Americké drony zavraždily dalšího íránského generála. Pouhý den po likvidaci Sulejmáního. Irák žádá armádu USA, aby odešla ze země, jinak bude krvavá lázeň

AKTUÁLNĚ: Americká armáda zabila v Iráku druhého íránského generála. Krátce před sobotním úsvitem zaútočil americký dron na íránskou základnu v Iráku nedaleko města Taji. Během útoku byl usmrcen Shibl al-Zaydi, hlavní velitel šíitské formace “Lidské mobilizační síly”.

Americké vzdušné síly zabily též dalších šest členů skupiny, které doprovázely zdravotnický konvoj. Vražda dalšího íránského generála armádou USA vyvolala mezinárodní zděšení.


Íránští generálové Shibl al-Zaydi (vlevo) a Kásim Sulejmání. Oba zavražděni drony armády USA

Irácký parlament oficiálně požádal Spojené státy, aby co nejdříve stáhly své jednotky ze země. Vzhledem k zabití dvou vysoce postavených generálů bude Írán chtít odplatu. Území Iráku by se tak změnilo arénu nepřátelských bojů USA a Íránu. V Iráku je podle oficiálních údajů přítomno 5 000 amerických vojáků, podle některých odhadů však mnohem víc a tisíce dalších jsou na cestě.

Již po první vraždě generála Sulejmáního, který byl vojenskou i společenskou celebritou a kazatelem, byli z Íránu evakuování američtí občané. USA se podle všeho připravuje na vojenský konflikt.




Je veřejným tajemstvím, že mezi prezidentem Trumpem a Pentagonem (ministerstvo obrany USA) panuje hluboká nevraživost, a to od doby, kdy se Trump pokusil stáhnout vojáky ze Sýrie. Nakonec se mu to kvůli odporu “jeho” generálů podařilo jen částečně. Vojáci USA se přesunuli na východ země, kde “chrání ropu” – ale podle mnoha svědků ji ve skutečnosti kradou. Nedávno byl propuštěn náměstek ministra obrany.

Íránský generál Kásim Sulejmání byl zabit americkými drony v noci ze čtvrtka na pátek na letišti v Bagdádu. Pentagon uvedl, že útok byl proveden na rozkaz prezidenta Donalda Trumpa. Ten svůj údajný krok obhajoval na tiskové konferenci. Podle mnoha pozorovatelů se však zdá, že americký prezident nemá situaci pod kontrolou a iniciativy se chopil Pentagon.


Ministerstvo obrany USA je přitom pilířem tzv. Deep state, tedy “Hlubokého státu”, bažiny, kterou prezident Trump během volební kampaně sliboval vysušit. “Drain the swamp“, znělo jeho z klíčových hesel kampaně. Nyní se však zdá, že bažina vítězí.

Současný ministr obrany Mark Esper, bývalý zbrojař, je už třetím Trumpovým ministrem. Trump je přitom ve funkci teprve tři roky.


Prezident USA Trump na tiskové konferenci popřel, že by USA chtěly rozpoutat III. světovou válku. Ať už dal opravdu osobně rozkaz k atentátu na íránské generály či nikoli, oficiální verze musí samozřejmě znít, že dal.

Irácký duchovní Muktady Sadra vyzval k vyhnání Američanů ze země. „Jako vůdce iráckého vlasteneckého odboje vydávám rozkaz všem mudžáhidům (bojovníkům), zejména Mahdího armádě, aby chránili Irák,“ sdělil ve svém prohlášení. Mahdího armáda má podle různých odhadů až 50 tisíc bojovníků.




USA obsadily Irák po svržení prezidenta Saddánma Husajna v roce 2003. Záminkou agrese proti Iráku byly jaderné zbraně, které údajně Husajn vlastnil. Nikdy se nenašly. Husajn byl popraven Američany v roce 2006.

Po svržení Husajna ze zěmě ocitla v chaosu, situaci zkoplikovaly loutkové vlády, dosazené USA. Nyní se však i ony obrací proti nim.




close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh