Fake News Česká televize: “Muž (42) zemřel na koronavirus, může za to nemocnice”. Pitva lži. Odpudivá zpráva ČT šířící paniku a děs mezi občany. Kdo už konečně řekne: “Dost!”?

Případ muže (42), který zemřel koronavirus, protože ho nepřijali v pardubické nemocnici, se nikdy nestal. Je to falešná zpráva, šířená České televizí. Jde o další z řady fake news – nyní start tzv. “druhé vlny”. Tady je důkaz.



Fake News reportáž České televize z 19.8. postavená na odkazu, který čerpá z jednoho nejmenovaného zdroje. Přitom jde o zdraví nás všech

Reportáž České televize “o muži zemřelém na koronavirus” stojí na jediném odkazu, který čerpá z jednoho nejmenovaného zdroje.

Postup “jednoho nejmenovaného zdroje” typický pro nejpokleslejší bulvár (kterým může být i státotvorné médium). Připomeňme, že základním posláním ČT je přinášet objektivní zpravodajství postavené na informacích, vyhýbající se spekulacím a ověřených nejméně ze dvou věrohodných zdrojů.


Česká televize jako nejpokleslejší bulvár

Příběh se odehrál takto: Muže léčila jeho praktická lékařka dva měsíce léčila jeho těžký zápal plic. Když si už nevěděla rady, poslala pacienta do Pardubic.

V Pardubicích však byli zavaleni jinými případy, tak muže poslali (s jeho souhlasem) do nemocnice v Čáslavi. Zde při rutinní kontrole zjistili, že má koronavirus, tak ho poslali na pražskou Bulovku, kde zemřel na těžký zápal plic.


Nemocnice na Bulovce vyvrací Fake News České televize



Koronavirus sehrál v kauze zcela marginální či zřejmě nulovou roli. Česká televize denně drtí občany aktualizovanými čísly o pandemií, která má méně obětí, než je sebevražd. Šíří strach a paniku.


“Pardubická nemocnice nevyléčila pacienta nakaženého koronavirem,” uvedla Česká televize v hlavní zpravodajské relaci 19.8. V reportáži není přímo uvedena věta: “Zemřel na koronavirus”, ale celým svým vyzněním tak působí.


Nemocnice Pardubického kraje vyvrací Fake News České televize


Počet úmrtí “na koronavirus”: NULA

V České republice dosud není zaznamenán jediný případ úmrtí na koronavirus. Je známo pouze necelých 400 případů, kdy pacienti nezemřeli na jiné smrtelné nemoci (rakovina), ale současně také byli covid pozitivní. Nikdy však covid nebyl příčinou smrti.

Mainstreamová média včele s Českou televizí opakovaně vypustila lživou informaci, že někdo “zemřel na koronavirus”. Příslušné nemocnice tyto zprávy opakovaně a vytrvale vyvrací, ale média jejich stanoviska buď neuvěřejňují vůbec, nebo až na konci článků.





Nemocnice na Bulovce reagovala na nepodložené obvinění České televize vyjádřením: “Pacient nezemřel na covid, ale s covidem. Měl vyšší stupeň obezity a několik dalších rizikových faktorů (pozn. red.: pacient měl velmi těžký oboustranný zápal plic).”

Nemocnice Pardubického kraje reagovala na bulvární obvinění České televize nemocnice takto: “Infomaci o tom, že byl do naší nemocnice pacient odeslán s podeřením na koronavirovou nákazu nás lékař neobdržel.”


V nemocnici Na Bulovce zemřelo od začátku údajné pandemie 27 pacientů “na koronvirus”, jak stav lživě interpretují média.  28. je muž, přivezený s těžkým oboustranným zápalem plic z Čáslavi.

Dvě nemocnice vs. nejmenovaný zdroj

Dvě klíčové nemocnice, jichž se kauza týká, tedy tvrzení České televize zcela vyvracejí.

Proti nim stojí pouze tvrzení nejmenované praktické lékařky, která muže ošetřovala dva měsíce předtím, než umřel na oboustranný zápal plic v daleké nemocnici. Lékařka podle České televize pardubickou nemocnici upozornila, že má pacient koronavirus. Jenže…


V reportáži České televize a zdrojové MF Dnes byla tato lékařka vynechána, TV neukázala ani pokus o kontakt s ní, přestože je je jejích výpověď pro celou kauzu zcela zásadní. Situace může budit dojem, že lékařka léčbu muže podcenila a možná poskytla médiím nepravdivé informace.




Polibek smrti

Zvláštní úlohu v případu sehrála nemocnice v Čáslavi, kde u pacienta, trpícího obezitou a těžkou zápalem plic zjistili při rutinní kontrole infekci koronavirem. Sehnali pro něj experimentální lék Remdesivir, pacient však zemřel krátce po převozu. Pro tento americký lék je tato kauza “polibkem smrti”.

Jako roli sehrál u zemřého pacienta pozitivní test na covid, není známo – nejsou důkazy pro ani proti. Podle informací Arfa.cz nebyla nařízena pitva. Příčinou úmrtí byl jednoznačně zápal plic.


Reportáž České televize se lstivě opírá i zprávu z portálu MF Dnes. Ani MF Dnes však neuvádí jméno lékařky (ČT ji v reportáži dokonce vydává za lékaře). Není tam nic, pouze tvrzení, že “podle zdroje MF Dnes” pacienta lékařka poslala s podezřením na covid.




Proč Česká televize šíří toto Fake News

Reportáž České televize je o alarmující ukázkou neprofesionality a mazanosti. Skutečným důvodem jejího uveřejnění není snaha objektivně informovat – a navíc o tak závažné věci jako je zdraví.

Vidíme bulvární konstrukci, postavenou na tvrzení nejmenovaného zdroje.

Cílem se zdá být poškození pověsti nemocnice Pardubického kraje a především ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Ten je nyní v úzkých, protože zpackal systém ochranných opatření kvůli začínají chřipkové vlně – již kopíruje vlna koronaviru a tvoří její malou část.



Celá reportáž České televize ZDE


Zdrojový článek z MF Dnes




close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh