Exkluzivně: Křivé obvinění policisty ohledně roku 89: “Muž jménem Laňka měl hrozné fousy a mlátil lidi,” řekl aktivista pro TV Nova. Dnes major Laňka velí elitní policii URNA. V roce 89 vousy neměl. Bude soud?

Někdejší aktivista Pavel Chalupa v televizi Nova dne 15. listopadu 2019 uvedl, že ho během demonstrací v roce 1989, konkrétně 28. října 1989, ho brutálně zmlátil na Václavském náměstí policista Jiří Ignác Laňka (dnes šéf URNA). Podle zjištění redakce Argumenty & Fakta se toto obvinění nezakládá na pravdě.

Aktivista Pavel Chalupa dnes

“Měl takový hrozný fousy a vybíral ty lidi, kteří chtěli svobodu. Jmenuje se Jiří Ignác Laňka. Vytáhl mě z davu za vlasy, rozrazil mě hlavu a dostal jsem pendrekem,” řekl v přímém přenosu tehdejší studentský aktivista Pavel Chalupa, který se dnes živí jako režisér, dramaturg a producent.

Dodal, že ho pobuřuje, že je dnes major Laňka šéfem elitního Útvaru rychlého nasazení (URNA).


Video s výrokem pan Pavla Chalupy pro TV Nova ZDE


Bývalý aktivista Pavel Chalupa (vpravo) v TV Nova 15. 11. 2019

UPOZORNĚNÍ: Redakce ArFa ostře odsuzuje policejní zákroky proti demonstrantům v roce 89. Pokud však dojde k obvinění, je třeba ho mít podložené důkazy. Což není tento případ. Tvrzení pana Chalupy je lživé.


Major Laňka (URNA)

Problém je v tom, že si aktivista spletl osoby, major Laňka v roce 1989 vousy nenosil – na rozdíl od jednoho svého kolegy, který se zúčastnil zmíněného zásahu. “Je to omyl,” uvedl dnes major Jiří Ignác Laňka pro Argumenty & Fakta.

Fakt, že Laňka v roce 1989 vousy ještě nenosil, potvrzují i jeho kolegové a jeho rodina.


Policejní průkaz Jiřího Ignáce Laňky. Žádné fousy.

Major Jiří Ignác Laňka je dnes šéfinstruktorem výcviku elitního policejního útvaru URNA, generálním prefektem Křesťanské policejní asociace. Účastnil se války v Iráku. Během revolučních událostí byl členem Útvaru rychlého nasazení a zúčastnil zásahu proti demonstrantům – mimo jiné na Národní třídě 17. listopadu.


“Nikdy jsem nikoho na demonstracích nepraštil. Pan Chalupa si mě plete s jedním z kolegů. Myslím, že vím, o koho jde, ale jméno neprozradím,” říká major Jiří Ignác Laňka pro Argumenty & Fakta.

Pavel Chalupa v roce 1989

Aktivista Chalupa zřejmě někde zahlédl fotografii majora Laňky s fousy a spojil si to se vzpomínkou na rok 1989. Důkazy pro své tvrzení nemá. Pokud by se s ním chtěl pan Laňka soudit, zcela jistě by uspěl.

“Soudit se nechci, ale samozřejmě je to nepříjemné,” říká major Laňka.


Major Laňka jako jáhen

Celé vyjádření aktivisty Chalupy ZDE:

“28. října 1989 se konala demonstrace na Václavském náměstí u příležitosti založení republiky. Tehdy nás tam pohotovostní pluk SNB zmáčknul. Bylo to hodně natěsno, bylo to hodně drsný. A vybírali si lidi z toho davu, když jsme tam volali: Svobodu, svobodu! Za tou hradbou bílých přileb stál muž, měl parkera americkýho a takový hrozný fousy a vybíral ty lidi. A řval na ně: Tak kdo chce ještě svobodu? A on si vybíral ty lidi, rozestoupily se přílby, on si vytáhnul toho člověka za vlasy, praštil s nim o autobus. Mě se to stalo taky, rozrazil mi hlavu a pak mě nějaký policajt bílým pendrekem přetáh přes záda. Tak tenhle člověk je dneska šéfinstruktorem Útvaru rychlého nasazení, je to major policie České republiky. Je to Jiří Ignác Laňka. Jak to, že tento člověk, s takto sadistickým chováním se dostal do takto vysoké funkce policie České republiky?”


Zásah Jednotky rychlého nasazení na Václavském náměstí 28. října 1989

Bývalý policejní prezident Stanislav Novotný (dnes předseda Asociace nezávislých médií) k tomu říká: “Je třeba jasně odlišit aktivitu jednotlivých policistů a fakt, že pouze plnili rozkazy. Je třeba konečně potrestat ty funkcionáře kteří vydávali rozkazy.”


Rozhovor majora Laňky nejen o zásahu 1989 ZDE. Rozhovor vede Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií a bývalý Policejní prezident


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh