ZÁKAZ VYCHÁZENÍ od neděle na dva týdny? Armáda v ulicích? Nahrávka, kterou vyšetřuje policie. Zdroj říká: “Babišova opozice vypustila drsnou dezinformaci”. Analýza nahrávky. KAM VEDOU STOPY?


“Čau lidi,” začíná zpráva, která masově koluje po sociálních sítích a měla za cíl vyvolat paniku. Prý má být V NOCI Z NEDĚLE NA PONDĚLÍ zaveden ZÁKAZ VYCHÁZENÍ na dva týdny. Nahrávku má redakce ARFA k dispozici, ale neuveřejní ji, aby se vyhnula trestnímu stíhání za podíl na šíření poplašné zprávy.Mladá dívka na nahrávce odkazuje na zdroj z ministerstva a nabádá posluchače, aby si před zákazem vycházení nakoupili jídlo, protože příští dva týdny bude v ulicích armáda.


Expert ARFA: “Nahrávka začíná oslovením Čau lidi, což je sousloví, které používá na sociálních sítích Andrej Babiš. To vzbuzuje zásadní pochybnosti o její autenticitě.”
Premiér Babiš a prezident Zeman statečně bojují proti koronaviru

Zdroj: Matka z ministerstva

Hlas na nahrávce dále říká: “Mám tu další update od tý holčiny co má maminku na ministerstvu ohledně tý celkový karantény.”


Expert Arfa: “Zde je jasné, na koho se tato falešná nahrávka obrací. Je to na mladé lidi, kteří vědí, co je to update (čerstvé drby).
Starší generace tento výraz nezná. Tímto směrem by měla policie pátrat po zdroji nahrávky a položit si otázku, která politická strana má těžiště voličů v mladých lidech.”


Premiér Andrej Babiš se vyjádřil: Žádný zákaz vycházení

Verzi o zákazu vycházení vypustil předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula, Dobře míněno, ale byla to chyba.

Nahrávka vyvolává paniku

Nahrávka pokračuje: “Maj to vyhlašovat z neděle na pondělí, nebo až bude tisíc nakažených. Mělo by to prý probíhat tak, že bude armáda v ulicích. Uzavřou se ulice, do obchodu se bude smět jenom po deseti a nebo budou úplně zavřený.”

Podle nahrávky s hlasem mladé dívky budou muset být občané jen doma a nebudou moci “vůbec nikam, ale fakt vůbec nikam vycházet”.


ARFA: To je útok do srdce sytému, agrese proti základním svobodám jednotlivce, Jasný pokus o převzetí moci.


Expert Arfa: “Jde o zcela jasný hoax, tedy o falešnou zprávu. Armáda v ulicích, to je hodně přestřelené a svědčí to tom, že se autor hoaxu nechal unést emocemi, tedy nenávistí.”

To je velká chyba, nechat se unášet emocemi. Ale jinak je třeba konstatovat, že tuto falešnou zprávu vytvářel někdo, kdo má zkušenosti a pohybuje se delší dobu v marketingu.”
Je to z první ruky

Nahrávka pokračuje: “Když to mám takhle z první ruky, tak si nakupte, běžte se dneska ještě provětrat, ať vás to nepřekvapí.”


Expert Arfa: “Odkaz na zdroj, tedy na maminku holčiny z ministerstva, to svědčí o tom, že je autor falešné zprávy velmi dobře obeznámen s mechanismy šíření tohoto druhu dezinformací.”


Policie má stopu

Případem falešné nahrávky o “zákazu vycházení na dva týdny” se už zabývá policie.


Expert Arfa: “Policie by měla postupovat důsledně. Falešná nahrávka je velmi sofistikovaná a způsob, jakým byla vytvořena, je znalý a alarmující. Policie by měla tento zdroj odhalit, tato země prochází těžkým obdobím a zprávy tohoto typu jsou velmi nebezpečné.”
Fake faku

Expert Arfa: “Zřejmě to s tím nesouvisí, ale lidé kolem mladých voličů prý kdysi vytvořili falešnou zprávu, vyvracející falešnou zprávu a vzájemně si za plácali po zádech.”

“Tento zvrácený způsob uvažování je třeba vzít v úvahu při pátrání po autorech zákeřného a nenávistného hoaxu o zákazu vycházení.”


Jak to vzniklo

Falešná zpráva vznikla podle všeho na základě prohlášení náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který patří po boku premiéra Babiše k hlavním tvářím “boje proti koronaviru”.


“Pokud budou lidé karanténu obcházet, přijde na řadu úplný zákaz vycházení,” řekl Roman Prymula, který má funkci předsedy Ústředního krizového štábu boje proti koronaviru.

“Země by v takovém případě byla na dva týdny úplně umrtvena,“ řekl údajně Prymula v rozhvoru pro deník Právo (Novinky.cz).


Expert Arfa: “Prohlášení předsedy Prymuly je velmi ostré a mohlo by svědčit o nedostatku politického cítění. Jeho výrok inspiroval autory nahrávky k tvorbě hoaxu.”


Velký úspěch vlády

V České republice dosud na COVID-19 (koronavirus) nikdo nezemřel. To je unikát v Evropě a svědčí o tom, že zvládáme výzvu výjimečně dobře.

Vyléčili se zatím čtyři pacienti. Potvrzených případů nákazy 833, během dneška se počet zvýšil o 68.close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh