Vedení České televize v šoku: Premiér Babiš chce zrušit Radu ČT. Zásadní prohlášení mimo pozornost médií. Televizi bude hlídat Nejvyšší kontrolní úřad. Smlsne si na zprávě za rok 2018

Zásadní prohlášení premiéra Babiše (mimo zájem hlavních médií): Českou televizi nebude kontrolovat Rada, ale Národní kontrolní úřad, jako je tomu u i jiných velkých firem.

Vedení České televize po obrovském lobistickém tlaku prosadila schválení klíčových výročních zpráv a tím oddálila hrozbu odvolání Rady a následně ředitele České televize. Ke schválení výročních zpráv došlo jen díky příkazu premiéra Babiše (ANO), který zaúkoloval své poslance, aby je nechali projít.


Stále však platí, že rozpočet sedm miliard hlídá pouze Rada České televize, která je sestavena spíše s pozorovatelů a laiků a působí spíše groteskně. Nakonec tak nejde ani o kontrolu samotnou, jako spíše schopnost Rady to celé zamlžit tak, aby poslanci uvěřili, že k nějaké kontrole vůbec dochází.

Rada Českou televizi chrání, místo toho, aby ji kontrovala. Je tak současně největší slabinou celého systému, připomínajícího bažinu, kdo které koncesionáři nalijí ročně 6 miliard a odměnou je jim protivládní propaganda.


Babiš: Místo Rady NKÚ

S velkým napětím se tak očekávala reakce premiéra Babiše, který o výročních zprávách ČT nehlasoval, protože byl s manželkou v Japonsku. Nakonec se vyjádřil na své facebookovém profilu “Čau lidi”:

“Poslanci schválili výroční zprávy České televize za rok 2016 a 2017. Já sám jsem vyzval naše poslance (poslance ANO, pozn. red.), ať pro ně zvednou ruku. Víte, že jsem k České televizi kritický, nikdo o mně nepřinesl tolik negativních a mnohdy účelových zpráv, jako ona. Ale ve Sněmovně se hlasovalo o jejím hospodaření a v něm nikdo nenašel takové pochybení, že by se nemělo odsouhlasit.”


Poslanec Pavel Juříček (ANO). Jediný hlasoval proti

V tom se pan premiér mýlí, protože se nehlasovalo jen o hospodaření, ale také o činnosti České televize. Navíc ta pochybení tam byla. Našel je poslanec Pavel Juříček (ANO), který si nechal udělat nezávislý audit – a jako jediný neposlechl svého předsedu a hlasoval podle svého svědomí: Tedy proti přijetí zpráv.


“Každopádně jsem pro, abychom se důkladněji podívali na její hospodaření za rok 2018, které teď bude na výboru. Podle mě by hospodaření České televize měl hlídat Nejvyšší kontrolní úřad, stejně jako to dělá u ostatní velkých státních podniků. Dáváme do ní přece peníze my všichni,” napsal premiér Babiš na facebooku.


Kontrola i zpětně

Vyjádření premiéra Babiše o Nejvyšším kontrolním úřadě je zcela zásadní, protože tento návrh parlament díky poslancům ANO schválí zcela určitě.

V okamžiku, kdy bude kontrolovat hospodaření České televize Nejvyšší kontrolní úřad, stane se Rada České televize nadbytečnou.

Prvním úkolem Nejvyššího kontrolního úřadu by mohla být kontrola výroční zprávy o hospodaření České televize za rok 2018. Samozřejmě, že lze provézt i zpětně kontroly předcházejících let.

Podle zákulisních zpráv by měla vzniknout místo Rady auditorská skupina, soustředící se na obsah vysílání, především na zpravodajství. Členové této skupiny by měli pracovat na plný úvazek (ne jako nyní členové Rady) a měly by být složeni výhradně z mediálních odborníků.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh