Krásná blogerka Lenka: “Pomóc! Jde po mě úchyl!” Stalking na internetu pod praporem seznamu nenávisti? Jako za vlády jedné strany? Dezinformační portály útočí – jen pro silné žaludky

Na internetu se vyrojily portály, které za peníze z různých fondů “kontrolují”, zda je to či ono “ideologicky správně” a pokud ne, tak dotyčného udají. “Správně” – znamená tak, jak chtějí ti, kteří to platí. Jedním z mnoha webů, které se zabývají tzv. “uváděním dezinformací na pravou míru” a označováním “nevhodných osob”, je portál Manipulatori.cz.

Web Manipulatori.cz sice na první pohled vypadá jako satira, ale při podrobnějším zkoumání zjistíme, že to myslí vážně. Odhalování “osob se závadnými názory” a údajných hoaxů (nepravdivých zpráv) – jako placená práce? Ne to není vtip, to je smutná realita dnešního internetu.


Seznam nenávisti

Pokud se takový web zabývá odhalením, že obchody za socialismu měly malý nebo velký výběr, je to jen úsměvné, stejně jako když si vytvoří hoax sami a pak ho vyvracejí – byť zde už je to trochu psycho. Skutečný problém nastává, když se tyto cenzorské weby začnou zabývat reálnými osobami a jejich názory a postřehy, které pak hodnotí jako “správné” či “závadné”.


Lenka Tara Klímková

To je případ blogerky Lenky Tary Klímkové, o které uveřejnil web Manipulatori.cz článek, při jehož čtení běhá mráz po zádech.


Text o facebookové skupině #Jsmetu může připomínat report spolupracovníka StB z doby vlády jedné strany (KSČ). Je zde “odhalení”, že blogerka Lenka a někteří její známí sympatizují s novým hnutím Trikolóra, je zde popsána jejich minulost a vazby. Autor textu Jan Cemper sestavil seznam těchto “nevhodných” osob, přičemž zde nejde ani tak nějakou investigaci, jako spíše o svazáckou ochotu věnovat této zbytečnosti čas.

Jan Cemper

“Web Manipulatori.cz si dělá seznamy nepohodlných osob s údajně nesprávnými názory, šmíruje jejich profily na facebooku a krade z nich fotky, které pak zveřejní. Nepřipadá vám to už jako stalking?” ptá se blogerka a moderátorka Lenka Tara Klímková.

Stalking je trestným činem – je kvalifikován v § 354 jako nebezpečné pronásledování.  Může to být i úchylka, nevíme však, zda je to tento případ.


Polepšený extrémista?

Lenka z toho nemá dobrý pocit. Jak jsem zjistili, Jan Cemper je vedený v seznamech ministerstva vnitra jako extremista, má anarchistickou minulost, byl aktivistou extremistické organizace Occupy Prague, která chtěla mimo jiné “vyhazovat banky do vzduchu”. Později prý “prozřel” a stal se cenzorem.


Jan Cemper se přiznává k extrémismu v přímém přenosu na TV Prima

Pan Cemper prý pojal plán se dokonce s pohlednou blogerkou setkat: “Poslal jsem Lence Klímkové velmi slušnou reakci na její reakci na náš článek na webu Manipulátoři.cz a nabídl jsem jí osobní setkání ve slušném duchu,” odpověděl na dotaz redakce Argumenty & Fakta.

Lenka setkání s panem Cemperem odmítá, protože si myslí, že “s lidmi, které mají estébácké manýry” by se v demokratické společnosti vyjednávat nemělo. Navíc se prý doslechla, že si dotyčný setkání tajně nahrává a nahrávky pak použije, kdy se mu to hodí. Prý také zjistila, že není sama, koho má pan Cemper na seznamu.


Pod praporem jediné pravdy

Na facebookových stránkách s názvem #Jsmetu original 1984 Lenka působí jako moderátorka. Stránky jsou satirickou reakcí na kontroverzní skupinu #Jsmetu, které vytvořilo několik aktivistů napojených na organizaci Člověk v tísni.

Faksimile titulku článku o blogerce Lence Taře Klímkové a jejích známých

Organizace Člověk v tísni byla nedávno zařazena na seznam nežádoucích, když podle Ruské federace prováděla diverzní politickou činnost, údajně maskovanou jako charita. Skupina #Jsmetu se na facebooku zabývá vstupováním do cizích diskusí, tedy tím, čemu se říká “trolling”. Sama skupina tuto svou aktivitu pojmenovala “kultivace diskuzí”.


Skupina #Jsmetu ideologicky ovlivňovala na facebooku různé diskuze. Propaguje multikulturalismus, migraci, LGBT a nejrůznějších jiné svaté menšiny, hysterický ekologismus, Evropskou unii a podobně,” vysvětluje Lenka. Kdo do této linie, známé pod termínem “radikální liberalismus” nezapadá, je”umravněn”.

Ukázka článku o Lence Taře Klímkové na webu Manipulatori.cz

Lenka proto se svými přáteli založila na facebooku parodické stránky #Jsmetu original 1984, na kterých si dělala legraci ze svazáků se skupiny #Jsmetu. Například hesly: “Uprchlíka do každé rodiny”, “Halík s vámi a zle pryč”, “Havel až na věky!“ a podobně.


Lenku by nikdy nenapadlo, že její nevinná aktivita na facebooku může vyvolat tak nenávistnou reakci. Má strach, že budou útoky dezinformačního webu Manipulatori.cz pokračovat. Vždy jí rádi poskytneme prostor pro vyjádření.


Pozn.: Na titulním obrázku tohoto článku je blogerka Lenka. Postava vpravo není pan Cemper, případná podoba je čistě náhodná


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh