Alena Vitásková: Korona – amnestie. Je pandemie pro někoho trest smrti? Výzva prezidentovi Zemanovi: Propusťte vybrané vězně, buďte milosrdný

V nouzovém stavu, který byl vyhlášen v souvislosti s pandemií, žádala skupina advokátů prezidenta republiky o částečnou amnestii, která měla zabránit šíření této nemoci v přeplněných věznicích. Media následně informovala, že prezident amnestii vyhlašovat nebude.Institut Aleny Vitáskové (IAV) zaslal dne 6. 4. 2020 otevřený dopis prezidentu republiky Miloši Zemanovi s žádostí a prosbou, aby pan prezident zvážil udělení většího počtu milostí, kdy se hodnotí případy jednotlivě, včetně zdravotního stavu a závažnosti prohřešku vězně.


Trestní stíhání na objednávku?

Připomněli jsme, že jsou ve výkonu trestu nejen vinní, ale i nevinní, zdraví i nemocní občané, kteří k „trestu smrti“ odsouzeni nebyli.

Část občanské veřejnosti si řekne, „dobře jim tak, ať sedí“. Ta druhá část občanské veřejnosti si je vědoma toho, že se dá trestní stíhání také objednat, soudit na objednávku, jak nejednou připomněl nejen premiér Andrej Babiš.loading…

Pomůže ministryně Benešová?

Proto IAV požádal spolu se spolkem „Šance pro návrat“ o spolupráci ministryni spravedlnosti Marii Benešovou. Prezident republiky doposud na naši prosbu nereagoval.

Dále jme se obrátili na: Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, Vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, vrchního státního zástupce Ivo Ištvána, generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala o využití zákonných možností pro podmínečné propuštění vybraných vězňů.

Vězeňská služba již koná

Cílem je, aby se situace ve věznicích právě v souvislosti s pandemií nestala pro mnohé vězně „trestem smrti“, ke kterému pochopitelně odsouzeni nebyli.


První odpověď jsme obdrželi od Generálního ředitelství vězeňské služby, kdy generální ředitel již dříve vyzval jednotlivé ředitele věznic k intenzivnějšímu vyhledávání vhodných odsouzených k podání žádosti o podmínečné propuštění, ještě před lhůtou podání žádosti.

Náklady na jednoho vězně stojí společnost měsíčně desítky tisíc korun. V období probíhající krize považujeme urychlení procesu podmínečného propuštění za snížení nákladů v této oblasti a možnosti využití finančních prostředků například v posílení péče o seniory.


O dalším vývoji informujeme průběžně.

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV
Signatářka a mluvčí Manifestu IAV,
občanů poškozených státem
Hlučín 26. 5. 2020

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh