Greta zachraňuje planetu. Kdo zachrání Gretu? Když rodinná tragédie přeroste v něco většího. Švédská sociálka je ve střehu. V hledáčku je i Gretina mladší sestra. Deprese na loďce uprostřed oceánu.

Fenomén Grety Thunberg (16) je případem rodinné tragédie, která přerostla “v něco většího”. Dívka, která měla být už dávno v péči lékařů, nyní káže celému světu o tom, jak zachránit planetu. Kdo zachrání ji?

Může to budit dojem, že pokud by se jejím rodičům nepodařil tento transcedentální přemet na takřka meziplanetární úrovni, byla by jim postižená Greta dávno odebrána sociálkou.

Její rodiče – umělecký producent a operní zpěvačka, již vyrábějí podobnou “klimatickou vědmu” také z Gretiny o tři roky mladší sestry Beaty. I ona je již několik let v hledáčku švédské sociálky. Od zásahu úřadů zachránil obě děti jen fakt, že jsou její rodiče slavní lidé.

Množí se však hlasy, že by mohlo jít o týrání dětí – za účelem osobního obohacení. Jiní zas poukazují na možné terapeutické účinky publicity na nemocné dítě. Otázkou je, jak by se kauza vyvíjela, kdyby se Thunbergovi nevěnovali “záchraně planety”, ale třeba vycpávání medvědů.

V těchto dnech veze otec Grety svou psychicky nemocnou dceru, mimo jiné trpící depresemi, na vratké loďce přes oceán na klimatologickou konferenci.

Rodiče Grety. Jedna z mála fotografií, kde jsou spolu. Jak by se kauza vyvíjela, kdyby se nevěnovali “záchraně planety”, ale třeba vycpávání medvědů?

Švédská sociálka sice není tak drsná jako norský Barnevernet, ale i zde platí, že děti nepatří rodičům, ale jsou majetkem státu.

Když bylo Gretě 11 let, přestala jíst, a dva měsíce byla takřka bez jídla. Její srdeční frekvence a krevní tlak vykazovaly jasné známky hladovění. Přestala mluvit s kýmkoli kromě rodičů a mladší sestry Beaty. V tomto stavu začala slyšet hlasy, které byly jakousi ozvěnou mantry její rodiny, posedlé ekoaktivismem.

Grétina posedlost “něčím větším” eskalovala po Pařížské konferenci OSN o změně klimatu v roce 2015. Tehdy jí bylo 11 a lze předpokládat, že bez návodného působení rodičů by z konference jako 11leté dítě nechápala ani slovo.

Vývoj teploty Země za posledních 160 let. Takto zdrcnutý graf vypadá jako drama. Ve skutečnosti je to však přímka.

Svatý pradědeček

Pradědeček “svaté” Grety fyzik Svante Arrhenius (1859 – 1927) dostal Nobelovu cenu za studii i souvislosti se spalováním uhlí (CO2) a oteplováním klimatu. Jeho teorie dnes již vědci považují za zcela vyvrácené. Mnozí poukazují na to, že za poslední 160 let se průměrná teplota na zemi zvedla o pouhých 1,1 stupně Celsia. Ostatní je jen ideologická náplava.

Arrheniovi potomci (rodiče Grety) dotáhli vize bláznivého pradědečka do zcela fantaskních rovin, když do rovnice místo CO2 dosadili například gender, menšiny, nebo imigranty.


Gretin chorobopis

Po letech deprese, poruch příjmu potravy a záchvatů úzkosti Greta po Pařížské konferenci o klimatu konečně dostává lékařskou diagnózu (zveřejnili ji její rodiče v knize Scény ze srdce). Tady je: 

Aspergerův syndrom

Nositelé této poruchy (jako Greta) jsou v dětském věku snadno manipulováni. Pak manipulují s ostatními. Emoční a sociální inteligence postiženého je snížena, stejně jako schopnost porozumět běžným společenským situacím. Tuto nemoc lze léčit.

Obsedantně-kompulzivní porucha

Postižená osoba (Greta) trpí opakovanými vtíravými myšlenkami (hlasy). V extrémních projevech může vést až k vyhladovění (Greta často nejí i několik dní a pak se “zasekne” na rýžových koláčcích). Tu nemoc lze léčit.

Selektivní mutismus

Postižený je schopen mluvit a také to v určitých situacích nebo s určitými lidmi běžně dělá, v jiných obdobných situacích nebo s jinými lidmi to nedokáže. Vyskytuje se hlavně u dětí. Za Grétu komunikuje v klíčových záležitostech její otec – performer. Tuto nemoc lze léčit.


Kdyby byla Greta rodičům odebrána sociálkou včas, byla by dnes možná již zdravá.

Až naprší a uschne

Kniha Scény ze srdce, kterou vydali Grétiny rodiče, uvádí, že útlak žen, menšin a osob se zdravotním postižením pramení ze stejného zastřešujícího problému jako změna klimatu. Je jím údajně neudržitelný způsob života.

Ve skutečnosti však jde o záměnu příčiny a důsledku.

Ekoaktivisté Thunbergovi tvrdí, že soukromá krize rodiny a globální klimatická krize jsou jednoduše příznaky stejné systémové poruchy.

Jako by počasí mohlo za nemoc jejich dcery.

Jinými slovy: Z hluboké rodinné tragédie vytěžili manželé Thunbergovi vzletnou celosvětovou kampaň, ve které podojili ekologické aktivisty, genderové aktivistky, menšiny, zdravotně postižené a všechna “dobrá srdce” celého světa.

Manželství uměleckých manželů Thunbergových je možná zatím zachráněno, vliv celosvětové publicity na duši konkrétní nešťastné osoby (Grety) je však devastující.

Odborníci poukazují na problém, co s Gretou bude, až kampaň jejích rodičů ztratí pozornost médií.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh