemocnice.


Nemocnice ve Wuhanu, kde byl prováděn výzkum

Byl rovněž analyzován vliv věku a pohlaví na distribuci krevních skupin ABO u pacientů s COVID-19 a bylo zjištěno, že věk a pohlaví nemají na nakažení zásadní vliv. Nemoc si však bere oběti mezi staršímu lidmi .
Pokud jste typ A, není třeba panikařit. Zdaleka to neznamená, že budete infikováni.

Pokud jste typu O, ještě to neznamená, že jste absolutně v bezpečí. Stále si musíte umýt ruce a dodržovat pokyny vydané úřady.


Vedoucí týmu Wang Šing-huan řekl, že studie je pouze „předběžná“ a než bude možné pozorovat konkrétní výsledky, je třeba provést další výzkum.

Na celém světě bylo potvrzeno, že na koronaviry je pozitivních přibližně 200 000 lidí. Virus si již vyžádal více než 8 tisíc životů z celého světa.


Zdroje:

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.11.20031096v1


https://www.businesstoday.in/latest/coronaviruspeople-with-type-a-blood-more-susceptible-to-virus-claims-study/story/398512.html


https://nypost.com/2020/03/17/people-with-blood-type-a-might-be-more-susceptible-to-coronavirus-study-finds/close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh