10 očekávaných událostí v roce 2020. Kdo vyhraje volby v USA, kam přistane parašutista a kdy bude zatmění slunce

Vítejte v roce 2020! Kromě číselně příznivého data, které stojí u brány nové nové dekády, bude rok 2020 pravděpodobně podobný jako ten předchozí: plný matoucích a depresivních událostí, u nimž si přejete, aby měla planeta Země nějaké přesměrovací tlačítko, nebo aspoň madlo.

Leden 31.
Spojené království vystoupí z Evropské unie

Británie konečně vystoupí z Evropské Unie a zapečetí tak své skvělé vítězství nad německým byrokratem, vydávajícího se za celou Evropu. Občané o tom rozhodli v mimořádných prosincových volbách, ve kterých drtivě zvítězili konzervativci pod vedení Borise Johnsona.

O Brexitu (odchodu z EU) se přitom rozhodlo už v referendu v červnu 2016, takže se Německu podařilo odchod Británie blokovat takřka čtyři nedůstojné roky. Podle některých pozorovatelů jde o začátek konce Evropské unie.


Únor 29.
Parlamentní volby na Slovensku

Strana Směr bývalého premiéra Roberta Fica si podle průzkumů agentury udržuje vedení, hlas by jí dalo 22 procent voličů.

Virtuální realita ohledně údajného objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, propagovaná antisystémovými médii nefunguje. Ze zahraničí (USA) financovaná slovenská média spíše paběrkují a prohlubuje se schizma mezi medii a publikem.

Nefungují ani demonstrace, organizované neziskovými organizacemi, placenými ze zahraničí. Zvolení nemastné neslané prezidentky Čaputové je zřejmě maximum, čeho lze na Slovensku dosáhnout metodou barevných revolucí.

Nejpravděpodobnější povolební výsledek je vládní koalice Směru s vlasteneckou stranou Ludové hnutí Naše Slovensko Mariana Kotleby a konzervativní formací Vlast.

Na rozdíl od Čechů mají Slováci jen jednu komoru parlamentu. Senát na Slovensku není.


Květen 1.-17.
Mistrovství světa v ledním hokeji ve Švýcarsku

Hrát se bude ve městech Curych a Lausanne. Česko zahájí mistrovství světa zápasem proti Švédsku 8. května. Dresy budou s tím lvem, co připomíná orla. Trenéry jsou Filip Pešán, Robert Reichel. Jágr hrát nebude. Poslední naše medaile je bronz z roku 2012.

16 účastníků je rozděleno do dvou skupin po 8 týmech. V rámci skupiny se utká každý s každým. Postoupí čtveřice týmů s nejvyšším počtem bodů do čtvrtfinále playoff. Ve skupině máme ze siůnějších soupeřů Kanadu, Švédsko, Německo a Slovensko.Červenec 1.
Německo se ujme Předsednictví Evropské unii

Očekávané předsednictví Německa (na půl roku) zřejmě přinese dramatické změny, především v aplikaci přistěhovalecký kvót. Ty mají odlehčit států, které jsou nejvíc zasaženy imigrantskou krizí, tedy zemím jako Řecko, Itálie, Německo, Francie, Švédsko.

S napětím jsou očekávány tresty pro země, které se odmítnou podřídit. Před Německem bude předsedat EU od 1. ledna Chorvatsko.


Červen 12. (do 12. července)
Mistrovství Evropy ve Fotbale

Mistrovství Evropy ve fotbale a bude se konat ve 13 městech dvanácti různých evropských zemí: Baku, Mnichov, Řím, Petrohrad, Kodaň, Dublin, Budapešť, Brusel, Amsterodam, Bukurešť, Bilbao, Glasgow a Londýn. Finále proběhne v londýnském Wembley.

Česká reprezentace sehraje ve čtyřčlenné skupině dva zápasy v Glasgow (proti Chorvatsku), jeden v londýnském Wembley (proti Anglii). Třetí soupeř vzejde z play off Ligy národů C (15. června). Do osmifinále postoupí první dva.


Červenec 24. (do 9. srpna)
Letní olympijské hry v japonském Tokiu


Město Tokio se stane pátým městem v historii, kde se Hry budou konat již podruhé. Připojí se tak k Athénám, Paříži, Londýnu a Los Angeles.

Naposledy se Letní olympijské hry v Tokiu konaly v roce 1964. Do programu her se vrací baseball a softball, novými sporty budou sportovní lezení, karate, surfing a skateboarding. Atletika začíná 31. července.


Podzim
Krajské a senátní volby

Krajské volby předznamenává výrok prezidenta Zemana v novoročním přípitku, aby voliči nevolili parašutisty (soudruhy dosazené na stranickém principu), ale kandidáty se zkušeností řízené větších celků (starosty měst).

Volby do senátu (obměna třetiny) se těší mizivému zájmu. Půjde především vymést současnou nadvládu extremistického křídla ČSSD. O zrušení této trafiky se pravidelně diskutuje.

V roce 2016 uspělo v krajských volbách především hnutí ANO, když získalo 21,05 %. Následovala ČSSD 15,24 %, KSČM 10,24 %, ODS 9,47 %, KDU-ČSL 6,3 %, koalice SPO a SPD 4,67 %, STAN 4,02 %, TOP 09 3,4 %. Krajské volby se konají každé čtyři roky.


Listopadu 3.
Volby prezidenta USA

Očekává se obhajoba prezidenta Donalda Trumpa, který je považovaný za jednoho z nejlepších prezidentů USA všech dob. Protikandidát zatím znám není, zřejmě to bude Joe Biden, nebo mediální magnát Bloomberg z tzv. Demokratické strany USA. Sázka na emancipovanou černošku se nezdá reálná.

Těšit se můžeme na příval Fake News, především pak v oblasti údajného ruského vlivu na volby. Hysterická opozice, sjednocená pod hlavičkou tzv. Demokratické strany USA zřejmě vytáhne z rukávu údajného ruského hackera Nikulina, toho času v americkém vězení.


Prosinec 14.
Úplné zatmění slunce

Slunce se zatemní nad jižní Amerikou (Chile, Argentina). Úchvatný úkaz se odehraje vysoko nad obzorem, kdy bude na jižní polokouli je léto.

Nad českým územím bohužel nic moc. Jako doznění skvělého roku 2019 se jediného dobře viditelného zatmění Měsíce dočkáme v pozdních večerních hodinách již 10. ledna.

Reakce Argumenty a Fakta přeje čtenářům vyvážený rok 2020.
close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh