Dezinformátoři z Pražské kavárny se rvou o prachy: “Prase!”, Šmejde!”, “Estébáku!”, “Putine!”. Mizející Forum24 vs. stagnující deník N. Facky? To už tu bylo! Xanax vs. Avast.

Dezinformační portály se hádají o peníze, jejichž studnice, jak se zdá, není bezedná. Forum 24 a Deník N financují svůj provoz od politicky motivovaných dárců a oba předstírají, že je živí hlavně “vděční” čtenáři. Pramen však vysychá a štědrá dlaň se zavírá…

Divoká slovní přestřelka se strhla mezi dvěma dezinformačními novináři. Pavel Šafr z protivládního portálu Forum24 se na sociální síti pochlubil, že jsou “v plusu”, zatímco Deník N je desítky milionů “v mínusu”.


To se dotklo Bakalova novináře Jakuba Zelenky, který se ve stachanovském zápalu zastal svého zaměstnavatele, kterým je toho času Deník N. “Forum24 se chová prasecky,” uvedl mladý svazák Zelenka s překlepy, které jsme za něj opravili.


Novinářka Deníku N mlátí svého kolegu na novinářské konferenci

„Jsi obyčejné prase. Lžeš jako Putin,” odpověděl Zelenkovi Šafr, který má v novinářských kruzích přezdívku Xanax, pro svou údajnou zálibu ve stejnojmenném léku. Nenávist a rusofobie dezinformačních novinářů již zjevně dospěla tak daleko, že používají jméno ruského prezidenta jako nadávku.

Bakalův novinář Jakub Zelenka

Přestřelku na sociálních sítích zachytil šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl a následně ji zveřejnil s poměrně vtipným komentářem: „Xanax vs. Avast. Pravda a láska ultimate edition.“


Xanax vs. Avast

“Avast” je přezdívka pravdoláskařského novináře Zelenky podle firmy vyrábějící program na vyhledávání virů. Jak k této přezdívce Zelenka přišel není známo, ale může to souviset s jeho “zápalem pro jedinou pravdu”. Zelenka pracoval pro Bakalovo Aktuálně, Bakalovy hospodářské noviny a nyní pracuje pro na Bakalu napojený Deník N.


Mlátička z Deníku N v akci

Pavel Šafr byl šéfredaktor MF Dnes v dobách největší propagandistické slávy tohoto deníku. Toto údajně nezávislé médium bylo považováno za stranický list ODS, později TOP 09. Šafr, který paralelně provozoval politickou PR agenturu Penguin, z MF Dnes odešel jako by na protest, když deník koupil současný premiér Andrej Babiš. Šafr svůj odchod vysvětlil tak, že mu Babiš “brání v jeho nezávislosti”.¨

Posedlost Babišem se stala pro jeho bývalého zaměstnance Pavla Šafra hysterií, hraničící s patologickou posedlostí. Později prý byl kvůli ní propuštněn i z vydavatelství Ringier (Blesk, Reflex…).


„Co si to ty dementní šmejde dovoluješ? Takhle se k nám chovali estébáci. Jsi z té líhně,“ uvedl v přestřelce Šafr s překlepy, které opravujeme.


Rozhovor pravdy a lásky

Kolegyně prostitutka?

Sami tomu nevěříme, že by Šafr nazval svou kolegyni Procházkovou prostitutkou

Zelenka nazval Šafra “člověkem, co nazýval mou kolegyni prostitutkou”. Podle zdrojů portálu ARFA.cz měl zřejmě na mysli novinářku Deníku N Petru Procházkovou, přezdívanou mlátička. Loni na podzim napadla svého kolegu z agentury Sputnik, protože prý podle jejího názoru o ní napsal lži.Xanax je silný lék, používaný na léčbu úzkostných poruch, návalů paniky a klinickou depresi. V kombinaci s alkoholem může mít halucinogenní účinky.

Xanax může být i nebezpečný

Šafra (Forum 24) zřejmě vytočila hlavně Zelenkova reakce na jeho post „Blbost je hřích”. Na to Zelenka Šafrovi odpověděl, jestli “Už byl u zpovědi?”. Pak už se Šafr přestal kontrolovat.

Debata se pak zvrtla do absurdní roviny na téma “kdo víc bojuje proti Babišovi”, kdy jedna strana obviňovala druhou, že jí krade články. Pozorný čtenář z ní mohl mimo jiné vyčíst, že novináři ztrátového Deníku N říkají tomuto médium “Enko”.


Odkud tečou peníze

Do obou projektů tedy do Forum24 i Deníku N tečou peníze od subjektů, jejichž politickým zájmům stojí v cestě premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. Obě média se zpočátku profilovala jako “nezávislá”.


Hlavními zájmy donátorů je zrušení Benešových dekretů (miliardové majetky, zabavené německé a rakouské šlechtě kolaborující s nacistickým Německem) a co nejsilnější vojenská vazba na USA (obchod se zbraněmi). Těmto cílům samozřejmě slouží šíření protiruské hysterie.


Projekt deník N zatím stál zahraniční i tuzemské politické investory desítky milionů korun. Měl nahradit právě Forum24, které selhalo ve své snaze “odstřelit” ve demokraticky zvoleného premiéra Babiše. Forum24 je mediálními odborníky považované za extremistické médium.

Deník N by se chtěl prosadil na českém trhu podle vzoru slovenského Denníku N, který mimo jiné stojí za virtuální konstrukcí kolem vraždy novináře Kuciaka a archeoložky Kušňírové. To se však Deníku N nedaří, byť do něj tečou peníze horem dolem.


Ve srovnání s Deníkem N je projekt Forum24 jakýmsi pidi podnikem, je to jako srovnávat čekárnu a nádraží.close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh