Socha maršála Koněva: Extremistický starosta chystá referendum. Je to past. Zprávy ze zákulisí: Po odstranění sochy přijdou developeři a mrakodrap

Stažení plachty z maršála Koněva je jen zdánlivé vítězství příznivců zachování sochy osvoboditele Prahy. Podle zákulisních informací chystá starosta Kolář (TOP 09) referendum. Jeho výsledek nebude problém ovlivnit tak, aby byla socha odstraněna. Dalším krokem bude výstavba vysokopodlažní budovy na prázdném náměstí.

Příznivci sochy slaví: Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, šířící nenávist, dostal co proto a s ostudou musel sundat potupnou plachtu a lešení od pomníku maršála Koněva. Je to velmi naivní představa.

“Vedení radnice Prahy 6 chystá referendum. Jeho výsledkem má být odstranění sochy. Tento krok pak bude opřen jako by o tzv. vůli občanů,” řekl portálu Argumenty & Fakta dobře informovaný zdroj z radnice Prahy 6.


Referendum je past

Pořádání místního referenda je velice líbivý krok, který působí dojmem, že radnice naslouchá svým občanům. Pozor na to. Tato referenda mají většinou velmi nízkou účast a rozhoduje je často jediná zájmová skupina, která je schopna se zaktivovat. Což v praxi znamená, že vítězí ten, kdo je aktivnější na sociálních sítích.

Stánky referenda v Brně o tamním nádraží

Místní referendum je tak spíše než “hlas lidu” marketingový nástroj, který pak bývá zneužit tak, jak si představuje jeho výsledek ten, kdo ho pořádá. Referendum pak bývá zneužito k propagaci pořadatele.

Většinou jde o kombinaci hlasování na internetu (kdy platí, že “nevyhrává ten, kdo má nejvíc hlasů, ale ten, kdo hlasy počítá”) a několika hlasovacích stánků, rozmístěných na veřejných místech.

Pokud Praha 6 uspořádá referendum o soše maršála Koněva, je takřka jisté, že bude socha odstraněna, protože sociální sítě hýbají hlavně mladšími lidmi. Příznivci Koněva přitom patří spíše ke starší generaci – a většina z nich se navíc o referendu ani nedozví.


Jak zachovat Koněva

Voličská základna na Praze 6 je navíc tvořena ze zástupců stran blízkých tzv. Demobloku, který se z velké části vyznačuje rusofobními postoji a je zastáncem dezinformace, že se “Praha osvobodila sama”, nebo dokonce že “Prahu osvobodili Vlasovci”. Jsou to například TOP 09, ODS, STAN, Lidovci a na ně napojené levicové strany jako Zelení a Piráti.

Referendum s předpokládaným výsledkem NE Koněvovi je tedy v Praze 6 sázka na jistotu.


Jedinou cestou k zachování památníku maršála Koněva je její vyjmutí z gesce Prahy 6 s odkazem na fakt, že jde o symbol, svým významem dalece přesahující tuto městskou část. Tato varianta je podložena mezinárodními smlouvami. Odpovědné úřady (například ministerstvo zahraničí) se však k záležitosti zatím staví váhavě až netečně.


Zachování sochy maršála Koněva tam, kde je, se tak zřejmě neobejde bez osobní iniciativy prezidenta Miloše Zemana. Musel by však začít jednat rychle – nejpozději v den, kdy extremistický starosta Kolář vyhlásí referendum.

Vzhledem k nenávistnému přístupu starosty Koláře je však jisté, že nechá sochu odstranit v řádu dní po výsledku referenda, o jehož výsledku nepochybuje. Můžeme tak být snadno svědky mezinárodní ostudy: před sešrotováním, nebo převozem do muzea sochu zachrání velvyslanectví Ruska, které si ji dá na zahradu.

Majstrštyk by byl přesun sochy do areálu Pražského hradu z iniciativy prezidenta Miloše Zemana.


Developeři chtějí mrakodrap

Podle zákulisních informací již projevilo zájem o případně uvolněné náměstí Interbrigády (za války se jmenovalo Ziethenplatz) několik developerů. Ti by rádi viděli na místě, kde stával pomník masivní a co nejvyšší dům, který bude samozřejmě ekologický. A samozřejmě podzemní garáže.

“Jako další variantu prý developeři nabízejí revitalizaci parku, doplnění o vodní kaskády a možná také nějaký ten pomníček, připomínající osvobození, v němž by nezbyl z maršála Koněva ani náznak,” prozradil portálu Argumenty & Fakta dobře informovaný zdroj z radnice Prahy 6. 


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh