Jejda! Americké stíhačce F-16 upadla nad Japonskem bomba. Kousek vedle školy. Kráter jako hrom. Slovensko kupuje tyto letouny 40 miliard korun. My už máme nakoupeno.

Nejen pro fanoušky leteckých dnů NATO to není dobrá zpráva. Americký stíhací letoun F – 16 při cvičném letu omylem upustil raketovou bombu o váze 200 kilo. Zaryla se do země nedaleko školy. K incidetu došlo 5. 11. večer v japonské prefektuře Aomori.

Bomba naštěstí nevybuchla, ale i tak vyrobila kráter o šířce skoro dva metry. Asi kilometr od dopadu je základní a střední škola, do kterých jezdí děti autobusem. Některé se právě vracely domu, když bomba dopadla (po šesté odpoledne).

Ředitel základní školy řekl médiím, že má strach o zdraví dětí. “Naštěstí šlo jen o simulovanou střelu, ale i tak jsou životy dětí ve vážném ohrožení,” uvedl ředitel školy v obci Rokkašo. Americká základna má asi 5 km odtud vojenskou základnu Misawa a střelnici.

Stíhačka F – 16

K nehodám stíhaček F-16 došlo za poslední dva měsíce ve Francii, Belgii a Německu. Česká armáda má švédské Gripeny, ale již se hovoří o nákupu dalších stíhaček.


Slovensko si drbe hlavu

Stíhačky F-16 (Block) loni koupilo Slovensko za nejméně 40 miliard korun, cena však bude nakonec zřejmě dvojnásobná, protože ve smlouvě jsou různé dodatky. Jde o pouhých 14 strojů – zřejmě nejdražších v historii země.

Slovenská vláda dala americký stíhačka (firma Lockheed Martin) přednost před švédskými Gripeny, přestože jsou kvalitnější, levnější a s kratší dodací lhůtou (stroje z USA dojdou až za pět let). Skvělé ruské stíhačky odmítla z “geopolitických” (rozuměj “ideologických”) důvodů.


Ke kontraktu došlo na nátlak prezidenta Trumpa, který je už nyní (první volební období) nejúspěšnějším prodejcem zbraní současnosti.


Budou u nás padat vrtulníky?

Od Američanů koupil nedávno vrtulníky premiér Babiš na schůzce s Donaldem Trumpem v Bílém domě. Po této schůzce česká strana zrušila jednání s italskou firmou Leonardo, jejíž vrtulníky byly kvalitnější, levnější a s kratší dodací lhůtou.

Česká strana vzápětí zrušila výběrové řízení a volila jen mezi dvěma americkými verzemi. Také zde je rozdíl v ceně propastný, a to nejméně 10 miliard korun.

Ve vrtulnících Bell je zima, nemají kolečka a dělají takový hluk, že se bouří místní obyvatelé u výcvikového střediska v Texasu. U nás by zřejmě byly takto postižené pražské Kbely, kde je letiště.


USA jsou největší obchodník se zbraněmi na světě, když lze jejich pozici označit za dominantní. Tuto pozici si nevydobyli kvalitou, ale silou.

USA uměle vytvářejí válečné konflikty (Sýrie, Irák…), do kterých pak dodávají zbraně, vytvářejí neexistující nepřátele (Rusko, Čína) a dělají si reklamu válečnými filmy. Produkují dvakrát tolik zbraní jako Rusko a Čína dohromady. Dodávají zbraně do více než 100 zemí.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh