Ukrajina prodává půdu: Víte, jak dopadne země, jejíž obyvatelé uvěří, že zahraniční financiéři jejich státního převratu mají na srdci jejich blaho? Jako Ukrajina. KOMENTÁŘ Stanislav Novotný

V neděli předstoupil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před národ a prohlásil, že v pondělí musí parlament zrušit zákaz obchodování se zemědělskou půdou. Nestane-li se tak, Ukrajina zbankrotuje. Nedostane totiž úvěr od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky a navíc prý nevydýchá koronavirovou krizi.


Za co všechno ten koranavirus může! I za to, že Ukrajina potřebuje okamžitě poplatit, dle slov premiéra, vnitřní a vnější dluhy ve výši 9 miliard dolarů.


Většina území Ukrajiny disponuje kvalitní a úrodnou černozemní půdou. Obděláváno je 57 % půdy. Je považována za jednu z nejúrodnějších na světě.

No a když Ukrajinci otevřou trh s půdou a poslušně splní i další podmínky MMF, dostanou půjčku ve výši 8 mld. dolarů, Světová banka pak přidá 2 miliardy a je to v suchu. Dluhy pokryje nový dluh a nejúrodnější půda mírného pásma se může přesouvat do rukou světových tunelářů.
Rozprodej půdy může začít

V pondělí parlament mimořádně zasedl a po půlnoci zákon o zrušení zákazu o obchodování se zemědělskou půdou opravdu přijal. Měl klid na práci, neboť díky koronavirovým opatřením nemohli lidé fyzicky demonstrovat.


Kde se pěstuje pšenice na Ukrajině (čím zelenější oblast, tím víc)

Dlouhodobý všeobecný odpor, jenž doprovází všechny pokusy o manipulaci s nejcennějším bohatstvím země, však donutil poslance k řadě kompromisů. Výkup půdy je zatím povolen pouze ukrajinským občanům a zahraniční subjekty budou moci na trh s půdou vstoupit až po souhlasném referendu.
Útok na srdce

Vladimír Zelenský, herec a prezident

Žlutomodrá vlajka Ukrajiny symbolizuje širé lány zlatého obilí, nad nimiž se klene modrá obloha.

Permanentní snahy o nadnárodní banksterský zábor půdy se proto nutně dotýkají jednoho z nejcitlivějších míst ukrajinské identity.


Nový zákon, i přes své kompromisní vyznění, otevírá Pandořinu skříňku.

Místní oligarchové a spekulanti získali nový prostor. Budou nepochybně slyšet i na nejrůznější pobídky zahraničních investorů. Cesta k monopolizaci je otevřena.

Stanislav Novotný

předseda Asociace nezávislých médií
a bývalý policejní prezidentclose
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh