K čemu a komu slouží Templetonova cena? Příběh podvodníka, který vytloukl z basy kapitál. Glosa Stanislava Novotného

Jak se zvyšuje důvěryhodnost prohnilých osob? Cenou od prohnilého dárce. Třeba od tuneláře přímo světového. Například od Johna Templetona, finančního spekulanta, jehož hlavním úkolem bylo, již od jeho dob stipendijních, plnit úkoly nadřazených finančníků.

Dovolili mu totiž, aby si ulil prostředky na Bahamách a nedanil v rodných USA. Z pytlíku našetřených zelených papírků pak mohl vyplácet agentíky a mohl jim také za zvuku falešných trub předávat medaile ve jménu rozkladu původních kultur a náboženského přesvědčení.


Příběh podvodníka

Charles Colson, co ho zavřeli za Watergate

Podělím se s vámi o jeden příběh. V aféře Watergate figuroval všehoschopný Charles Colson, poradce prezidenta Nixona. Aby se neřeklo, tak šel coby viník na sedm reklamních měsíců bručet.

Když vylezl z vězení, založil tzv. Mezinárodní vězeňské společenství (PFI). A hle! Posbíral rychle pár miliard dolarů a začal budovat vlivovou síť skrze vězení v desítkách zemí světa. Tak se to dělá! Něco se nepovedlo? Pak je třeba nové legendy a nových úkolů.


Aféra Watergate je skandál, který vypukl ve Spojených státech poté, co do sídla Demokratické strany v komplexu Watergate ve Washingtonu, D.C. v roce 1972 násilně vnikli pracovníci aparátu republikánského prezidenta Richarda Nixona. Ti byli pověřeni úkolem umístit do budovy odposlech.

I dostalo se mi té cti, že jsem byl pozván v druhé polovině 90. let do Washingtonu na konferenci, kde naší tříčlenné delegaci bylo nabídnuto, abychom zajistili působení onoho společenství i u nás. My jsme odmítli. Vím, že jsme za to dostali s kolegy velké černé tečky. Ale vlastní země se přece neprodává!

Návrat po letech

Po nějaké době nás Colson opět navštívil v Praze a opět neuspěl, i když nás ohromoval svou světovládností a sdělením, že jeho Mezinárodní vězeňské společenství (PFI) již zakořenilo ve 140 zemích světa! Dostal jsem od něho už asi potřetí jeho propagandistickou knihu Born again (Znovuzrozen) a byl jsem rád, že odjel.


Charles Colson po zatčení

Dnes však ono Mezinárodní vězeňské společenství (PFI) u nás vesele působí. Ochotných Jidášů se najde vždycky dost.

Charles Wendell „Chuck“ Colson obdržel v roce 1993 Templetonovu cenu. Je to cena za diverzi politickou, kulturní i náboženskou.

Stanislav Novotný
bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh