Hřib si koleduje. Houbař Babiš už štrachá okolo s košíčkem a dobře nabroušeným nožíkem. Rostou i v úřednické čtvrti v Letňanech? Houbařská prý sezóna končí na podzim. Bude nový primátor žena? Zdroj z radnice: v Praze 5 už je vysbíráno!

Premiér Babiš (ANO) chce úřednickou čtvrť v Letňanech. Hodně. Primátor Hřib (Piráti) ji nechce. Taky hodně. Když ji primátor nechce, úřednická čtvrť nebude. Leda by byl nový primátor. Pak by byla i úřednická čtvrť.

Jednání Babiš – Hřib byla strašná, jeden druhého v podstatě obvinili z arogance. Babiš Hřiba z amatérismu. Hřib Babiše z naivity. Na první pohled jako by šlo o setkání mastodonta s jezevčíkem. Výsledek je však hořká nula. Babiš nedostane od magistrátu čtvrť (pozemky). Hřib nedostane od státu peníze na nemocnici a obchvat.


Takto rozdali karty Pražané ve volbách na podzim 2018

Hřib si musí být zatraceně jistý, že na něj Babiš nemůže.

Babiš tu úřednickou čtvrť chce opravdu hodně.

Babiš vždycky dostane, co chce.

Komunální volby jsou až za tři roky.


Noční můra z Prahy 5

Primátor Hřib je podobné situaci jako jeho “nesestřelitelný” stranický kolega starosta Prahy 5 pan Mazur. Ten již není starostou, o což se včera postarali zastupitelé hnutí ANO.

Hřib se tomu pokoušel zabránit, ale velmi nešťastně – prý hrozil kontrolou. Ajajaj. Na radnici Prahy 5 se tak na úkor Pirátů rýsuje koalice, která je noční můrou primátora Hřiba: ODS, TOP 09, STAN, ANO a SNOP 5 (nezávislí).

Je to jako podle kopíráku stejná parta, která mu dýchá na záda na magistrátu.


Větší, než jsme se obávali

Z pohledu pragmatického Babiše není u Hřiba problém jen ohledně “jeho” úřednické čtvrti, ale i co do přesahu do mimo Prahu, tak nějak mezinárodně. Hřibův odpor k desce maršála Koněva na Staroměstské radnici vyvolal nelibost Ruska a hrozbu sankcí.

Hřibovo vymezení se vůči “politice jedné Číny” zas nelibost Číny a hrozbu omezení investic. Obě mocnosti hrají pro celou zemi velmi důležitou obchodní roli. Z pohledu Babiše: Vymezovat se proti těmto světovým velmocem ideologicky je z obchodního hlediska úplná pitomost.


Šuškanda: Hřiba usmaží, než opadá lípa

O svržení Hřiba letos na podzim se šušká od chvíle, kdy po volbách (na podzim) 2018 vznikla koalice Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN, Lidovci). Vítěz voleb ODS je v opozici, stejně jako ANO.

Co se týče křesel: Nová koalice ODS, Spojené síly a ANO by měly úplně stejně jako nynější složení. Občan by v podstatě nic nepoznal.


V koalici to skřípe víceméně od začátku. O tom, zda chatrná stavba vydrží, se rozhoduje podle všeho na celostátní úrovni. To, nač Hřib zřejmě spoléhá, jsou rostoucí republikové preference Pirátů.


Piráti rostou jako diví

Celorepublikově to vypadá tak, že za poslední rok vzrostly Pirátům preference nevídaným způsobem: o třetinu – z 10 na 15 procent (agentura STEM). Tento neuvěřitelný a historicky nevídaný nárůst lze přičítat pouze aktivitě kolem demonstrací Milion chvilek. Jiný důvod to mít nemůže.

Průzkum z července 2019. Piráti přes 15 procent. Historický úspěch.

Průzkum z července 2018. Piráti na 10 procentech. Pak přišly demonstrace Milion chvilek proti premiérovi Babišovi a prezidentovi Zemanovi.

Babišovo ANO je stabilně na 32 procentech. Jinak spadli úplně všichni. Čtyři strany se motají kolem hranice pěti procent nutných vstupu do parlamentu. Posílil také STAN, který sice stále patří mezi malé, “pětiprocentní” hráče, ale už je to karta, se kterou se dá hrát. Celé se to hemží pod jednou vlajkou: Všichni proti Babišovi.


Stojí tu tak proti sobě silné a stabilní ANO a překotně rostoucí Piráti. Nikdy spolu nepůjdou do koalice, nikdy se na ničem nedohodnou. Pirátům při pohledu na graf narostla křídla, tedy – právě teď jsou nezranitelnější.


Scénář revoluce na magistrátě

O budoucnosti Babišovy čtvrti v Letňanech tak rozhodne to, zda se nějak podaří na pražské úrovni propojit ANO s ODS a Spojenými silami pro Prahu.

Koalice z toho nebude zcela určitě. Nějaká forma spolupráce ano.

Jediná varianta je Spojené síly pro Prahu primátor (TOP 09), ODS v koalici, ANO tichá podpora.


V tom případě: Babiš má úřednickou čtvrť, TOP 09 naději na přežití, ODS se vymezí proti Pirátům, s nimiž bojuje o druhé místo v celonárodních preferencích. STAN a Lidovci také jistě nepřijdou zkrátka.

Všichni jsou spokojeni. Tedy až na Piráty (kteří volají: “Vrátíme jim to ve volbách i s úroky!”) a Prahu sobě, která je tak neviditelná, jako by ani nebyla.


Žena primátorkou?

Nejsilnější z koalice Spojené síly pro Prahu – TOP 09 zoufale potřebuje úspěch. Celorepublikově tato strana mizí, v Praze měla ve volbách podporu 16,5 procenta. Když nebude vidět, zmizí i z Prahy. O dopadu skandálu kolem sochy Koněva v Praze 6 se lze jen dohadovat, ale celopražsky straně spíše ubral.


TOP 09 by nutně potřebovala primátorské křeslo, aby přežila. Nynější lídr Jiří Pospíšil to nebude (Brusel). Na kandidátce Spojených sil pro Prahu pro volby 2018 však vidíme, že kromě ve volbách druhého Pospíšila je další topkař až na sedmém místě. Nejsou lidi.

Budoucí primátorka Hana Marvanová?

Na první místo kandidátky Spojených sil pro Prahu se vyhoupla právnička Hana Marvanová (STAN). Toto jméno rozhodně stojí za pozornost.


Sněm, kde se uvidí

Volební sněm TOP 09 proběhne 23. a 24. listopadu 2019 v pražském hotelu Don Giovanni. Bude klíčový pro další osud strany, která se ještě před devíti lety honosila smělými 17 procenty (parlamentní volby), pak následoval postupný pád a nyní paběrkuje na pouhých 3, 7 procentech (průzkum STEM).

Kandidaturu na předsedu strany (Pospíšil nekandiduje) ohlásili dva: senátor a šlechtic Tomáš Czernin a poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Větší šance a podporu otce zakladatele Miroslava Kalouska má Czernin.


Toto už bohužel neplatí. Jiří Pospíšil sice dovedl TOP 09 ke dvěma volebním úspěchům (v Praze a do Evropy), ale nenašel společnou řeč s otcem zakladatelem Miroslavem Kalouskem.

S napětím budou výsledek sněmu očekávat zástupci hnutí STAN, s nimiž propojil TOP 09 předseda Pospíšil, jehož působení v čele strany lze přes všechnu tu mizérii hodnotit jako úspěšné.

Spojení TOP 09 a STAN je tak nějak nasnadě, jedná se o oboustranně výhodnou spolupráci, byť již je STAN nyní tím, kdo roste, a TOP 09 tím, kdo slábne.


Pod modrou střechou

Jako by se to celé hrnulo pod jednu modrou střechu. Zpátky ke konzervativní politice, která by byla protikladem liberálně levicových Pirátů. Propojení TOP 09, STAN a ODS se tedy nabízí a v budoucnu k němu určitě dojde.

Z této rovnice na úrovni pražského magistrátu nám vycházejí dvě jména: Volební lídr ODS (vítěze voleb) gynekolog Bohuslav Svoboda (již primátorem byl) a právnička Hana Marvanová, první za STAN.


Úvahy premiéra Babiše o realizaci jeho snu o úřednické čtvrti se rozhodně ubírají tímto směrem.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh