Právě teď: Migranti na řecké hranici zahájili útok. Ploty vylamují provazy, zapalují ohně, házejí kameny. Stateční Řekové odpovídají palbou. Německo nabízí migrantům peníze

Situace na turecké řeckých hranicích se stává neudržitelnou. Zatímco Evropa řeší koronavirus a většina zemí je karanténě migranti zahájili velký útok na hraniční ploty, pokoušejí se je vy lomit pomocí lan. Zapalují ohně, aby narušili stabilitu hraničních plotů. Řecká armáda odpovídá vodními děly a granáty se slzným plynem.


Útoky migrantů na hranici (12. a 13. 3.)

Evropská unie (Německo) v tuto klíčovou chvíli zcela selhává a vše nasvědčuje tomu, že je příliv nových migrantů do Evropy jejím záměrem. V rámci první migrantské vlny se dostalo do Evropy pět milionů migrantů, další čtyři miliony čeká v Turecku.
Migranti strhávají plot lany (noční akce)

Evropská unie nabídla migrantům v přeplněných táborech na řeckých ostrovech, že pokud se vrátí domů, dostanou 50 tisíc korun (2 000 eur). Mnozí považují tuto nabídku za pokryteckou. Zájem o tuto nabídku je nulový.

Západní média (německá a americká) líčí statečné řeky jako zločince, kteří ubližují dětem a matkám.


Migranti strhávají plot lany (denní akce)

Do oblasti dorazilo několik desítek policistů a vojáků z členských zemích EU, včetně osmi z České republiky. Jde spíše i symbolické gesto.
Migranti při ranním útoku na řeckou hranici

V řeckých migrančních táborech na ostrovech je 42 tisíc migrantů. Západní (německá) média je neoznačují za migranty, ale za “žadatele o azyl”.


Migranti při nočním útoku

Migranti při útoku

Komisařka EU Johanssonová uvedla, že sedm členských států EU souhlasilo s přijetím nejméně 1,6 tisíce dětí bez doprovodu z přeplněných táborů. Podle posledních zpráv mezi tyto země nepatří Česká republika.

Partneři EU musí sdílet odpovědnost za ty, kteří přijíždějí; to znamená, že státy by měly přemístit uprchlíky do své vlastní země a tam provést azylové řízení. Musí se dohodnout na trvalých pravidlech,“ uvedla komisařka EU.


Migrantům nic nebrání v návratu do zemí původu. Válka je nyní jen v Sýrii a to jen proto, že ji znovu rozpoutalo Turecko. Do té doby byla situace v Sýrii díky Rusku a rozvážnému přístupu prezidenta Putina situace pod kontrolou.


Migrantská vlna vznikla po tzv. “Arabském jaru” v roce 2010 po sérii barevných revolucí, rozpoutaných Spojenými státy ve jménu “vývozu demokracie”. Následně (2015) pozvala migranty do Evropy německá kancléřka Merkelová.close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh